Obowiązują już nowe wymagania dotyczące sprawności silników elektrycznych

W zeszłym miesiącu rozpoczął się kolejny etap regulacji wydajności stosowanych w Unii Europejskiej silników elektrycznych. Weszły w życie nowe wymagania, zgodnie z którymi większość nowych jednobiegowych, trójfazowych silników indukcyjnych o mocach od 750 W do 375 kW ma dysponować wskaźnikiem efektywności albo IE3 (efektywność premium), albo IE2 (wysoka skuteczność) w przypadku wykorzystywania ich z napędami VSD (variable-speed drive).

Posłuchaj
00:00

Nowe unormowania są rozszerzeniem w dół zakresu uwzględnianych mocy urządzeń. Poprzednio, od stycznia 2015 r., wymaganiami dotyczącymi sprawności obejmowano silniki o mocach od 7,5 kW. Aktualne regulacje obejmują większość silników będących w użyciu.

Regulujący parametry silników program MEPS (Minimum Energy Performance Standard) został uruchomiony w roku 2009. Od czerwca 2011 r. wprowadzane na europejski rynek silniki musiały mieć minimalną klasę sprawności IE2. W styczniu 2015 roku wymagania zwiększono do stopnia IE3 lub IE2 w przypadku VSD i objęto nimi urządzenia o mocach 7,5 - 375 kW.

Według najnowszych propozycji, w przyszłości wymaganiami sprawnościowymi objęte miałyby być silniki o mocy od 200 W do 1 MW. Przepisy obejmowałby m.in. urządzenia jedno- i trójfazowe oraz przeznaczone do użytku w strefach zagrożonych wybuchem. Obecna możliwość korzystania z silników IE2 łączonych z VSD zostałaby wycofana.

źródło: Drives & Controls

Powiązane treści
Teco uruchomił pierwszą na świecie inteligentną fabrykę silników
Wydajne silniki mogą znacząco obniżyć globalne zużycie energii elektrycznej
Efektywność silników elektrycznych, a jakość energii elektrycznej
Czy będą nowe wymogi w zakresie sprawności silników elektrycznych?
Trzy sektory generują 55% sprzedaży silników obrotowych i liniowych
Wymagania sprawnościowe pomogą zwiększyć w USA sprzedaż silników do poziomu 16 mld dolarów
Silniki energooszczędne - czyli jak być zgodnym z przepisami od stycznia 2015 roku
Schaeffler kupuje Elmotec, by uruchomić produkcję silników
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Automatyzacja górnictwa
Przemysł 4.0
SICK ANS/ANM58 PROFINET – nowa generacja enkoderów absolutnych dla Przemysłu 4.0
Aktualności
Perspektywy rynku przekładni
Aktualności
Współpraca Omron i Cognizant
Pomiary
Testy nowego sposobu detekcji uszkodzeń kabli
Aktualności
Firma Unilever rozbudowuje bydgoską fabrykę

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów