wersja mobilna
Online: 353 Środa, 2018.01.17

Wywiady

Rozmowa z Jackiem Zarzyckim, menedżerem produktu automatyka przemysłowa w Eaton Electric

środa, 30 marca 2011 07:27

Rozwój systemu SmartWire-DT to ważny krok w stronę spójnej oferty w zakresie elektrotechniki i automatyki

  • Eaton to światowy koncern dostarczający rozwiązania na wiele rynków. W jakich branżach działacie i jak zaznaczona jest Wasza obecność w Polsce?

Eaton jest globalną korporacją dostarczającą zaawansowane technologicznie podzespoły i systemy producentom z różnych gałęzi przemysłu. Oferujemy rozwiązania służące do rozdziału, dystrybucji i zarządzania energią elektryczną, komponenty hydrauliczne i pneumatyczne dla producentów maszyn ciężkich i lotnictwa, a także podzespoły i części dla przemysłu motoryzacyjnego. W Polsce, konkretnie w Tczewie i Bielsku-Białej, zlokalizowane są zakłady produkujące podzespoły na potrzeby przemysłu samochodowego.

W branży elektrycznej obecność korporacji Eaton na polskim rynku zaznacza się działalnością w zakresie dostarczania rozwiązań dedykowanych zapewnianiu jakości energii, rozdziałowi energii w zakresie średniego oraz niskiego napięcia, a także rozwiązań z zakresu automatyki. Eaton Electric jest zatem silnym partnerem dla dystrybutorów produktów elektrotechnicznych i automatyki, producentów rozdzielnic, integratorów systemów oraz producentów maszyn.

  • Jaka jest specyfika krajowego sektora maszynowego - porównując go np. analogicznymi rynkami w innych krajach w Europie?

Branża OEM jest u nas o wiele mniejsza niż np. w Niemczech, a firmy krajowe robią często niszowe produkty i maszyny do specyficznych zastosowań. Sądzę jednak, że wyroby te są równie dobre jak zagraniczne, a do tego koszty ich wytwarzania są wciąż niższe, dzięki czemu jesteśmy cały czas konkurencyjni na rynku globalnym. Uważam również, że polscy inżynierowie chętnie sięgają po nowości. Oczywiście zależy to od firmy, a często wręcz od konkretnej osoby, ale generalnie lokalni producenci OEM często wybierają nowoczesne rozwiązania i produkty.

Korzystnym aspektem współpracy z takimi klientami jest możliwość budowania długofalowych kontaktów biznesowych, choć z drugiej strony tego typu firmy wymagają często dużego wsparcia i indywidualnego podejścia ze strony dostawcy. Wśród naszych kontrahentów znajdują się producenci różnego rodzaju maszyn przeznaczonych dla sektora spożywczego, farmaceutycznego, przetwórczego i innych.

  • Porozmawiamy o ofercie Eatona w zakresie automatyki stosowanej w maszynach i zakładach produkcyjnych. Obejmuje ona sterowniki, panele wizualizacyjne, napędy i wiele innych produktów. Co Was wyróżnia na rynku?

Eaton jest producentem sprawdzonych produktów elektrotechnicznych oraz wspierających je rozwiązań automatyki i sterowania. W zakresie automatyki dostarczamy m.in. sterowniki programowalne - zarówno najprostsze przekaźniki programowalne easy, w tym zintegrowane z funkcjami bezpieczeństwa easySafety, jak też sterowniki kompaktowe easyControl oraz modułowe z serii XC100/XC200. Te ostatnie stosowane są najczęściej w maszynach i systemach automatyki średniej wielkości.

Ich uzupełnieniem jest system rozproszonych wejść/wyjść - XI/ON, komputery przemysłowe XP700 oraz panele operatorskie XV o przekątnych do 15". Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim jedne z najnowocześniejszych na rynku panele serii XV100 i XV150. W przypadku podzespołów napędowych dostarczamy przede wszystkim wyłączniki silnikowe PKZ i PKE, do tego układy łagodnego rozruchu i przemienniki częstotliwości. Połączenie szerokiej gamy aparatury elektrycznej z dopasowanymi do niej rozwiązaniami sterowania i wizualizacji pozwala nam zaoferować spójną i unikalną w branży ofertę.

Jednocześnie mamy też produkty wyróżniające nas spośród konkurencji. Przykładem innowacyjnego podejścia w zakresie automatyzacji jest system SmartWire-DT. Pozwala on na łączenie szeregu klasycznych komponentów elektrycznych, począwszy od lampki i przycisku, poprzez styczniki i wyłączniki silnikowe, wyłączniki mocy, do soft starterów. W niedalekiej przyszłości obejmował on będzie również bardziej złożone urządzenia, w tym panele dotykowe mogące być wykorzystywane jako układy sterujące pracą całej sieci, czyli jako nadrzędne PLC.

  • "Zielona taśma", bo taki kolor ma magistrala SmartWire-DT, przypomina pod względem sposobu włączania kolejnych urządzeń połączenie stosowane w standardzie AS-Interface. Czym w rzeczywistości jest to rozwiązanie?

Faktycznie niektórym osobom nasze rozwiązanie kojarzyć się może z systemem ASI ze względu na użycie taśmy, jednak nie jest to kolejna magistrala do wymiany danych. Ośmioprzewodowa "zielona taśma" zawiera linie przenoszące sygnały komunikacyjne, zasilające 24 VDC - np. do wysterowania stycznika, zasilania dla różnych komponentów automatyki oraz magistralę służącą do automatycznej adresacji urządzeń. SmartWire-DT może przesyłać po przetworzeniu na postać cyfrową również sygnały analogowe - np. wartości mierzonego przez wyłącznik silnikowy prądu.

Dzięki temu wykorzystanie takiego inteligentnego wyłącznika pozwala na bieżącą kontrolę pracy układu napędowego. Przykładowo wykrycie wzrostu prądu pobieranego przez napęd oznaczać może problemy mechaniczne - np. z łożyskami. Aby wykrywać takie sytuacje, nie trzeba już stosować przekładników prądowych, przetworników, wejść analogowych w sterowniku, gdyż całość układu zawarta jest w wyłączniku PKE.

Zyskujemy ponadto więcej - mamy sygnał proporcjonalny do pojemności cieplnej silnika pozwalający estymować czas pozostały do wyzwolenia, a skonfigurowanie funkcji ZMR umożliwia wyłączenie przeciążenia stycznikiem, co pozwala na zdalne ponowne załączenie. Możliwości diagnostyczne są zresztą niejako wpisane w ideę SmartWire-DT. Ponieważ komunikacja w systemie ma charakter dwukierunkowy, zawsze mamy potwierdzenie zadziałania lub zmiany stanu urządzenia i w rezultacie dysponujemy pełną informacją o działaniu każdego elementu maszyny.

SmartWire-DT traktować można jako rozszerzenie sterownika programowalnego, przy czym o ile moduły rozszerzeń są standardowo montowane w kasecie sterownika, w tym przypadku mogą być rozproszone na magistrali o długości 600 metrów. Z kolei zdalne wejścia i wyjścia są bezpośrednio zintegrowane z różnymi komponentami automatyki. Projektując więc przykładowo układ sterowania z elementami napędowymi nie trzeba już prowadzić sygnałów z wyjść sterownika kolejno, do wszystkich elementów osobno ale całość łączymy jedną taśmą.

Za pomocą interfejsu gateway łatwo włączamy taki system do sieci przemysłowej CANopen czy Profibus DP a już trwają prace nad kolejnymi interfejsami. Dla projektantów oferujemy również narzędzia inżynierskie, w tym oprogramowanie SWD-Assist. Ułatwia ono tworzenie systemów bazujących na omawianej magistrali, przykładowo wskazując użytkownikowi konieczność stosowania dodatkowych modułów zasilacza w przypadku zbytniego obciążenia energetycznego.

Dzięki powyższym cechom omawiane rozwiązanie jest na tyle proste aplikacyjnie, że może go z powodzeniem wykorzystywać osoba o podstawowej wiedzy z zakresu automatyki. Łatwa jest również późniejsza rozbudowa systemu, która sprowadza się do wpięcia w taśmę złącza, a następnie podłączenia do niego dowolnego urządzenia, które zostaje automatycznie zaadresowane jako element sieci.

Dlatego również, pomimo że pojedyncze komponenty z interfejsem SmartWire-DT mogą być droższe niż analogiczne klasyczne urządzenia, łatwość tworzenia i rozbudowy aplikacji oraz ograniczenie wejść/wyjść lokalnych przekładają się na zmniejszenie całkowitych kosztów wdrożeń.

  • Jak wyglądają możliwości wykorzystania już posiadanych urządzeń Eatona w systemach ze SmartWire-DT. Czy z rozwiązania mogą korzystać też użytkownicy automatyki od firm trzecich? Jaki jest poziom adopcji systemu w Polsce?

Ideą stojącą za SmartWire-DT było zapewnienie maksymalnej uniwersalności, tak aby produkty mogły być stosowane przez jak największe grono odbiorców. Istotą systemu jest stosowanie szerokodostępnych, standardowych komponentów, takich jak choćby styczniki DILM, czy aparatura sterowniczo sygnalizacyjna RMQ-Titan. Można zatem zastosować SmartWire-DT wszędzie tam, gdzie tego typu komponenty są już zainstalowane.

W zakresie innej aparatury wykorzystać możemy moduły wejść/wyjść cyfrowych i analogowych - za ich pomocą podłącza się komponenty automatyki takie jak czujniki, elementy wykonawcze i inne podzespoły, również firm trzecich. Całość otwarta jest na współpracę z dowolnym sterownikiem nadrzędnym pracującym jako master obsługujący wspomniane protokoły. Użytkownik nie jest zatem zmuszony do zmiany również sterownika PLC, może zintegrować SmartWire-DT podobnie jak integruje stację rozproszonych wejść/wyjść.

System, choć jest stosunkowo nowy i podlega ciągle rozwojowi, wykorzystywany jest już szeroko na naszym rynku. Dotyczy to zarówno mniejszych maszyn, ale też większych systemów. Przykładem tych ostatnich są m.in. wdrożone u nas aplikacje w oczyszczalniach ścieków, w fabrykach pellet, a także w branży spożywczej. W jednej z ostatnich aplikacji w zakresie przetwarzania zbóż zastosowano ponad 300 elementów SmartWire-DT - stosowanych jest tam wiele napędów i elementów wykonawczych, przy czym tworzą one układ rozłożony przestrzennie.

  • Można zatem stwierdzić, podsumowując ten temat, że w zakresie oferty Eatona jest możliwość zaoferowania klientom jak najbardziej kompleksowej gamy produktów, które mogą być stosowane w wielu typach aplikacji i różnych maszynach?

Dokładnie tak - staramy się być dostawcą kompleksowym. Coraz częściej nasi klienci zwracają się do nas z konkretnym problemem aplikacyjnym - np. szukają rozwiązań pozwalających na zapewnienie określonej funkcjonalności maszyny, a nie samych podzespołów. Wtedy naszą rolą jest doradzenie jak system powinien być zbudowany i zaproponowanie odpowiednich, sprawdzonych rozwiązań. Sądzę, że oprócz posiadania dobrych produktów, zapewnianie właśnie takiej wartości dodanej jest jednym z najlepszych sposobów na wyróżnianie się na rynku.

  • Dziękuję za rozmowę.

Zbigniew Piątek

 

Firmy w artykule

zobacz wszystkie Nowe produkty

Zaawansowane czujniki fotoelektryczne

2018-01-17   | BALLUFF Sp. z o.o.
Zaawansowane czujniki fotoelektryczne

BOS 21 ADCAP to nowy czujnik firmy Balluff, który stanowi połączenie kilku elementów w jednej obudowie: odbiciowego, odbiciowego z tłumieniem tła, refleksyjnego i bariery jednokierunkowej. Funkcja jest konfigurowana z wykorzystaniem sieci IO-Link. Czujnik został wyposażony w licznik oraz kontroler prędkości pozwalający na natychmiastowe wykrycie przepełnienia lub nieprawidłowej prędkości, która będzie prowadzić do nieoczekiwanego przestoju w aplikacji.
czytaj więcej

Laboratoryjny kontroler temperatury o stabilności lepszej od 0,0009C

2018-01-17   |
Laboratoryjny kontroler temperatury o stabilności lepszej od 0,0009C

Laboratoryjny kontroler temperatury TC15 LAB opracowany przez firmę Wavelength Electronics, współpracujący z grzałkami termoelektrycznymi i rezystancyjnymi, jest przeznaczony do zastosowań wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzyjna kontrola temperatury. Pobierając sygnał zwrotny z termistora, jest w stanie zapewnić stabilizację lepszą od 0,0009°C.
czytaj więcej

Nowy numer APA