Atlas Copco chce wejść w sektor widzenia maszynowego, płacąc 1,09 mld euro za firmę Isra Vision

| Gospodarka Roboty

Szwedzka grupa przemysłowa Atlas Copco ogłosiła ofertę gotówkową o wartości 1,09 mld euro (1,19 mld dolarów) dotyczącą przejęcia niemieckiego producenta systemów wizyjnych Isra Vision. Ofertę zaaprobował założyciel i CEO Isry - Enisa Ersü, a także zarząd i rada nadzorcza firmy. Isra zachowa swoją markę i siedzibę główną w Darmstadt, i stanie się zalążkiem nowego działu widzenia maszynowego w ramach działalności Atlas Copco dotyczącej techniki przemysłowej, która koncentruje się na systemach automatyki przemysłowej, produktach zabezpieczających jakość i na oprogramowaniu. Aby ułatwić integrację, Enisa Ersü pozostanie na stanowisku CEO.

Atlas Copco chce wejść w sektor widzenia maszynowego, płacąc 1,09 mld euro za firmę Isra Vision

Propozycja przejęcia obejmuje także zadłużenie Isry. Atlas zaoferował 50 euro za akcję Isra Vision, czyli o 43% więcej niż wynosił kurs zamknięcia przed ogłoszeniem oferty.

Transakcja jest częścią długoterminowej strategii firmy Atlas Copco, której celem jest wzmocnienie koncentracji na technologiach umożliwiających cyfrową produkcję oraz zaspokojenie rosnących wymagań w zakresie kontroli jakości i elastycznej automatyzacji. Atlas postrzega widzenie maszynowe jako kluczową technologię, która umożliwi klientom w wielu branżach digitalizację działalności produkcyjnej.

Isra specjalizuje się w maszynowych systemach wizyjnych służących do inspekcji powierzchni oraz w widzeniu 3D wykorzystywanym przy sterowaniu robotami, kontroli jakości i metrologii. Ma dwie główne linie biznesowe - automatykę przemysłową i rozpoznawanie powierzchni. Zatrudnia ponad 800 pracowników w 25 lokalizacjach na całym świecie. W sezonie 2018/2019 Isra wygenerowała przychody w wysokości 154 mln euro i Ebit w wysokości około 34 mln euro. W ciągu ostatnich dziesięciu lat pod względem przychodów wskaźnik CAGR firmy wyniósł 9%.

Atlas Copco ze Sztokholmu, którego produkty obejmują kompresory, pompy próżniowe i narzędzia przemysłowe, zatrudnia około 39 tys. osób i działa w ponad 180 krajach. W 2019 r. jego przychody wyniosły 10 mld euro.

źródło: Drives & Controls, Reuters