Jak wybrać podnośnik?

Wybierając podnośnik nożycowy, należy wziąć pod uwagę specyfikę zadania i miejsca. Kluczową kwestią jest wymagana minimalna i maksymalna wysokość robocza. Kolejny ważny parametr to rozmiar platformy – należy pamiętać o tym, aby ten wybrany umożliwił równomierne rozłożenie ładunku. Wymagany udźwig powinien uwzględniać nie tylko wagę ładunku, ale także obciążenie związane z obecnością pracowników na platformie. Miejsce użytkowania może z kolei wymusić na przykład skorzystanie z bezemisyjnego, kompaktowego podnośnika elektrycznego w przypadku pracy w pomieszczeniach lub żeby móc manewrować w wąskich przestrzeniach czy modelu z napędem na cztery koła do poruszania się po nierównym terenie. Poza tym nie zawsze podnośnik nożycowy jest najlepszym wyborem. Alternatywą są podnośniki wysięgnikowe.

Zbudowane są z platformy lub kosza zamontowanego na ramieniu przymocowanym do podstawy. Dwa ich popularne typy to podnośniki przegubowe i teleskopowe. Pierwsze wyposażone są w ramię złożone z segmentów zamocowane zwykle na obracającej się podstawie. Dzięki temu można nimi dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, manewrując w ciasnej przestrzeni i omijając przeszkody. Podnośniki teleskopowe wyposażone są w wysięgnik prosty. Mają zwykle większy zasięg, ale mogą się rozciągać tylko prosto w górę i dół i pochylać pod kątem.

Generalnie podnośniki wysięgnikowe mają większy zasięg niż podnośniki nożycowe i są od nich zwrotniejsze, w szczególności w wersji przegubowej. Typowo jednak mają mniejszą platformę niż nożycowe, które dzięki temu i ponieważ mechanizm nożycowy znajduje się bezpośrednio pod stołem podnoszonym, charakteryzuje większy udźwig i stabilność.

Wciągnik a wciągarka

Terminy "wciągnik" i "wciągarka" są często używane zamiennie. W rzeczywistości jednak odnoszą się do różnych urządzeń.

Wciągarki służą do przemieszczania ładunków przez ciągnięcie ich w poziomie, podnoszenie albo opuszczanie w pionie, jak i ciągnięcie pod kątem. W tym celu wykorzystują linę. Jest ona jednym końcem nawinięta na bębnie, a drugim połączona z ładunkiem. W większości wciągarek używane są liny stalowe, ale spotkać można też urządzenia z linami syntetycznymi. Kiedy bęben się obraca, lina jest na niego nawijana bądź z niego odwijana, jeżeli kierunek obrotów bębna jest odwrócony. W efekcie na skutek zwiększenia lub zmniejszenia naprężenia liny przyczepiony do niej ładunek się przesuwa.

Wciągniki to urządzenia, które wyłącznie podnoszą i opuszczają ładunek, czyli przemieszczają go w pionie. W tym celu również wykorzystują stalowe liny, ale często też i łańcuchy. Wciągniki z linami stalowymi, podobnie jak wciągarki, mają bębny, ale w przeciwieństwie do nich poza tym mogą być także wyposażone w koła pasowe.

Wciągnik czy wciągarka?

Między wciągarkami a wciągnikami występują liczne podobieństwa. Oba rodzaje urządzeń mogą przemieszczać lżejsze i ciężkie ładunki. Zarówno wciągarki, jak i wciągniki mogą być używane do podnoszenia i opuszczania ich w pionie. Można je także podzielić ze względu na typ napędu na: ręczne, elektryczne, pneumatyczne oraz hydrauliczne.

Główne różnice między wciągarką a wciągnikiem obejmują: kierunek i odległość przemieszczania ładunku, bezpieczeństwo hamowania, montaż i rozmiar. Wciągniki mogą podnosić i opuszczać obciążenie tylko w pionie, podczas gdy wciągarki są bardziej wszechstronne, jeżeli chodzi o kierunek jego przemieszczenia. Wciągarki z linami stalowymi lepiej sprawdzają się na większych odległościach niż wciągniki z łańcuchami, które są lepsze na krótkich. Większość wciągarek jest wyposażona w hamulec dynamiczny, dlatego w razie użycia ich jako wciągnika ładunek może się urwać. Pod tym względem bezpieczniejsze są wciągniki z hamulcem mechanicznym. Wciągniki są również często wyposażone w wyłącznik ograniczający udźwig, aby zapobiec próbom podnoszenia za ciężkich obciążeń. Zasadniczo zaleca się, by tylko przystosowane do tego wciągarki stosować jako wciągniki.

Wciągniki są umieszczane bezpośrednio nad ładunkiem, z kolei wciągarki wyróżnia elastyczność w zakresie montażu – można jest zazwyczaj mocować na podłodze, ścianie, suficie, nad ładunkiem. Są też zwykle wyposażone w krążki, które mogą zmieniać kierunek liny. W przypadku ograniczonej przestrzeni wciągnik będzie lepszym wyborem. Generalnie, jeżeli ładunek ma być podnoszony na dużą wysokość, zaleca się wciągarki, natomiast przy przemieszczaniu go na krótkie odległości i często, na przykład w hali produkcyjnej, lepiej sprawdzą się wciągniki.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe