Energooszczędne silniki za dwa lata również w USA
| Gospodarka ArtykułyAmerykański Departament Energii przedstawił w grudniu plany wprowadzenia pod koniec 2015 roku przepisów w zakresie minimalnej wymaganej sprawności energetycznej silników elektrycznych. Zmiany dotyczyć będą większości silników o mocach od 0,75 do 373 kW i przynieść mają w ciągu 30 lat oszczędność energii o wartości 23 mld dolarów.
Przepisy dotyczące sprawności energetycznej silników elektrycznych nie są dla producentów europejskich niczym nowym. Zgodnie z wymogami dyrektywy 2005/32/EC od połowy czerwca 2011 na rynku unijnym silniki o mocach 0,75-375 kW muszą odpowiadać co najmniej klasie sprawności IE2 (czyli mieć podwyższoną wydajność), a kolejne wymogi w tym zakresie zaczną obowiązywać w 2015 i 2017 roku. Zmiany wprowadzane w USA są m.in. efektem nowych planów w zakresie polityki klimatycznej, w szczególności dotyczącej efektywności energetycznej i redukcji emisji zanieczyszczeń, które ogłoszone zostały pół roku temu.
Na ich bazie w ostatnich miesiącach Departament Energii zaproponował kilka regulacji, które dotyczą m.in. chłodziarek oraz oświetlenia. Propozycje w zakresie zmian dotyczących silników elektrycznych są piątymi z kolei opublikowanymi. Dotyczą one silników o mocach od 1 do 500 hp (od 0,75 do 373 kW), które stosowane m.in. w wentylatorach, pompach, przenośnikach, kompresorach i wielu podobnych urządzeniach oraz systemach - analogicznie, jak w przypadku dyrektywy 2005/32/EC. Zgodnie z informacjami departamentu, wprowadzenie przepisów jest popierane przez amerykańskich producentów silników, choć jednocześnie prognozuje się negatywny wpływ przepisów na tamtejszą branżę napędową.
Departament Energii w ponad 350-stronicowym dokumencie przedstawił dokładnie proponowane zmiany, informacje techniczne oraz analizę ich wpływu na rynek, a także wyliczenia dotyczące oszczędności energii i oczekiwanych korzyści środowiskowych. Te ostatnie w ciągu 30 lat wynieść mają odpowiednio: bilion kWh oraz 400 mln ton dwutlenku węgla mniej. Omawiany dokument pobrać można ze strony energy.gov.