Półprzewodnikowe wskaźniki laserowe

| Technika

Trudno w to uwierzyć, ale lasery są z nami już 60 lat. W tym czasie przebyliśmy długą drogę od archaicznych konstrukcji do dzisiejszych, wysokowydajnych, często mocno zminiaturyzowanych urządzeń, o zadziwiająco wysokich osiągach i mocach optycznych. Firma Semicon zapewnia wysokiej jakości moduły własnej produkcji.

Półprzewodnikowe wskaźniki laserowe

Wraz z rozwojem technologii pojawiają się oczywiście coraz bardziej wymyślne zastosowania laserów, które penetrują coraz szersze obszary gospodarki. Kiedyś urządzenia te spotykano tylko w laboratoriach badawczych, teraz widoczne są praktycznie na każdym kroku. Trudno przypisać je do jednej branży, a limitem zastosowania bardzo często jest wyłącznie wyobraźnia użytkowników.

Nikogo nie dziwi więc laser wycinający metalowe przedmioty w zakładzie przemysłowym czy model wyświetlający laserowe linie odniesienia w budownictwie. Powoli przestaje być czymś nadzwyczajnym robot medyczny przeprowadzający operację głowicą laserową, zamiast tradycyjnym skalpelem. Oswoiliśmy się z tą technologią do tego stopnia, że często nie zauważamy jej już nawet w naszym najbliższym otoczeniu. Przecież Internet światłowodowy czy czytniki płyt CD – dostępne teraz praktycznie w każdym domu – to też urządzenia oparte na laserach! A mowa przecież wyłącznie o zastosowaniach z życia codziennego, a nie o bardziej zaawansowanych aplikacjach. Nie wybiegając daleko w przyszłość, możemy wkrótce spodziewać się LIDAR-ów w każdym autonomicznym samochodzie, powszechnych zastosowań wizyjnych w obszarze sztucznej inteligencji czy nawet laserów działających w kosmosie.

Od tego wszystkiego może rozboleć głowa. Dlatego wróćmy na ziemię i ograniczmy nasze rozważania do dużo węższej grupy tych urządzeń, a mianowicie – laserów półprzewodnikowych.

W przemyśle, medycynie i automatyce

Lasery półprzewodnikowe – nazywane również diodowymi lub diodami laserowymi – ze względu na swoje małe rozmiary, przystępną cenę, wysoką niezawodność oraz długą żywotność, w ostatnich latach bardzo się upowszechniły i znalazły miejsce w wielu ze wspomnianych wyżej zastosowań. Aby jeszcze bardziej ograniczyć tę grupę urządzeń, skupmy się na laserach o stosunkowo niewielkich mocach optycznych. Odrzucamy zatem wszystkie obrabiarki, urządzenia do grawerowania, wypalania i przecinania materiałów, a zostawiamy projektory, wskaźniki, systemy pozycjonowania i czujniki.

Na świecie najczęściej używa się tego typu modułów laserowych w przemyśle, medycynie, wojsku, nauce, ale również w branży rozrywkowej. W wielu dziedzinach wciąż używamy tradycyjnych narzędzi, a lasery służą nam jako dodatkowe wsparcie i wspomaganie procesów – coś, co ułatwia, przyspiesza, zwiększa dokładność i komfort pracy.

Przytaczając kilka przykładów, nie sposób nie wspomnieć o:

  • przemyśle drzewnym, kamieniarskim – tu lasery występują jako urządzenia do wyznaczania linii cięcia;
  • przemyśle tekstylnym – jako sprzęt do określenia np. położenia nadruków i wzorów na odzieży;
  • medycynie – w tomografach, urządzeniach do laseroterapii;
  • branży motoryzacyjnej – np. w nowoczesnych reflektorach czy przy produkcji tapicerki;
  • przemyśle elektronicznym;
  • automatyce i robotyce;
  • systemach alarmowych;
  • branży rozrywkowej – projekcje obrazów, pokazy laserowe, oprawa koncertów i eventów;
  • systemach wizyjnych i widzeniu maszynowym (laser + kamera + oprogramowanie);
  • różnego rodzaju czujnikach.

Największy polski producent na rynku

Polskim graczem, który specjalizuje się w tym obszarze optoelektroniki, jest firma Semicon Sp. z o.o., działająca w branży od ponad trzydziestu lat i rozwijająca produkcję wysokiej jakości modułów laserowych, opartych o własne rozwiązania konstrukcyjne. Dziś Semicon jest największym polskim producentem modułów laserowych.

W ofercie firmy znajdują się przede wszystkim punktowe wskaźniki laserowe, generatory linii laserowej i krzyża laserowego, ale również bariery laserowe oraz laserowe zestawy pomiarowe do pomiaru współosiowości i prostoliniowości.

Są to urządzenia w 100% "made in Poland". Elektronika pochodzi z własnej linii produkcyjnej, a całość montażu odbywa się w warszawskiej siedzibie firmy. Dzięki temu Semicon może zaoferować nie tylko wyroby standardowe, ale też indywidualnie dostosowane do potrzeb danego odbiorcy. Z perspektywy firmy, mając całkowitą kontrolę nad procesem wytwarzania, dużo łatwiej jest zapewnić wysoką jakość wykonania. Patrząc z perspektywy klienta, dysponuje się wtedy doradztwem i wsparciem technicznym blisko, na miejscu, a nie na drugim końcu globu.

Stołeczne przedsiębiorstwo udowodniło, że jest w stanie sprostać bardzo wysokim wymaganiom stawianym przez zaawansowane technicznie marki na całym świecie – np. z branży medycznej, co świadczy o wysokich standardach jakości. Przykładem może być japoński koncern Canon, dla którego Dział Optoelektroniki firmy Semicon zaprojektował i zbudował podczerwony laser, będący elementem składowym tomografu SOCT (Spectral Optical Coherent Tomography – spektralna koherentna tomografia optyczna), o bardzo dużej rozdzielczości i szybkości skanowania.

W Polsce mamy bardzo mocny przemysł drzewny i meblarski, dlatego bardzo popularne są lasery liniowe, wykorzystywane w maszynach do obróbki drewna – np. w wielopiłach, obrzynarkach itd. Zadaniem tych laserów jest wskazywanie linii cięcia, co pozwala na odpowiednie ustawienie materiału oraz zredukowanie ilości odpadów do niezbędnego minimum.

Tutaj również Semicon zapracował sobie na bardzo silną pozycję, rozpoznawalność i pozytywne opinie odbiorców. W takich zastosowaniach niezwykle ważne są niezawodność, bezawaryjność i długa żywotność laserów, bo zakłady przemysłowe, często pracując na kilka zmian, zwyczajnie nie mogą sobie pozwolić na problemy czy przestoje w produkcji. I znowu, oprócz wysokiej jakości urządzeń, równie istotne staje się tu wsparcie dostawcy oraz szybkość reakcji w przypadku wystąpienia problemów.

 

SEMICON Sp.z o.o
www.semicon.com.pl