Głowice pomiarowe

Rys.3. Schematy głowic stykowych stosowanych w WMP

Jednym z najistotniejszych elementów we współrzędnościowym procesie pomiarowym jest problem lokalizacji punktów pomiarowych na powierzchni mierzonego przedmiotu. Służy do tego specjalny czujnik stykowy lub bezstykowy nazywany głowicą pomiarową lub sondą. Jego zadaniem jest lokalizacja punktów mierzonego elementu. Punkty te są podstawą wyznaczenia wymiarów oraz odchyłek położenia i kształtu często bardzo złożonych geometrycznie części maszyn i urządzeń.

Stykowe głowice WMP dzielą się na impulsowe (przełączające) i skaningowe (mierzące). Wśród głowic impulsowych najstarszą i najprostszą konstrukcją są głowice elektrostykowe. Znacznie nowszym rozwiązaniem są dodatkowe przetworniki tensometryczne lub piezoelektryczne w głowicach elektronicznych. Głowice skaningowe dzielą się w zależności od sposobu zadawania nacisku pomiarowego na pasywne oraz aktywne. W głowicach pasywnych stosuje się proste zespoły sprężyn płasko-równoległych, a w głowicach aktywnych zaawansowane elektroniczne generatory siły nacisku.

Schematy przedstawiające te konstrukcje zamieszczono na rys.3. Wraz z dynamicznym rozwojem WMP opracowywane są nowe rozwiązania dotyczące głowic pomiarowych. Głowice nowej generacji pozwalają na pomiar z większą dokładnością i w krótszym czasie. Umożliwiają to nowe konstrukcje przetworników głowic oraz lekkie materiały stosowane do budowy trzpieni pomiarowych (tj. ceramika, włókna węglowe). Dodatkowo, modułowa konstrukcja głowic pozwala na szybką wymianę trzpieni i dostosowanie konfiguracji do konkretnego zadania pomiarowego.

Stykowe głowice impulsowe

Fot.4. Stykowe głowice impulsowe firmy Renishaw: (A) głowica elektrostykowa modułowa TP20, (B) głowica elektrostykowa TP6, (C) głowica modułowa elektroniczna TP200, (D) interfejs głowicy elektronicznej

Pierwszą grupą głowic pracujących stykowo są głowice impulsowe, zwane również przełączającymi, które generują impuls w momencie styku końcówki głowicy z obiektem. Impuls ten powoduje "odczytanie" współrzędnych punktu z układów pomiarowych maszyny, zamontowanych na poszczególnych jej osiach oraz oddziałuje na napędy i sterowanie maszyną. Głównym producentem głowic stosowanych we współrzędnościowej technice pomiarowej jest angielska firma Renishaw. Produkowane przez nią głowice przełączające elektrostykowe o symbolach TP2, TP6 i TP20 (fot.4) pracują z powodzeniem w maszynach WMP klasy średniej i niższej.

Niektóre z tych głowic charakteryzują się modułową konstrukcją umożliwiającą automatyczną wymianę trzpieni. Głowica modułowa składa się z podzespołu bazowego oraz rozłączalnego modułu trzpienia wyposażonego w przetwornik elektrostykowy i trzpień pomiarowy. Podzespół bazowy jest wyposażony w zewnętrzny gwint umożliwiający połączenie z głowicami obrotowo-uchylnymi. Moduł trzpienia połączony jest z podzespołem bazowym za pomocą złącza magnetycznego, dzięki czemu jego wymiana odbywa się bez konieczności ponownej kalibracji głowicy.

Dostępne są różne typy modułów trzpienia charakteryzujących się różnymi wartościami nacisku generującego sygnał, optymalnymi dla różnych konfiguracji. Wymiana zespołu trzpienia może się odbywać ręcznie lub automatycznie. Wymiana automatyczna jest związana z zastosowaniem magazynka, tzw. zasobnika mogącego przechowywać sześć modułów. Parametry pomiaru głowicami elektrostykowymi są podobne. Dokładność lokalizacji punktów wyrażona niestabilnością drogi przełączania wynosi od kilku do kilkunastu µm w zależności od typu głowicy i jej konfiguracji.

W celu zwiększenia dokładności głowic przełączających w nowych rozwiązaniach konstrukcyjnych stosuje się dwustopniowe przetworniki impulsowe. Klasyczny przetwornik elektrostykowy pełni wówczas funkcję przetwornika potwierdzającego, a właściwym przetwornikiem pomiarowym jest drugi przetwornik, najczęściej tensometryczny lub piezoelektryczny. Takie rozwiązania wprowadziła zarówno firma Renishaw (w głowicy TP200), jak i niemiecka firma Zeiss (w głowicy ST-ATAC).

Głowice skaningowe

Postępująca automatyzacja produkcji części maszyn i urządzeń wymusiła rozszerzenie możliwości WMP o pomiary odchyłek kształtu i położenia. Obecnie coraz powszechniej stosowane są głowice skaningowe nowej generacji pozwalające na kompleksowy pomiar części w jednym zamocowaniu i w jednym procesie. Daje to znaczną oszczędność czasu, ponieważ nie zachodzi potrzeba zmiany przyrządu pomiarowego.

Głowica skaningowa umożliwia nie tylko wykrycie styku końcówki pomiarowej z powierzchnią mierzonego przedmiotu (jak w przypadku głowic impulsowych), ale również wyznaczenie wartości współrzędnych dzięki przetwornikom pomiarowym występującym w każdej z osi. Dzięki temu stanowi ona w istocie współrzędnościową mikromaszynę mierzącą położenie końcówki we współrzędnych X, Y, Z z rozdzielczością 0,1µm (rys.3). Podczas pomiaru przetworzona wartość sygnału z przetworników jest dodawana do wartości współrzędnych położenia głowicy zarejestrowanych przez sterownik.

Tak powstała dla wszystkich trzech osi suma jest wartością współrzędnych położenia końcówki głowicy. W odróżnieniu od pomiaru za pomocą sond przełączających końcówka głowicy nie traci kontaktu z powierzchnią analizowanego przedmiotu. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu pomiaru i w konsekwencji przejęcie większej liczby punktów pomiarowych. Wychylenie końcówki powoduje przełączenie napędu maszyny i przesunięcie jej pinoli tak, aby wskazanie głowicy znajdowało się w pobliżu zera.

Obecnie na rynku występuje kilka podstawowych głowic skaningowych – Vast Gold i Vast XXT niemieckiej firmy Zeiss, MPP100 i MPP300 japońskiej firmy Mitutoyo oraz SP25 i SP80 angielskiej firmy Renishaw oraz głowice skaningowe Hexagon Metrology LSP- X3 i LSP-X5 produkowane pod marką Leitz (patrz ramka). Od głowic pracujących stykowo na maszynie WMP wymaga się, aby pozwalały na pomiar powierzchni o zróżnicowanej geometrii, strukturze i "wrażliwości" na naciski pomiarowe.

Ważna jest tu duża dokładność i czas dostosowany do szybkości produkcji. Dlatego też obserwuje się ciągły postęp w konstrukcji przetworników głowic oraz ich wyposażeniu w trzpienie pomiarowe tak, aby spełniały różnorodne zadania przy dużej dokładności i prędkości pomiarów.

Głowice pomiarowe – przykłady

Fot.5. Głowica skaningowa aktywna Vast Gold firmy Zeiss: (A) widok, (B) pomiar odlewu ślimaka, (C) pomiar elementu giętego z blachy

Głowica Vast Gold (fot.5) powstała w roku 2003 jako nowa odmiana głowic z serii Vast, która dzięki optymalizacji ruchomych mas umożliwia wykonywanie pomiarów z większą dynamiką. Usztywnienie przegubów zwiększyło odporność na skręcanie i pozwoliło na montaż dłuższych trzpieni pomiarowych do 800mm. Ponadto wprowadzono nowy układ chroniący przed kolizją, rekonstruując mechanikę i wprowadzając nowe materiały wzmocnione włóknem węglowym. Głowice Vast są głowicami 6-kierunkowymi.

Łączenie zestawów trzpieni pomiarowych odbywa się magnetycznie lub elektromagnetycznie za pomocą adapterów, a ich wymiana z magazynku ramowego może być automatyczna lub ręczna. Nacisk pomiarowy wynosi od 0,05 do 1N. Pomiary obiema typami głowic mogą się odbywać z szybkością do 2 punktów na sekundę, a skaningowo z szybkością do 200 punktów na sekundę. Rozdzielczość indukcyjnych układów pomiarowych głowic wynosi 0,05µm, zakres pomiarowy głowic zawiera się w przedziale od ±0,3mm do ±1mm i zależy od rozdzielczości oraz szybkości skaningu.

Fot.6. Widok głowicy MPP-300 współpracującej z jedną z najdokładniejszych na świecie WMP: Legex firmy Mitutoyo podczas pomiaru geometrii ostrza narzędzia skrawającego

Powstała również nowa konstrukcja głowicy zminiaturyzowanej pod nazwą Vast XXT przewidzianej do łączenia z głowicą obrotowo-uchylną – np. RDS. Jest to głowica pasywna o układzie kinematycznym umożliwiającym wyposażanie jej w trzpienie pomiarowe o długości od 50 do 250mm. Zastosowanie kontrolera MCC800 umożliwia współpracę z maszynami, które dotąd używały tylko głowic impulsowych. Najnowszymi rodzajami głowic skaningowych firmy Mitutoyo są głowice MPP-100 i MPP-300 o dużej dokładności skaningu.

Zastosowano w nich przetworniki optoelektroniczne inkrementalne z liniałami o współczynniku rozszerzalności bliskiemu zeru. Na fot.6 przedstawiono widok głowicy MPP-300 współpracującej z jedną z najdokładniejszych na świecie maszyn współrzędnościowych – Legex firmy Mitutoyo – podczas pomiaru geometrii ostrza narzędzia skrawającego. Firma Leitz należąca do Hexagon Metrology oferuje pięć głowic skaningowych oznaczonych symbolami: LSP-X1, LSP-X3, LSP-X5, LSP-S2 oraz LSP-S4. LSP-X1 jest głowicą kompaktową przeznaczoną do współpracy z głowicami obrotowo-uchylnymi.

Rys.4. Schemat budowy i działania głowicy SP25M

Pozostałe modele głowic firmy Leitz są mocowane bezpośrednio w pinoli maszyny i różnią się między sobą dopuszczalną długością stosowanych końcówek pomiarowych, naciskiem pomiarowym oraz dokładnością. Głowica LSP-S2 umożliwia stosowanie końcówek pomiarowych o długości nawet do 800mm. Producent podaje, że jej dokładność, zgodnie z ISO10360, wynosi 0,6 µm. Głowica LSP-S4 charakteryzuje się ultraniskim naciskiem pomiarowym, dlatego może być przeznaczona do pomiaru elementów wykonanych z materiału o małej sztywności.

Dla maszyn współrzędnościowych o najwyższej dokładności przeznaczona jest głowica LSP-X5, natomiast tańszym i prostszym jej wariantem jest głowica LSP-X3. W obydwu głowicach zastosowano technologię Linear Variable Differential Transducers (LVDT). Wszystkie wymienione głowice firmy Leitz mają możliwość automatycznej wymiany końcówek pomiarowych. Głowice skaningowe produkuje również firma Renishaw.

Fot.7. Widok głowicy SP25M firmy Renishaw podczas pomiaru części urządzenia

Jedną grupę stanowią wersje zminiaturyzowane o symbolu SP25M przewidziane do łączenia z głowicami obrotowo-uchylnymi serii PH10, a drugą głowice SP80 do bezpośredniego mocowania w pinoli maszyny. Głowica SP25 składa się z korpusu, modułu kinematycznego i modułu skanującego (rys.4). Korpus o średnicy 25mm zawiera układ elektroniczny oraz dwie z trzech części składowych tworzących system przetwornika optoelektronicznego. Przetwornik optoelektroniczny składa z dwóch nadajników wiązek podczerwieni IRED, które generują wiązki w kierunku dwóch zwierciadeł skupiających.

Wychylenia kątowe zwierciadeł odbijają wiązki, kierując je do dwóch detektorów PSD wykrywających i mierzących wychylenie trzpienia pomiarowego, dając informację o współrzędnych pomiarowych. Górna część korpusu zawiera złącze pozwalające na połączenie z głowicą przegubową. Wymiana zespołów nie wymaga ponownej kalibracji. Dolna część korpusu umożliwia mocowanie trzech rodzajów modułów (SM25-1, SM25-2 i SM25-3), do których można przyłączać moduły skanujące. Moduły kinematyczne są dobierane dla określonej długości trzpieni pomiarowych.

Trzy moduły zostały skonstruowane w taki sposób, aby największe odchylenie kątowe zapewniało maksymalną efektywność przetwornika dla najkrótszego przewidzianego do zastosowania trzpienia pomiarowego, a także aby przy maksymalnej dopuszczalnej długości trzpienia parametry głowicy utrzymywane były na optymalnym poziomie. Zakres roboczy wychylenia trzpienia każdego modułu wynosi 0,5mm we wszystkich kierunkach i dla wszystkich orientacji przestrzennych głowicy. Automatyczna wymiana modułów może się odbywać przy użyciu elastycznego zasobnika FCR25 firmy Renishaw.

Ważniejsze parametry techniczne głowicy SP25M przedstawiono w tab. 2, a jej widok podczas pomiaru obrazuje fot.7. Drugim rodzajem głowicy skaningowej firmy Renishaw jest SP80. Jest to głowica pasywna wyposażona w optoelektroniczne przetworniki cyfrowe umożliwiające pomiar z rozdzielczością 0,02µm. Konstrukcja głowicy pozwala na stosowanie trzpieni pomiarowych o długości do 500mm. Głowica SP80 ma budowę modułową. Montowana jest w pinoli maszyny WMP za pośrednictwem kinematycznego interfejsu KM80, który umożliwia jej wymianę na inną, np. na głowicę przegubową PH10.

Automatyczną, powtarzalną wymianę trzpieni pomiarowych umożliwia magnetyczny moduł SH80 współpracujący z portami SCP80 magazynka trzpieni MRS. W głównym module SP80 zamontowano przetwornik optoelektroniczny. Nacisk pomiarowy generowany w każdej z trzech osi głowicy przez zespół sprężyn płasko-równoległych wynosi ok. 1,8 N/mm przy zakresie pomiarowym ±2,5mm. Najnowszym rozwiązaniem wprowadzonym przez firmę Renishaw jest głowica Revo korzystająca z technologii Renscan5 skaningu 5-osiowego. Revo jest połączeniem nowego typu głowicy skaningowej z aktywną głowicą obrotowo-uchylną.

Kątowe pozycjonowanie końcówki głowicy realizowane jest przez silniki elektryczne z przetwornikami pomiarowymi o rozdzielczości 0,08 sekundy kątowej. Dzięki temu możliwy jest łatwiejszy dostęp do mierzonych elementów dzięki możliwościom zsynchronizowanego obrotu i pozycjonowania. Głowica, pracując w dwóch osiach obrotowych, umożliwia redukcję błędów dynamicznych towarzyszących 3-osiowemu skaningowi, dzieje się tak dzięki ograniczeniu konieczności szybkiego przemieszczania dużych mas.

Pomiar wychylenia końcówki pomiarowej głowicy realizowany jest za pomocą wiązki światła laserowego kierowanej z korpusu głowicy poprzez drążony trzpień pomiarowy do zwierciadła umieszczonego na końcu trzpienia pomiarowego. Dzięki temu ugięcie końcówki głowicy mierzone jest przez fotodetektor PSD jako wychylenie wiązki odbitej od zwierciadła w stosunku do wiązki wychodzącej z głowicy. Producent podaje, że możliwe jest stosowanie trzpieni pomiarowych zapewniających zasięg do 500mm przy minimalnych siłach nacisku rzędu 5g.

Revo umożliwia pomiar z prędkością do 500mm/s uzyskując współrzędne nawet 6000 punktów pomiarowych w jednej sekundzie pomiaru. Widok głowicy Revo przedstawia ilustracja tytułowa w artykule.

Tabela 1. Podstawowe parametry głowic pomiarowych MPP-100 i MMP-300
Parametry MPP 300 MPP 100
Rozdzielczość 0,01µm 0,1µm
Zakres pomiarowy ±1mm ±1mm
Dokładność skanowania 0,3µm
(dla 3mm/s)
1,5µm
(dla 20mm/s)
Maks. prędkość
skanowania
10mm/s 10mm/s
Siła nacisku 0,22N/mm 0,7N/mm
Maks. długość trzpienia 200mm 200mm
Maks. masa trzpienia 75g) 75g

 

Tabela 2. Niektóre parametry techniczne głowicy SP25M
Parametry Wartości
Zakres pomiarowy ±0,5mm we wszystkich kierunkach
i w każdej orientacji głowicy
Ruch jałowy X, Y ±2,0mm, +Z 1,7mm, -Z 1,2mm
Rozdzielczość < 0,1µm
Nacisk pomiarowy 0,6N/mm
(moduły z najkrótszymi trzpieniami)
0,2N/mm
(moduły z najdłuższymi trzpieniami)
Masa Korpusu głowicy S25M – 65g
SM25-1 + SH25-1 (bez trzpienia) – 35g
SM25-2 + SH25-2 (bez trzpienia) – 40g
SM25-3 + SH25-3 (bez trzpienia ) – 49g
TM25-20 + TP20 STD (bez trzpienia) – 40g
Rodzaj interfejsu SP25M/UCC1 lub AC3
Rodzaj magazynka
(zasobnika)
FCR25–L3/6
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium