Schaeffler kupuje Elmotec, by uruchomić produkcję silników

| Gospodarka Silniki i napędy

Firma Schaeffler przejęła niemieckiego dostawcę maszyn do produkcji statorów dla silników i generatorów - Elmotec Statomat. Dzięki temu stał się producentem dużych silników elektrycznych, zwłaszcza do zastosowań motoryzacyjnych. Schaeffler chce zmniejszyć swoją zależność od produkcji podzespołów do silników spalinowych i wejść na rozwijający się rynek napędów elektrycznych.

Schaeffler kupuje Elmotec, by uruchomić produkcję silników

Elmotec jest największym na świecie dostawcą maszyn do produkcji stojanów. Ma szczególne doświadczenie w zakresie uzwojeń falistych (wave-winding), które umożliwiają zwiększenie gęstości upakowania uzwojeń, poprawiając w ten sposób wydajność maszyny.

W 2017 roku Elmotec wygenerował sprzedaż o wartości około 40 mln euro, zatrudniając około 200 pracowników. Firma posiada ponad 50 patentów dotyczących technologii uzwajania.

Schaeffler planuje połączyć doświadczenie Elmoteca z własnymi technologiami, a także z rozwiązaniami specjalisty w dziedzinie napędów o wysokiej wydajności - Compact Dynamics, którego kupił od firmy Semikron w 2016 roku, by stworzyć kompletny portfel możliwości w dziedzinie budowania silników.

Firma Schaeffler ma rozpocząć masową produkcję silników elektrycznych w 2020 lub 2021 roku. Skoncentruje się na maszynach z magnesami trwałymi, ale możliwe, że będzie również produkować silniki asynchroniczne. Wytwarzane silniki mają osiągać moce z zakresu 50-150 kW.

Schaeffler utworzył w 2018 roku dział mobilności elektrycznej. Jednostka jest już warta około 500 mln euro. Do 2020 r. ma odpowiadać za około 10% przychodów Schaefflera związanych z motoryzacją.

źródło: Drives & Controls