Phoenix Contact udziela Yaskawie licencji na PLCnext

| Gospodarka PLC, HMI, Oprogramowanie

Firma Yaskawa, dostarczająca napędy, systemy robotyki i rozwiązania mechatroniczne, ogłosiła, że ​​planuje wykorzystać środowisko uruchomieniowe PLCnext firmy Phoenix Contact jako podstawę dla nowej generacji kontrolerów maszyn i platform PLC. Obie firmy przekonują, że mają wspólny cel, polegający na odejściu od systemów zastrzeżonych i oferowaniu otwartego, przyszłościowego ekosystemu automatyki przemysłowej.

Phoenix  Contact udziela Yaskawie licencji na PLCnext

Yaskawa uważa PLCnext za najbardziej otwartą, obecnie dostępną platformę oprogramowania automatyki przemysłowej, łączącą programowanie zgodne z normą IEC 61131-3, nowoczesne języki programowania, sprzęt i oprogramowanie zabezpieczające oraz zabezpieczenia systemu sterowania. Firmy będą współpracować przy dalszym rozwoju technologii. W pierwszym etapie Yaskawa wykorzysta PLCnext w produktach przeznaczonych do sterowania ruchem i w robotyce, w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Partnerstwo z Phoenix nie wpłynie na produkty Vipa Controls, niemieckiej firmy zależnej od Yaskawy, w której przejęła pakiet kontrolny w 2012 roku. Vipa połączyła się z oddziałem Yaskawa Europe w roku ubiegłym.

Phoenix po raz pierwszy zademonstrował platformę PLCnext, opartą na systemie Linux, na targach SPS 2016 w Niemczech, opisując ją jako otwartą platformę sterowania, która umożliwi inżynierom z różnych dyscyplin jednoczesną pracę nad projektami - każdemu w preferowanym środowisku programistycznym.

John Payne, starszy wiceprezes w Yaskawa America, twierdzi, że połączenie PLCnext ze sprawdzonym silnikiem sterowania ruchem i sprzętem kontrolnym firmy Yaskawa stworzy otwartą, elastyczną i wydajną platformę sterowania - wszystko w oparciu o sprawdzone zestawy narzędzi PLCopen do sterowania logicznego, kontrolowania maszyn, sterowania robotami delta i robotami przegubowymi. Nowa platforma połączy sterowanie dla logiki, ruchu i robotyki z rozwiązaniami dla aplikacji Przemysłu 4.0, a także wzbogaci ofertę produktów sterujących firmy Yaskawa o rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa sieci i systemów sterowania.

źródło: Drives & Controls