Szafy i obudowy powinny zapewniać bezpieczeństwo, ale też możliwość montażu modułowego i elastycznej rozbudowy

| Technika

Rozmowa z Pawłem Piwnickim, product managerem w firmie Rittal.

Szafy i obudowy powinny zapewniać bezpieczeństwo, ale też możliwość montażu modułowego i elastycznej rozbudowy
  • Gdzie wykorzystuje się najczęściej szafy i obudowy przemysłowych? Do jakich branż trafiają?

Szafy sterownicze można zastosować prawie w każdym obszarze przemysłu, do różnych celów, przy czym nie można łatwo wskazać jednego sektora czy odbiorcy. Ważne jest to, aby obudowa zapewniała bezpieczeństwo, chroniła układ sterowania maszyny czy linii produkcyjnej. Co to znaczy? Dobrze dobrana obudowa ma zabezpieczać układ sterowania przed warunkami zewnętrznymi, ale też regulowała temperaturę dla zapewnienia optymalnych warunków pracy dla sterowania. Najważniejsze jednak, aby dawać elastyczną i modułową możliwość zabudowy – układ sterowania może być bowiem poddany rozbudowie lub zmianie. Jako Rittal dajemy takie możliwości, zapewniamy szereg akcesoriów do naszych obudów, które zapewniają łatwą i szybką rozbudowę, nawet długo po zainstalowaniu w miejscu układu sterowania. Z własnego doświadczenia wiem, ze czasami rozbudowę musimy wykonać po kilku latach i wtedy ważne jest otrzymywanie wsparcia od dostawcy systemu obudów, aby tego dokonać.

  • Na co klienci najczęściej zwracają uwagę przy wyborze omawianych produktów?

Czynników może być naprawdę wiele. Jednym z podstawowych od wielu lat jest czas dostawy produktów od momentu zamówienia. Jako Rittal staramy się dostarczyć produkty nawet w 24 godziny od momentu zamówienia. Klienci zwracają też uwagę na możliwość wykonania indywidualnej zabudowy, która będzie rozwiązywała ich potrzeby. Dzięki szerokiej gamie elementów dodatkowych jesteśmy w stanie spełnić te oczekiwania, dbając jednocześnie o to, żeby produkt spełniał określone normy i standardy międzynarodowe. Jest to dla nas tym bardziej ważne, że jesteśmy producentem szaf sterowniczych i obudów na globalną skalę.

Dla klientów ważna jest także cena produktu. Tutaj warto jednak zawsze patrzeć na relację ceny do jakości produktu i czasu realizacji zamówienia. Istotny jest tu koszt wykorzystania zabudowy, który składa się z: kosztu elementów obudowy i pracy, czyli montażu. Dobrze dobrane produkty znacznie ułatwiają i przyspieszają to ostatnie, co prowadzi do skrócenia czasu produkcji, a finalnie – znacznego obniżenia kosztów wytwarzania.

  • Jakie są cechy charakterystyczne nowoczesnych szaf i obudów? Czym powinny się one charakteryzować?

Współczesne szafy sterownicze muszą się cechować się przede wszystkim bezpieczeństwem, możliwością regulacją temperatury, modułowym montażem oraz łatwą modyfikacją. Pierwszym dwóm wyzwaniom jest dość łatwo sprostać. Z kolejnymi jest nieco trudniej – szczególnie gdy dodatkowo zależy nam na zapewnieniu łatwości dokonania modyfikacji. Jako Rittal uważamy, że szafy sterownicze muszą dawać właśnie takie możliwości. Dlatego w naszym katalogu jest wiele różnych akcesoriów, zapewniających takie rozwiązania. Niektóre z nich mogą na początku wydawać się niepotrzebne, bo w przypadku klasycznej obudowy potrzebujemy jedynie pięć boków, drzwi i płyty montażowej. Po wnikliwej analizie okazuje się jednak najczęściej, że dają one nam oszczędności i pewność, że sprostają oczekiwaniom klienta w zakresie rozbudowy systemu. Możemy to zaobserwować choćby w przypadku połączenia naszej starszej generacji szaf sterowniczych TS 8 z nową serią VX 25, ponieważ odległości i kluczowe linie montażu pozostają tu bez zmian.

  • No właśnie – czy klienci częściej szukają rozwiązań zindywidualizowanych, czy jednak wystarczają im produkty seryjne?

Każdy projekt jest inny i mimo że niekiedy jest zainstalowany w takiej samej szafie, to jednak może wyglądać znacznie inaczej. Czasami jeden element wymusza na nas zmianę i należy wszystko przebudować lub zainstalować elementy w inny sposób. Dlatego Rittal oferuje standardowe, a więc uniwersalne szafy, które mają określone wymiary. Do tego zapewniamy szereg dodatkowych elementów do szaf, dzięki którym można wykonać własną zabudowę. To właśnie w akcesoriach tkwi sekret uniwersalności naszych szaf – pozwalają one na szereg możliwość wykonywania własnych rozwiązań, które przekładają się na paletę możliwości produkcyjnych naszych klientów.

  • Jakie nietypowe rozwiązania z tego obszaru oferujecie?

Wprowadziliśmy wiele ciekawych rozwiązań do naszych produktów. Ich głównych celem jest ułatwienie i przyspieszenie prefabrykacji szaf sterowniczych oraz ułatwienie obsługi. Jednym z takich rozwiązań jest sposób wstawiania płyty montażowej w szafach VX25, gdzie dzięki szynom ślizgowym możemy łatwo wsunąć płytę w głąb szafy. Uważam, że otwór do podłączenia uziemienia na płytach montażowych był przełomowym rozwiązaniem – choćby dlatego, że ułatwił sposób wykonywania połączenia wyrównawczego.

Boki w szafach VX25 są duże i niewygodne. Na szczęście tak zaprojektowaliśmy ramę oraz dodatkowe elementy, że ich instalację można wykonać samemu i to bez większych problemów. W obudowach małych i kompaktowych dodaliśmy zaś taki sposób zawieszenia, że w łatwy sposób można przykręcić je już na terenie funkcjonującego obiektu produkcyjnego. Rittal oferuje też całą gamę innych, wartych uwagi rozwiązań – zapraszamy na naszą stronę internetową rittal.pl.

  • Dziękujemy za rozmowę.

Rittal Sp.z o.o.
www.rittal.pl
rittal@rittal.pl