Bosch i MPiT współpracują w obszarze Przemysłu 4.0

| Gospodarka Przemysł 4.0

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz polskie spółki zależne Robert Bosch GmbH, podpisały porozumienie o strategicznej współpracy gospodarczej w obszarze Przemysłu 4.0. Celem współpracy jest m.in. przyspieszenie procesu wdrażania najnowszych metod produkcji w polskich przedsiębiorstwach i podwyższanie ich kompetencji w budowaniu nowoczesnej gospodarki opartej na innowacyjności.

Bosch i MPiT współpracują w obszarze Przemysłu 4.0

Efektem porozumienia będzie większe zaangażowanie firmy Bosch w realizację polityki gospodarczej i edukacyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii związanej ze wzmocnieniem konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. Polskie spółki zależne Robert Bosch GmbH zadeklarowały też gotowość do współpracy w zakresie kompetencji Platformy Przemysłu Przyszłości, której inauguracja działalności planowana jest na I kw. 2019 r.

List intencyjny o współpracy został podpisany 19 listopada 2018 r. z niżej wymienionymi spółkami z Grupy Bosch:

  • Robert Bosch Sp. z o.o.;
  • BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.,
  • Bosch Rexroth Sp. z o.o.,
  • sia Abrasives Polska Sp. z o.o..

"Jako Minister odpowiedzialny za rozwój innowacji jestem przekonana, że współpraca z globalnymi firmami, takimi jak Grupa Bosch, działającymi w zaawansowanych technologicznie sektorach, to szansa dla polskich firm, uczelni i instytucji naukowych na korzystanie z najnowszych badań i technologii, co ma bezpośrednie przełożenie na wzrost innowacyjności i konkurencyjności naszej gospodarki" – podkreśla minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"Platforma Przemysłu Przyszłości jest na legislacyjnym finiszu. Jej powołanie przyczyni się do realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i pomoże stawić czoła nowym wyzwaniom związanym z czwartą rewolucją przemysłową. Nowy podmiot będzie odpowiedzialny za wspomaganie transformacji rodzimego przemysłu do poziomu określanego jako "Przemysł 4.0."" – zaznaczył wiceminister Marcin Ociepa.

W Polsce Grupa Bosch jest aktywnym inwestorem od ponad 25 lat. Przez ten czas Koncern poniósł w Polsce nakłady inwestycyjne stanowiące równowartość kwoty 700 mln euro. Bosch jest wiodącym na świecie dostawcą technologii i usług, prowadzącym działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, oraz Energy and Building Technology. Będąc czołowym dostawcą rozwiązań Internetu Rzeczy (loT) Bosch tworzy nowe koncepcje mobilności, wyznacza trendy w dziedzinie inteligentnych domów i miast oraz w Przemyśle 4.0.

"Koncern Bosch, jako czołowy światowy dostawca rozwiązań Internetu Rzeczy (loT), wyznacza trendy w motoryzacji, rewolucjonizuje przemysł poprzez jego robotyzację i digitalizację oraz sprawia, że domy i miasta stają się bardziej inteligentne. Już dzisiaj dzielimy się naszymi kompetencjami z lokalnym przemysłem, przyczyniając się do unowocześnienia polskiej gospodarki" – stwierdziła Krystyna Boczkowska, prezes zarządu spółki Robert Bosch w Polsce.

"Włączenie się Bosch’a do projektu Platformy Przemysłu Przyszłości przyspieszy proces wdrażania najnowszych metod produkcji z wykorzystaniem całej palety rozwiązań Przemysłu 4.0 w polskich przedsiębiorstwach, podwyższając tym samym ich kompetencje niezbędne do budowania nowoczesnej gospodarki opartej na innowacyjności. Świetną bazą do praktycznego przekazywania wiedzy będą lokalne zakłady przemysłowe Bosch, które wykorzystują nowoczesne technologie oraz otwarte dla polskich klientów platformy zarządzające systemami produkcyjnymi" – dodała prezes Krystyna Boczkowska.

źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Zobacz również