Rockwell Automation broni się przed przejęciem przez Emersona

| Gospodarka Artykuły

Firma Rockwell Automation ujawniła, że ​​odrzuciła co najmniej dwie próby przejęcia jej przez Emersona. W sierpniu Emerson zaproponował wykupienie udziałów Rockwella, oferując 200 dolarów za akcję, przy czym połowa transakcji miała być w formie gotówkowej, a połowa w akcjach Emersona. Po odrzuceniu tej oferty Emerson 10 października przedstawił zwiększoną ofertę obejmującą wpłatę 107,50 dolara za akcję w gotówce oraz 225 mln akcji zwykłych Emersona o wartości około 107,50 dolara za akcję. Druga oferta, która wyceniała Rockwella na około 27,6 mld dolarów, również została odrzucona.

Rockwell Automation broni się przed przejęciem przez Emersona

Rockwell twierdzi, że zarząd firmy dokonał przeglądu ofert "ostrożnie" i jednogłośnie zdecydował, że ich przyjęcie nie leży w najlepszym interesie ani Rockwella, ani jego udziałowców.

Firma Emerson potwierdziła, że ​​złożyła prywatną ofertę Rockwellowi, proponując połączenie obu firm. Dodaje, że obecnie nie są prowadzone żadne rozmowy między spółkami, i że chce realizować tylko transakcje najlepsze dla akcjonariuszy obu firm. Jednocześnie odmówiono udzielenia jakichkolwiek informacji na temat tego, czy firma złoży Rockwellowi nową ofertę.

Analitycy sugerują, że jednym z powodów, dla których Emerson jest zainteresowany Rockwellem, jest zmniejszenie ekspozycji na zmienne ceny energii. Według raportu agencji Reuters, źródła informacji ze strony Rockwella wyraziły wątpliwości co do wartości synergii wynikających z powiązania z Emersonem.

Rockwell Automation to największa na świecie firma zajmująca się automatyką przemysłową. Zatrudnia około 22 tys. osób w ponad 80 krajach.

źródło: Drives & Controls
na zdjęciu: Blake Moret - CEO Rockwell Automation

Zobacz również