Rynek hybrydowych maszyn do druku 3D czeka rekordowy wzrost

| Gospodarka Obudowy, złącza, komponenty

Według Transparency Market Research wartość globalnego rynku hybrydowych maszyn do druku 3D, które stanowią połączenie technologii wytwarzania addytywnego oraz obrabiarek CNC i są wykorzystywane w produkcji elementów o skomplikowanych kształtach, które trudno jest uzyskać tradycyjnymi metodami produkcji, zwiększy się w latach 2017-2026 z około 1 mld dolarów do 6,7 mld dolarów. Będzie to oznaczać jego rekordowy średni coroczny wzrost o blisko 22%.

Rynek hybrydowych maszyn do druku 3D czeka rekordowy wzrost

Przyczyni się do tego głównie ich popularyzacja w takich branżach, jak przemysł ciężki i samochodowy (w produkcji m.in. tłoków, wałów, części karoserii), przemysł lotniczy (wytwarzanie lekkich, a zarazem wytrzymałych elementów samolotów), który był głównym użytkownikiem tych maszyn w 2017 roku oraz przemysł medyczny (implanty, protezy, narzędzia medyczne). Coraz bardziej docenia się w tych sektorach zalety tego typu maszyn, do których zalicza się duże oszczędności materiałów oraz szybkość wytwarzania.

Głównym czynnikiem hamującym wzrost będą wysokie ceny maszyn hybrydowych. TMR przewiduje jednak, że w dłuższej perspektywie popularyzowanie tej metody produkcji przyczyni się do ich spadku, zwłaszcza, że konkurencja między dostawcami tych urządzeń będzie się nasilać, skłaniając do wprowadzania na rynek coraz nowszych modeli. Warto dodać, że produkcja nie jest jedynym zastosowaniem maszyn hybrydowych. Na przykład w 2018 roku najczęściej będą one używane do wykonywania napraw. Poza tym korzysta się z nich, przygotowując prototypy.

Zobacz również