Rekordowe inwestycje i wzrost zatrudnienia Grupy Bosch w Polsce

| Gospodarka Artykuły

Na zorganizowanej wczoraj konferencji Grupa Bosch przedstawiła wyniki finansowe uzyskane w roku 2017 oraz plany na przyszłość - w Polsce obroty firmy osiągnęły wysokość 5,2 mld złotych, co oznacza ich 5-procentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Dla Grupy Bosch Polska jest strategicznym krajem, w którym koncern stale zwiększa swoje zaangażowanie poprzez inwestycje i poszukiwanie nowych obszarów wzrostu.

Rekordowe inwestycje i wzrost zatrudnienia Grupy Bosch w Polsce

Bosch konsekwentnie inwestuje w rozwój w Polsce

W ciągu ostatnich trzech lat Bosch zainwestował w Polsce prawie 1,3 mld zł (300 milionów euro), przy czym w samym 2017 roku inwestycje wyniosły 570 mln zł. Zostały one przeznaczone m.in. na budowę i rozwój zakładów produkcyjnych, rozbudowę centrów logistycznych i szkoleniowych, budowę nowego centralnego serwisu elektronarzędzi oraz showroomu AGD. Zakończone zostały budowy 3 fabryk: dwóch fabryk AGD we Wrocławiu oraz fabryki siaAbrasives w Goleniowie.

Na koniec 2017 roku Grupa Bosch zatrudniała w Polsce 6400 osób, czyli o ponad 20% więcej niż w roku 2016. Od lat firma jest zaliczana do najbardziej cenionych pracodawców w kraju, co potwierdzają liczne tytuły i wysokie miejsca w niezależnych rankingach.

- Rekordowymi inwestycjami, które wpłynęły na wzrost zatrudnienia, uczciliśmy jubileusz 25-lecia naszej działalności w Polsce, udowodniając tym samym, jak strategiczny dla koncernu Bosch jest polski rynek. W ubiegłym roku zakończyliśmy budowę trzech fabryk, stworzyliśmy własne centrum serwisowe elektronarzędzi, uruchomiliśmy produkcję podzespołów do najnowszych zespołów mocy układu hamowania iBooster 2. Generacji. W roku 2018 chcemy utrzymać silne tempo wzrostu. W planach mamy budowę kolejnej fabryki AGD, budowę centrum R&D, uruchomienie nowych projektów w fabryce układów hamulcowych. Dynamicznie wchodzimy na rynek z nowymi produktami opartymi na IoT, takimi jak rozwiązania dla Przemysłu 4.0, inteligentne domy i inteligentne miasta - mówiła podczas konferencji prasowej w Warszawie Krystyna Boczkowska, prezes spółki Robert Bosch oraz reprezentantka Grupy Bosch w Polsce.

Strategia Grupy Bosch i prognozy na rok 2018

Bosch zamierza kontynuować wzrost pomimo prognozowanego na rok 2018 spadku koniunktury. Po rekordowym roku finansowym 2017, grupa spodziewa się w bieżącym roku wzrostu na poziomie 2-3%, co jest uwarunkowane ryzykami ekonomicznymi i geopolitycznymi. W pierwszych trzech miesiącach obroty koncernu utrzymywały się na wysokim poziomie z ostatniego kwartału poprzedniego roku i wyniosły - z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut - około 5%.

W Polsce w 2018 roku firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego planuje otwarcie centrum logistycznego w Łodzi oraz budowę nowego centrum logistycznego we Wrocławiu. BSH rozpocznie też budowę centrum badań i rozwoju w Łodzi. Planowane jest również rozpoczęcie produkcji materiałów ściernych w zakładzie produkcyjnym siaAbrasives w Goleniowie oraz dalszy rozwój Centrum Kompetencyjnego IT w Warszawie.

Warszawskie Centrum Kompetencyjne IT Bosch w ciągu ostatniego roku zatrudniło ponad 100 osób. Aktualnie ponad 200 specjalistów pracuje tu nad rozwiązaniami IT unowocześniającymi biznes i produkcję. Należą do nich aplikacje dla Industry 4.0, e-commerce, Cyber Security oraz aplikacje wspomagające Product Lifecycle Management.

Znaczący wzrost sprzedaży i ilości zamówień, zarówno w ujęciu globalnym, jak i w Polsce, w 2017 roku uzyskała firma Bosch Rexroth. Lokalna spółka Bosch Rexroth Sp. z o.o. zwiększyła swoje przychody o 12%. W tym samym okresie ilość zamówień wzrosła aż o 24%. Na ten trend oddziaływały uwarunkowania polskiego rynku, takie jak wzrost PKB, dynamiczny rozwój produkcji w obszarze maszyn i obrabiarek skrawających oraz w przemyśle samochodowym. Na pozytywne wyniki firmy znaczący wpływ miały również strategiczne i organizacyjne zmiany, jakie firma Bosch Rexroth przechodzi od 2016 roku. Nowe logo firmy Bosch Rexroth, zaprezentowane po raz pierwszy w kwietniu 2018 roku na targach w Hanowerze, podkreśla zakończoną sukcesem transformację firmy w liczącego się dostawcę rozwiązań w zakresie Przemysłu 4.0.

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992 i jest reprezentowana przez 4 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o., sia Abrasives Sp. z o.o. oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. Grupa prowadzi w Polsce działalność w 4 lokalizacjach: w Warszawie - siedziby spółek, we Wrocławiu, w Łodzi, Goleniowie i Rzeszowie - fabryki.