Kable RWE pod Wisłą

Pod dnem Wisły w Warszawie przeprowadzono linię kablową łączącą rozdzielczy punkt zasilania Powiśle z nowo uruchamianą stacją wysokiego napięcia na Stadionie Narodowym oraz z rozdzielczym punktem zasilania Wschodnia.

Posłuchaj
00:00

Długość linii kablowej to 6 kilometrów, z czego 510 metrów stanowi przewiert o średnicy 61cm pod rzeką. Mieszczą się w nim 4 rury osłonowe, przez które biegną kable energetyczne o napięciu znamionowym 110kV, przewody światłowodowe do komunikacji pomiędzy poszczególnymi stacjami oraz dodatkowy światłowód, wykorzystywany do monitoringu temperatury pozostałych kabli podczas ich eksploatacji. Inwestor, firma RWE Stoen Operator, oszacował łączny koszt instalacji dwóch linii kablowych, przewiertu oraz nowej stacji na około 35 mln złotych.

W budowie tunelu wykorzystano technologię wiercenia kierunkowego HDD (Horizontal Directional Drilling). Jej pierwszym etapem jest wykonanie otworu pilotażowego, rozwiercanego później do odpowiedniej średnicy, do którego wciąga się następnie rurę osłonową lub kable. Podstawowym narzędziem jest w przypadku tej metody specjalnie skonstruowana głowica wiercąca, za pomocą której można precyzyjnie zdalnie kierować odwiertem. Taka bezwykopowa metoda układania instalacji podziemnych ma wiele zalet. Przede wszystkim skraca czas realizacji projektu oraz do minimum ogranicza ingerencję w stan infrastruktury istniejącej nad tunelem.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
ABB z nową ofertą usług
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Powiązane treści
RWE inwestuje w warszawską sieć elektroenergetyczną
Energetyka odnawialna napędza rynek kabli morskich WN
RWE udostępnia aplikację mobilną iRWE na iPady i iPhone'y
RWE uruchomiło farmę wiatrową w Krzęcinie
Nowa farma wiatrowa RWE
Coroplast buduje fabrykę w Strzelcach Opolskich
Przyszłość rynku materiałów i technologii do produkcji kabli
Przybędzie podmorskich kabli elektrycznych
Nowe zamówienia Tele-Foniki
RWE Firmą Przyjazną Klientowi
Kable dla automatyki – miniraport z rynku

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów