Powstała przemysłowa grupa, której celem jest ujednolicenie języka komunikacji maszyn

| Gospodarka Przemysł 4.0

Grupa europejskich dostawców sprzętu i oprogramowania dla inteligentnych fabryk zawarła sojusz, który chce sprawić, by 80% maszyn w takich fabrykach komunikowało się tym samym językiem. Organizacja Open Industry 4.0 Alliance, której założycielami są firmy Beckhoff, Endress + Hauser, Hischer, ifm, Kuka oraz SAP, zamierza oferować otwarty "ekosystem" i środowisko umożliwiające osiągnięcie interoperacyjności między urządzeniami.

Powstała przemysłowa grupa, której celem jest ujednolicenie języka komunikacji maszyn

Sojusz - którego członkami są między innymi Balluff, Pepperl + Fuchs i Wika - ma na celu stworzenie otwartego, znormalizowanego środowiska do obsługi zautomatyzowanych fabryk, w tym logistyki i usług. Organizacja chce spowodować, że przedsiębiorstwa nie będą wykorzystywać systemów tworzonych na indywidualne zamówienia. Planuje stworzenie systemu "Open Industry 4.0 Framework", opartego na istniejących standardach, takich jak IO-Link, OPC UA oraz Rami (Reference Architectural Model for Industry 4.0).

Członkowie sojuszu twierdzą, że zastrzeżone protokoły i różnorodność standardów łączności, zarządzania danymi, bezpieczeństwa IT i współpracy, stwarza konieczność podejmowania dodatkowych wysiłków i utrudnia szybkie skalowanie Przemysłu 4.0. Zobowiązują się oni zaoferować użytkownikom otwartą ofertę, opartą na standardach, obejmującą całą drogę produktu - od hali produkcyjnej po serwis. Z zestawu modułowych, skalowalnych komponentów i usług użytkownicy będą mogli wybrać to, czego potrzebują. Zaangażowanie firmy SAP ma pomóc zagwarantować, że procesy biznesowe, takie jak realizacja produkcji, zarządzanie magazynem czy utrzymanie zakładu, będą ze sobą współpracować niezależnie od różnic między firmami partnerskimi.

Pierwsze testy koncepcji zostały uruchomione w 2018 r., w ramach produkcji prowadzonej w firmie Kuka. Obecnie celem Open Industry 4.0 Alliance jest wdrożenie dodatkowych przykładów zastosowań koncepcji i do połowy bieżącego roku zebranie informacji od członków sojuszu i ich klientów, a następnie opublikowanie pierwszych wyników.

źródło: Drives & Controls