JAK ZBUDOWAĆ WAGĘ ZBIORNIKOWĄ?
W przypadku zbiorników, zwykle bardzo dużych i nieruchomych, takich jak na przykład reaktory, silosy i leje samowyładowcze, instaluje się specjalne moduły wagowe. Montuje się je na zewnątrz. Mogą być one częścią nowo budowanej konstrukcji albo zostać dodane do już istniejącej. Oprócz tego, że służą do pomiaru masy, powinny też zapewnić zbiornikowi bezpieczne podparcie albo pewne zamocowanie, w zależności od typu modułu.
Wyróżnia się dwa ich rodzaje. Pierwsze, na których ustawia się zbiornik, reagują na ściskanie. Aby zapobiec jego wywróceniu się moduły zazwyczaj przymocowuje się do podłoża. Można je na przykład przykręcić do podłogi. Zwykle wystarczą trzy ustawione w trójkąt, ale często korzysta się z czterech, formując z nich kwadrat albo prostokąt.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powyżej czterech, im większa jest liczba ważących podpórek, tym trudniej zapewnić równomierny rozkład obciążenia, co znacząco wpływa na dokładność pomiaru.
Z drugiej strony, w przypadku montażu modułów pod zbiornikami już istniejącymi ich liczba jest wymuszona liczbą dostępnych wsporników danej konstrukcji. Jeżeli więc zbiornik opiera się na przykład na pięciu nogach, moduł ważący powinien znaleźć się pod każdą z nich.
Do drugiej kategorii zaliczane są moduły, które reagują na rozciąganie. Korzysta się z nich w zbiornikach podwieszanych. W tym przypadku w pełni funkcjonalną wagę także można zbudować już w oparciu o trzy moduły. Aby określić wymagane obciążenie poszczególnych modułów należy podzielić całkowite obciążenie przez ich liczbę. Warto przy tym założyć pewien margines bezpieczeństwa, na wypadek niedoszacowania całkowitego obciążenia, jego nierównomiernego rozłożenia się i jego gwałtownej zmiany, na przykład przy wrzucaniu ładunku do zbiornika od razu w dużej ilości.
Decydując się na skorzystanie z opisywanych konstrukcji trzeba uwzględnić nie tylko potrzeby aplikacji, lecz i możliwości oraz ograniczenia determinowane przez warunki, w jakich będzie realizowany pomiar wagi.
Dotyczy to modułów obu typów. Ich zlekceważenie nie tylko negatywnie odbija się na wiarygodności pomiaru, ale może też skutkować uszkodzeniem modułów ważących i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników i osób oraz mienia w otoczeniu zbiornika.
Pamiętaj o wzorcowaniu!Jak w przypadku wszystkich przyrządów pomiarowych, również w przypadku wag nie powinno się zapominać o ich regularnym wzorcowaniu. Zaniedbania w tym zakresie z czasem prowadzą do znaczącego obniżenia się wiarygodności wyników ważenia spowodowanego nieuwzględnianiem wpływu, jaki naturalne starzenie się przyrządu, zużywanie się go podczas użytkowania oraz różne czynniki zewnętrzne wywierają na dokładność pomiaru. Wzorcowanie powinno być przeprowadzane okresowo i tak często, jak wymaga tego prawo (w przypadku wag legalizowanych) lub w odstępach wyznaczonych na podstawie analizy wpływu rosnącego błędu pomiarowego na przebieg zadań i procesów zależnych od wyników ważenia. Analogicznie określa się dopuszczalne, prawem lub wymogami aplikacji, wartości błędów pomiarowych. Dokładne procedury wzorcowania wag są opisane w odpowiednich normach, przeprowadza się jednak wówczas zazwyczaj kilka testów. Są to m.in. sprawdzenia: wpływu przesunięcia obciążenia względem środka wagi, powtarzalności i dokładności pomiaru, liniowości, histerezy, minimalnej rozróżnialnej masy. |