Firmy Schaeffler i Mitsubishi połączyły siły w zakresie digitalizacji

| Gospodarka Przemysł 4.0

Firmy Mitsubishi Electric i Schaeffler Technologies nawiązały globalne partnerstwo strategiczne, które oparte ma być na trwającej już współpracy między dwiema firmami w ramach utworzonego przez Mitsubishi e-F@ctory Alliance, a którego członkami partnerzy są od 2010 roku.

Firmy Schaeffler i Mitsubishi połączyły siły w zakresie digitalizacji

W ciągu ostatnich kilku lat z powodzeniem realizowaliśmy wspólne projekty w różnych krajach Europy i Azji. Teraz zamierzamy zintensyfikować i rozszerzyć naszą współpracę na poziomie globalnym - wyjaśniał Noriyuki Shimizu, wiceprezes korporacyjnej grupy wykonawczej Factory Automation Systems w firmie Mitsubishi.

Dr Stefan Spindler, CEO Schaefflera ds. przemysłu, przewiduje, że dzięki wspólnej wiedzy technologicznej partnerów możliwe będzie oferowanie inteligentnych rozwiązań dostosowanych do wymagań klientów i rynku, które gwarantować będą optymalizację operacji produkcyjnych i kosztów eksploatacji sprzętu.

Firma Schaeffler wnosi w ramach porozumienia swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie stosowania produktów mechatronicznych, systemów monitorowania stanu oraz usług cyfrowych, tworząc specyficzne dla Industry 4.0 pakiety aplikacji, które pomogą skrócić czas przestojów maszyn i zwiększyć wydajność. Z kolei Mitsubishi wnosi know-how w zakresie automatyki przemysłowej i przetwarzania, czyli rozwiązania takie, jak sterowniki PLC, falowniki, roboty, serwonapędy i interfejsy HMI. Partnerzy wspólnie pomogą użytkownikom końcowym integrować dane z maszyn i urządzeń w systemach MES (Manufacturing Execution Systems) i ERP (Enterprise Resource Planning).

Efektem dotychczasowej współpracy obu firm jest np. rozwiązanie, które pozwala czujnikom drgań komunikować się dwukierunkowo ze sterownikami PLC firmy Mitsubishi i przesyłać zmienne przy użyciu protokołu maszynowego SLMP (SeamLess Message Protocol) używanego przez Schaefflera w systemach monitorowania stanu. Sterowniki PLC mogą przetwarzać dane w celu generowania wiadomości tekstowych na wyświetlaczu. Nowy poziom integracji umożliwia połączenie systemu monitorowania stanu i sterowników PLC poprzez kable sieciowe i protokół Modbus.

źródło: Drives & Controls

Zobacz również