Osprzęt do robotów i nie tylko

| Gospodarka Artykuły

Ponad 700 wystawców oferujących rozwiązania z zakresu robotyki, urządzeń do montażu oraz systemów wizyjnych – tegoroczne targi Automatica, jeszcze przed ich rozpoczęciem się, wyglądały zachęcająco. Impreza, która odbywa się latem w Monachium, przypadała w czasie szczególnym – po okresie znaczącej dekoniunktury na rynku i jednocześnie w momencie, gdy przedsiębiorcy byli niepewni co do trwałości wiosennych wzrostów gospodarczych.

Osprzęt do robotów i nie tylko

Technika montażu i systemy wizyjne

Drugim z obszarów tematycznych targów były systemy montażu, w zakresie których rozwiązania zaprezentowało szereg firm. Obejmowały one aplikacje i systemy dedykowane, ale znaleźć też można było systemy modułowe. Jednym z ciekawych przykładów był Jetwing 2010 wspomnianej firmy Sortimat.

Automatica to nie tylko roboty, ale też dostawcy komponentów – na zdjęciu stoiska firm B&R oraz Schmersal

Nietypowe roboty oraz wersje prototypowe to także element wystawy

Z kolei szwajcarski Montech zademonstrował różnorodne rozwiązania transportowe, w tym pozwalające na przemieszczanie ciężarów do 100kg. Systemy wizyjne to rozwiązania coraz częściej towarzyszące robotom i pozwalające na zwiększenie możliwości zastosowania tych ostatnich w aplikacjach wymagających zaawansowanych funkcji kontroli. Wykorzystywane są one również w technice montażu i różnorodnych systemach do kontroli jakości wytwarzanych elementów czy choćby ich zliczania.

Z tych powodów również na targach Automatica stanowiły one niejako łącznik dwóch poprzednich obszarów i dopełnienie prezentowanej tematyki. W przypadku systemów wizyjnych premierę miały m.in. kamery przemysłowej Matrox GatorEye firmy Rauchner. Cechują się one stopniem ochrony IP67, dzięki czemu mogą być używane w aplikacjach w sektorze chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym i wszędzie tam, gdzie występuje wilgoć. Z kolei Leuze Electronic zaprezentował czytnik kodów BCL 548i, który wyposażony jest w interfejs do sieci Profinet. Umożliwia to bezpośrednią jego integrację w systemach, bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń.

Osprzęt do robotów i nie tylko

Oprócz trzech kluczowych obszarów techniki na targach reprezentowane były również branże pokrewne – napędowa, pomiarowa, związana z techniką pozycjonowania, bezpieczeństwem czy oprogramowaniem. Wśród wystawców znaleźli się także ci oferujący rozwiązania mechatroniczne, a także gotowe maszyny. W omawianej grupie warto wskazać na firmę Schunk, która jest jednym z głównych dostawców osprzętu dla robotów, a w Monachium wystawiała się na adekwatnie dużym stoisku, prezentując nowości w zakresie chwytaków i innego osprzętu.

Robot na platformie omniMove – oczywiście w ruchu

Systemy wizyjne i czujniki na targach – w tle stoisko firmy Sick

Z kolei włoski Comau zaprezentował nową generację szybkich kontrolerów robotów. Urządzenia bazują na komputerach przemysłowych APC820 i sieci Ethernet Powerlink. Podczas targów warto było również odwiedzić stoisko Beckhoffa, gdzie demonstrowane było oprogramowanie TwinCAT do sterowania robotami w wersji rozbudowanej dla urządzeń 6-D w aplikacjach pick-and-place. Warto również wspomnieć o firmie igus, która zaprezentowała szereg rozwiązań związanych z prowadzeniem kabli oraz przekazywaniem energii.

Przykładem ciekawego produktu był TwisterBand TB30 – system prowadzenia kabli, który pozwala na wykonywanie obrotów do 3000° i z prędkością do 720°/s. Jest on przeznaczony do stosowania w szczególności w urządzeniach zrobotyzowanych pracujących w ograniczonej przestrzeni ruchu. Nie zabrakło też dostawców takich jak Schmersal, który tradycyjnie pokazywał podzespoły bezpieczeństwa, czy też VIPA, gdzie znaleźć można było systemy sterowania. Zaprezentowana została wreszcie oferta usług, dzięki czemu odwiedzający targi mógł znaleźć w jednym miejscu praktycznie dowolnych dostawców z zakresu szeroko rozumianej robotyki i maszyn.