Zaawansowana terminologia w świecie IT. Czym jest SSL VPN oraz IPSec?

| Technika

Bez względu na stanowisko, jakie dana osoba zajmuje w branży informatycznej, znajomość pewnych zagadnień staje się wymogiem stawianym przez pracodawców. Trudno nadążyć nad zmieniającym się rynkiem IT, jednak, aby być na bieżąco, trzeba śledzić pojawiające się trendy i nowe pojęcia. Warto więc zapoznać się z tematem SSL VPN oraz IPSec, które zostały szczegółowo objaśnione w przygotowanym artykule.

Zaawansowana terminologia w świecie IT. Czym jest SSL VPN oraz IPSec?

Czym jest SSL VPN?

SSL/VPN oferuje możliwość korzystania z określonych usług i aplikacji znajdujących się w zasięgu sieci. Jednocześnie gwarantuje współpracę z tradycyjnymi przeglądarkami internetowymi w warstwie aplikacji. W rezultacie administratorzy, którym zależy na mobilnym dostępie, nie potrzebują dystrybuowania oraz utrzymywania oprogramowania dla obsługiwanych klientów na bezprzewodowych komputerach.

Wadliwość SSL VPN

W przeszłości największą wadą SSL VPN był utrudniony dostęp do aplikacji bazujących na przeglądarce. Przeszkoda została zlikwidowana dzięki dopasowaniu aplikacji oraz instalacji pewnych wtyczek (Java i Active X). Zaproponowane rozwiązanie pozwoliło bezprzewodowym komputerom na budowanie połączeń w warstwie sieciowej.

IPSec – największy konkurent

IPSec stanowi zbiór protokołów wykorzystywanych do konfiguracji szyfrowanych połączeń pomiędzy różnym sprzętem. Jego działania pozwalają na ochronę danych przekierowywanych przez sieci publiczne. Jedną z ważniejszych funkcji IPSec jest konfiguracja sieci VPN oraz uwierzytelnianie źródeł pakietów IP. Gwarantuje bezpieczeństwo w sektorze zachowania integralności danych oraz dba o ich poufność.

Ograniczone ataki hakerskie w IPSec

Zarządzający witrynami internetowymi chcą mieć 100% gwarancję, że podejmowane w ich obszarze działania będą bezpieczne. Nic dziwnego, że pozycjonowanie odgrywa ważną rolę, a specjaliści ds. SEO podejmują wysiłki, aby uniknąć nieprzychylnych ocen algorytmów i zaopatrują strony w certyfikaty SSL. W dziedzinie IT Internal Protocol Security (IPSec) spisuje się na medal w uwierzytelnianiu oraz szyfrowaniu zbioru danych. Wszystko w jednym celu, jakim jest zapewnienie komfortowej, w pełni chronionej komunikacji pomiędzy urządzeniami za sprawą protokołu internetowego. Tak zabezpieczone, silne szyfrowane VPN nie jest podatne na działania hakerów.

W celu uruchomienia IPsec należy kierować się następującymi wskazówkami:

  • Kliknąć “Wybierz” -> “Sieć” -> “Tunele IPSec”.
  • Następnie: “Wybierz” -> “Identyfikatory proxy.patka.”
  • Potem “Wybierz IPv4 lub…”
  • Kolejnym działaniem będzie kliknięcie w “Dodaj” -> “Wejdź do” -> “Lokalny” -> “Adres IP lub podsieć bramy VPN”.
  • Piątym etap polega na “Wejdź do…” -> “Zdalny” -> “Adres bramy VPN”.
  • Wybór protokołu z menu rozwijanego.

Branża IT wymaga skrupulatnej wiedzy, dlatego, zanim użytkownik podejmie konkretne kroki w obszarze IPSec i SSL VPN, warto, aby zapoznał się ze specjalistyczną terminologią.

fot. materiały prasowe

źródło: SEO Booster