Energetab 2011
| Targi Energetab ArtykułyTegoroczne Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie Energetab 2011 zapowiadają się wyjątkowo ciekawie. Po raz drugi będą się odbywały na rozszerzonej o nową halę wystawienniczą powierzchni, a na imprezie ze swoimi stoiskami obecnych będzie ponad 600 firm. W dniach 13-15 września zaprezentują one systemy dla branży energetycznej, urządzenia elektroenergetyczne, pomiarowe, kable i złącza oraz szereg innych produktów. Publikowany przewodnik targowy powinien pozwolić przygotować się do tej imprezy i efektywnie spędzić czas u podnóża Szyndzielni.
Energetab to z pewnością targi bliskie tematyce, którą zajmują się na co dzień czytelnicy APA. W przemyśle na równi z automatyką są bowiem istotne zagadnienia związane z wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Szeroko rozumianą energetyką i energoelektroniką zajmuje się też wiele firm działających w branży automatyki i stoiska wielu z nich odwiedzić będzie można w Bielsku-Białej.
Na targach, obok słupów wysokiego napięcia, specjalistycznych masztów, podnośników, wielkogabarytowych stacji transformatorowych i generatorów, znajdą się ekspozycje sterowników, komputerów przemysłowych, obudów, aparatury pomiarowej, kabli i złączy oraz zasilaczy. Oprócz nich prezentowane będą też akumulatory i układy zasilające, systemy rozliczania energii elektrycznej, czujniki oraz wiele innych produktów kojarzonych z szeroko rozumianym przemysłem.
Współczesna energetyka to coraz częściej nie tylko wysokie prądy i napięcia, ale także sieci komunikacyjne, wizualizacja danych, systemy sterowania, oprogramowanie, optymalizacja produkcji oraz dystrybucja energii. Ma to swoje odbicie w profilu targów i tworzy z Energetabu imprezę tematycznie wykraczającą poza pierwotny zamysł organizatorów.
NAJWIĘKSZE FIRMY Z BRANŻY…
Energetyka w Polsce to duży biznes, gdzie realizuje się obecnie wiele inwestycji. Są one związane z wytwarzaniem energii, infrastrukturą przesyłową, energetyką odnawialną oraz wdrażaniem rozwiązań oszczędnych energetycznie. Tworzy to dużą przestrzeń do działania dla firm - takich przedsiębiorstw będzie na tegorocznym Energetabie ponad 600. Targi, które odbywają się już po raz 24, będą pod tym względem większe niż ubiegłoroczne, organizatorzy spodziewają się też około 15 tysięcy gości.
Impreza powinna więc mieć duży rozmach i zasłużenie utrzymać pozycję największej tego typu w naszym regionie Europy. Analiza list wystawców z ubiegłych lat wskazuje, że ogromna większość z tych, którzy zdecydowali się pojawić na Energetabie, zwykle jeździ już tam stale lub przynajmniej ich wizyta nie jest jednorazowa. Można to odczytywać w taki sposób, że targi bardzo rzadko rozczarowują pod względem efektów i, o ile oferta oraz ekspozycja zostanie dobrze przygotowana, jest duża szansa na to, aby firma wróciła z Bielska zadowolona.
Program targów24. Międzynarodowe Energetyczne |
Do wiodących wystawców należą z pewnością największe firmy działające na rynku energetycznym. Wśród nich są dostawcy rozwiązań technologicznych - tacy jak ABB, Schneider Electric, Siemens, ale też firmy będące dostawcami energii - przykładowo Południowy Koncern Energetyczny. Ważną grupą są też dostawcy złączy i osprzętu elektroinstalacyjnego.
To często globalnie działające przedsiębiorstwa wywodzące się z Niemiec - przykładami są Phoenix Contact, WAGO-ELWAG, Weidmüller, Wieland Electric. Na ich stoiskach znajdziemy złączki rzędowe, aparaturę elektroniczną związaną z przesyłaniem sygnałów i zasilaniem urządzeń oraz złącza. Te ostatnie oferuje też obecny na targach Harting oraz część dostawców kabli i przewodów - Bitner, Lapp Kabel, Madex i Technokabel.
…I BARDZO WIELE INNYCH
Kolejnym obszarem, który na targach jest dobrze zagospodarowany, są obudowy i szafy przemysłowe. Na Energetabie pojawia się regularnie sporo producentów krajowych i zagranicznych - na przykład Pentair, Ensto Pol, Fibox, Radiolex, Sabaj oraz ZPAS. Prefabrykatorzy rozdzielnic i przedstawiciele firm tworzących aplikacje z tablicami sterującymi powinni również odwiedzić stoiska producentów i dostawców elementów sterująco-kontrolnych.
Na targach produkty takie oferują m.in. Pokój, Spamel, Promet, Nowimex. Trwałe relacje z Energetabem to również domena dostawców aparatury pomiarowej. Na Energetabie obecne są Biall, Sonel, Tomtronix, Twelve, Testo, Merazet, a w tym roku także firmy jak Atel, Merserwis i Tespol. Są to liczne przykłady przekonujące, że aparatura pomiarowa, nie tylko ta dla energetyków, znalazła sobie tam trwałe miejsce. Warto dodać, że w Bielsku-Białej prezentowane będą także różnego rodzaju kamery termowizyjne, a więc przyrządy powstałe na potrzeby branży energetycznej.
Znajdziemy je na stoiskach firm FLIR Systems, VIGO System oraz wspomnianego Testo oraz Sonelu. Na wystawie pojawiają się także dostawcy komputerów przemysłowych oraz technologii związanych z komunikacją i przetwarzaniem danych w przemyśle, jak JM Elektronik, CSI i Elmark. Słabo reprezentowani są jeszcze producenci i dystrybutorzy sprzętu komunikacyjnego do łączności M2M, ale obecność Elpromy ma szansę to zmienić.
Jest to podobny obszar aplikacji jak w przypadku automatyki i targów Automaticon. Energetab jest również miejscem, gdzie prezentują się dostawcy podzespołów. Firmy takie jak TME, Micros, ELFA Elektronika i Elhurt zobaczymy na targach po raz kolejny. Oprócz nich będą też dostawcy specjalistyczni, dla których elektronika dużej mocy oraz profesjonalna stanowią ważną część profilu rynkowego.
Są to na przykład Astat, Eltron, Semicon, Dacpol, a także Medcom i Wamtechnik. W Bielsku-Białej nie zabraknie też dostawców napędów, silników i osprzętu do nich - takich jak choćby Danfoss, Cantoni, Lovato Electric, Apator Control oraz Aniro.
KOGO ZABRAKNIE?
W stosunku do 2010 roku nie będzie zaś firm takich jak Helukabel, Meratronik, Newtech Engineering, Tyco Electronics, Farnell oraz Degson. Dla części z nich jest to wynik trwających przekształceń wewnętrznych (np. Tyco), brak możliwości wykupienia powierzchni w nowej hali (Farnell) lub skutek nie do końca udanego trafienia z ofertą. W 2009 roku na Energetabie byli też Rittal i Fluke, którzy się już nie pojawiają.
W tym roku będą za to nowe firmy - takie jak przykładowo Copa-Data, która oferuje oprogramowanie SCADA, w szczególności rozwiązania do zastosowań w energetyce. Listę wybranych wystawców publikujemy w tabeli, natomiast kompletny ich wykaz znaleźć można na stronie www.energetab.pl. Ta ostatnia jest zresztą dostępna w nowej odsłonie - o wiele lepszej funkcjonalnie i graficznie niż poprzednia.
Katarzyna KotasiewiczSabur
Bezpośrednim powodem naszej obecności na targach jest portfolio oferowanych produktów. Oferta firmy Sabur, oprócz urządzeń i rozwiązań ściśle kojarzonych z branżą automatyki, jak systemy sterowania czy monitoringu, zawiera podzespoły dla automatyki, w tym liczniki energii elektrycznej, a także systemy do zarządzania energią i innymi mediami. Poza tym dzięki otwartości komunikacyjnej (liczniki są wyposażone w szereg interfejsów) nasze rozwiązania do rozliczania energii i mediów często są włączane w większe systemy automatyki, zakładowe systemy MES, ERP czy BI, również te tworzone w oparciu o produkty firm trzecich. Kolejną przyczyną, dla której uznaliśmy, że Energetab to targi także dla nas, jest szeroka reprezentacja produktów dedykowanych automatyce budynkowej. Rozwiązania dla tej branży są także obecne w naszej ofercie i prezentujemy je w Bielsku-Białej. Nasze stoisko podobnie jak rok temu będzie sąsiadowało z Pawilonem Szwajcarskim organizowanym przez Polsko-Szwajcarską Izbę Gospodarczą, w której jako dystrybutor szwajcarskich produktów jesteśmy zrzeszeni. Również, tak jak w 2010 roku, wystawiamy się w nowej hali. Obecność w tym miejscu znacznie zwiększyła nasz komfort jako wystawcy, nie obawiamy się już przeciekających namiotów czy tropikalnych temperatur. Zdajemy sobie jednak sprawę, że jedna hala dla tak popularnej imprezy targowej to o wiele za mało - chętnych na wystawienie się w niej jest o wiele więcej, niż obiekt może pomieścić. |
NOWA HALA ZAJĘTA PO BRZEGI
Od zeszłego roku teren ekspozycyjny wzbogacony jest o nową halę targową - tuż obok targów, w zasadzie prawie na terenie ZIAD, wybudowany został duży obiekt widowiskowo-sportowy, którego powierzchnia wynosi 10 tys. m2. Była to bardzo ważna zmiana, gdyż wysokiej klasy budynek wystawienniczy był inwestycją szczególnie ważną dla tej imprezy - przez wiele lat zarząd borykał się z koniecznością upychania stoisk w tymczasowych namiotach i całość stanęła na skraju możliwości dalszego rozwoju.