Piaskowniki, tłuszczowniki, osadniki

Woda jest nam niezbędna jako środowisko dla procesów zachodzących w organizmie (przemiany materii, regulacji ciepłoty ciała), do higieny i prowadzenia gospodarstw domowych. Stanowi też surowiec w produkcji, energetyce, rolnictwie. Niestety, jej zasoby są ograniczone i, co gorsza, kurczą się. Niedobory wody pogłębiają się przez zmiany klimatu oraz nieefektywne nią gospodarowanie. Dlatego jej obieg musi być zamknięty. Ta zużyta z kanalizacji trafia do oczyszczalni ścieków, a stąd do zbiorników naturalnych, z których świeża jest pompowana do stacji uzdatniania, po czym sieć wodociągów rozprowadza ją do odbiorców. Instalacje i obiekty wodno-kanalizacyjne wypełnione są rozwiązaniami z zakresu pomiarów i automatyki, które przedstawiamy w artykule.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Jak działają sita bębnowe?

Oprócz tego korzysta się z sit bębnowych. Ścieki wpływają w nich kanałem wlotowym do wnętrza obracającego się bębna. Jego częścią jest deflektor. Dzięki temu elementowi ścieki wytracają część energii kinetycznej, a charakter ich przepływu zmienia się na laminarny. W praktyce oznacza to, że strumień wpływa do bębna mniej gwałtownie i zostaje ukierunkowany. Zapewnia to równomierne obciążenie sitka. Skrawki zatrzymują się po jego wewnętrznej stronie, skąd zostają usunięte przez ślimacznicę, w którą wyposażony jest bęben. Trafiają do zsypu, a z niego do kontenera albo prasy. Oczyszczone ścieki spływają do rynny i dalej, do wylotu urządzenia. Bęben co jakiś czas spłukuje się wodą, by zapewnić jego drożność. Ustawienie go pod określonym kątem pozwala na odsączanie zanieczyszczeń.

W innym wykonaniu ścieki wpływają do komory, w której obraca się perforowany bęben. Skrawki zatrzymują się w tym przypadku na jego zewnętrznej powierzchni. Z niej, dzięki ruchowi obrotowemu bębna, są one transportowane na zgrzebło, które je usuwa, oczyszczając sito. Ścieki tymczasem spływają przez perforacje w bębnie do wylotu urządzenia.

Alicja Olek

Endress+Hauser Polska

Jakie produkty Państwa firmy służą aplikacji inteligentnej technologii w oczyszczalni ścieków?

Kiedyś popularne było sterowanie oparte wyłącznie na sondzie tlenu. Teraz jednak – uwzględniając wymogi prawne i ceny energii elektrycznej – należy dążyć do optymalizacji procesu, w tym ograniczania zużycia energii. W tym celu – poza sondą stężenia tlenu rozpuszczonego, taką jak np. Oxymax COS61D – warto zastosować jonoselektywną sondę azotu amonowego i azotanowego ISEmax CAS40D, która umożliwi kontrolę procesu w czasie rzeczywistym i optymalizację nitryfikacji oraz denitryfikacji.

Także kontrola wlotu i wylotu ścieków realizowana przez stały monitoring parametrów takich jak mętność, ChZT czy całkowity azot i fosfor za pomocą sond spektralnych i analizatorów, umożliwia nam bezpieczniejszą pracę układu. Dodatkowo, systemy sterowania mogą być programistycznie rozbudowywane o kolejne moduły optymalizacyjne – potrzebują jednak wielu danych, które najlepiej dostarczać z odpowiednich urządzeń pomiarowych.

Silnym trendem jest maksymalizacja produkcji biogazu, przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów pośrednich, związanych np. z dozowaniem polimeru do odwadniania osadów. Stosując pomiar ciągły całkowitej zawartości substancji za pomocą Teqwave MW, możemy zoptymalizować dozowanie polimeru, prowadząc do oszczędności sięgających nawet 20%. Można także zastosować ciągły pomiar przepływu biogazu, wraz z pomiarem zawartości metanu dzięki ultradźwiękowemu przepływomierzowi Proline Prosonic Flow B 200.

Endress+Hauser jest dostawcą kompletnych rozwiązań pomiarowych dla oczyszczalni ścieków, także w zakresie wymagań nowoczesnych technologii opartych na uczeniu maszynowym czy sztucznej inteligencji – zarówno w przypadku sond procesowych, jak i dokładnych pomiarów za pomocą analizatorów.

Piaskowniki, tłuszczowniki, osadniki

W pierwszej fazie oczyszczania ścieków używa się również m.in. rozdrabniaczy i piaskowników. Te drugie oddzielają piasek, żwir, kamyki. W przykładowym wykonaniu takiego urządzenia ścieki wpływają do specjalnie ukształtowanego pierścienia wewnętrznego. To wprawia je w ruch wirowy. Pod wpływem działania siły odśrodkowej oraz grawitacji piasek i inne cięższe, stałe zanieczyszczenia opadają na dno piaskownika, do leja zbiorczego. Zawiesina ścieków jest odprowadzana na zewnątrz. Jeżeli piaskownik został zintegrowany z separatorem piasku, pulpa wodno-piaskowa z leja jest pompą przenoszona do komory płukania i sedymentacji. W celu wypłukania zanieczyszczeń organicznych doprowadza się do niej powietrze. Oczyszczony piasek opada na dno, a nadmiar cieczy z zawiesiną organiczną odpływa otworem przelewowym z powrotem do zewnętrznego pierścienia piaskownika. Stamtąd, wraz ze ściekami, wypływa z urządzenia. Piasek z dna separatora jest transportowany na zewnątrz za pomocą odwadniającego podajnika ślimakowego.

Kolejne urządzenia używane w oczyszczaniu wstępnym to separatory tłuszczów (tłuszczowniki) i odstojniki (osadniki). Te ostatnie służą do usuwania zanieczyszczeń samoistnie opadających na dno zbiornika, natomiast w tłuszczownikach od ścieków oddziela się m.in. oleje oraz smary. W tym celu przez otwory w dnie zbiornika, którym przepływają ścieki, wprowadza się powietrze. Jego bąbelki, unosząc się, przenoszą przylegające do nich cząstki tłuszczów, które następnie gromadzą się na powierzchni cieczy. Stamtąd są cyklicznie usuwane, np. za pomocą czerpaków.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Roboty
Produkcja spożywcza, farmaceutyczna i medyczna - nowe technologie i wysoka czystość
Komunikacja
Szkolenia w przemyśle
Silniki i napędy
Kompendium serwonapędów i Motion Control
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Powiązane treści
Nowe funkcje napędów EURA Drives - wsparcie dla gospodarki wodno-kanalizacyjnej
Każda kropla się liczy - inteligentne rozwiązania dla efektywnej gospodarki wodnej
Szczelny niczym nowoczesny monitoring. Jak efektywnie kontrolować sieć wodociągową?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Technika
Ochrona przed korozją
Magazyn
Maj 2025
Magazyn
Kwiecień 2025

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów