Mitsubishi Electric otwiera w Balicach centrum automatyki przemysłowej Showroom 4.0

| Gospodarka Przemysł 4.0

Firma Mitsubishi Electric otworzyła wczoraj, 21. lutego 2019, nowoczesne centrum automatyki przemysłowej. Showroom 4.0 mieści się w siedzibie przedsiębiorstwa w podkrakowskich Balicach i oglądać w nim można innowacyjne stanowiska demonstracyjne e-Factory łączące automatyzację z cyfryzacją, zaawansowaną analizą danych oraz umożliwiające personalizację produktów.

Mitsubishi Electric otwiera w Balicach centrum automatyki przemysłowej Showroom 4.0

Na temat czwartej rewolucji przemysłowej nie tylko się mówi, ale przedsiębiorstwa coraz szerzej wdrażają rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy, integracji produkcji i obszarów IT oraz inne, które pozwalają na optymalizację działalności i zapewnianie elastyczności wytwarzania. Rozwiązanie e-Factory łączące automatykę przemysłową z warstwą IT pomaga osiągać te cele. Obejmuje ono m.in. komponenty sprzętowe i oprogramowanie pozwalające na digitalizację produkcji, zbieranie danych oraz ich analizę w celu poprawy efektywności wytwarzania w czasie rzeczywistym.

Wchodzących do Showroomu 4.0 witają roboty w niecodziennym wydaniu - "Threerobot" to stacja z trzema przemysłowymi robotami, które wcielają się w rolę aktorów. Widzowie mogą obejrzeć pokaz będący połączeniem "tańca", dźwięku oraz wizualizacji prezentowanej na monitorach przymocowanych do końcówek robotów. Oczywiście poza walorami artystycznymi stanowisko prezentuje najnowsze trendy w robotyzacji - współpracę robotów dzięki wykorzystaniu skanerów bezpieczeństwa oraz funkcji MELFA Safe Plus.

Idąc dalej, można oglądać gniazdo zrobotyzowane będące niewielkim systemem montażu długopisów. Na pierwszy rzut oka wydaje się ono być standardowym procesem wytwarzania, ale w praktyce przedstawia produkcję kastomizowaną. Klienci chcą coraz częściej otrzymywać personalizowane wyroby, stąd też procesy produkcyjne w firmach muszą być elastyczne oraz umożliwiać wytwarzanie różnych elementów i coraz mniejszych wolumenów produkcji przy zachowaniu wskaźników efektywności produkcji na odpowiednim poziomie.

Stąd też obecnie kluczowym wyzwaniem dla zakładów produkcyjnych jest integracja automatyzacji, robotyzacji i warstwy IT. Optymalizacja procesów produkcyjnych w halach wraz z analizą oraz przetwarzaniem danych ma też wpływ na generowanie oszczędności. Stanowisko e-Factory jest odzwierciedleniem takiego procesu produkcyjnego i jednocześnie demonstruje bogate portfolio produktów Mitsubishi Electric połączonych siecią przemysłową CC-Link IE Field.

Ostatnim etapem podróży po świecie e-Factory jest stacja z wielkogabarytowymi ekranami, tzw. videowall, gdzie wizualizowane są różnorodne dane. Wykorzystywana jest tutaj aplikacja oparta na systemie MAPS SCADA, która zapewnia duże możliwości w zakresie wizualizacji nie tylko zużycia energii, ale całego procesu produkcyjnego. Prowadzenie ciągłego monitoringu i archiwizacja danych pomiarowych daje możliwość zrozumienia, gdzie i jak zużywamy energię.

Analiza takich danych pozwala też na znajdowanie słabych punktów w systemie zasilania i dystrybucji energii. Na ekranach wyświetlane są raporty z produkcji długopisów czy też wskaźniki OEE z maszyn produkcyjnych umożliwiające analizę produkcji pod kątem jej optymalizacji. Aplikacja umożliwia także analizę i monitoring kondycji podzespołów pod kątem predykcyjnego utrzymania ruchu (Predictive Maintanance), na który coraz więcej firm kładzie nacisk.

Showroom ma w założeniu stanowić miejsce prezentacji rozwiązań z obszaru inteligentnej produkcji. Jest on otwarty dla klientów firmy, którzy będą mogli również przeprowadzać symulacje oraz testy własnych aplikacji. Mitsubishi Electric planuje również organizowanie dni otwartych, podczas których każdy będzie mógł przekonać się na własne oczy, jak zbudować inteligentną fabrykę.

Zobacz również