Kapsuła Hyperloop po raz pierwszy przewoziła ludzi

| Gospodarka Aktualności

Superszybka, lewitująca kapsuła Virgin Hyperloop Richarda Bransona odbyła pierwszą na świecie przejażdżkę pasażerską, poinformowała firma. To kluczowy test bezpieczeństwa technologii, który pozwala mieć nadzieję na transformację transportu ludzi i towarów.

Virgin Hyperloop - Sara Luchian i Josh Giegel - pierwsi pasażerowie

Współzałożyciel Virgin Hyperloop i jednocześnie Chief Technology Officer - Josh Giegel oraz Sara Luchian - Director of Passenger Experience, w ośrodku testowym DevLoop w Las Vegas, w stanie Nevada, osiągnęli prędkość do 107 mil na godzinę (172 km na godzinę). Wcześniej firma przeprowadziła tam ponad 400 testów bez pasażerów.

- Miałem prawdziwą przyjemność oglądać historię tworzoną na moich oczach - powiedział Sultan Ahmed Bin Sulayem, prezes Virgin Hyperloop oraz CEO DP World.

Test przeprowadzono miesiąc po tym, jak po raz pierwszy ukazała się informacja o tym, że Virgin Hyperloop wybrał stan Wirginia Zachodnia na warte 500 mln dolarów centrum certyfikacji i tor testowy, który będzie służył jako poligon doświadczalny dla nowej technologii.

Virgin Hyperloop - kapsuła

Firma Hyperloop przewiduje przyszłość, w której pływające kapsuły wypełnione pasażerami i ładunkiem przemykają przez rury próżniowe z prędkością 600 mil na godzinę (966 km/h) lub szybciej. W systemie, który wykorzystuje lewitację magnetyczną, by umożliwić niemal bezgłośny transport, podróż między Nowym Jorkiem a Waszyngtonem zajęłaby zaledwie 30 minut. To dwa razy szybciej niż komercyjny lot odrzutowcem i cztery razy szybciej niż pociąg dużej prędkości.

Firma z Los Angeles pracuje obecnie nad certyfikacją bezpieczeństwa do 2025 roku i dopuszczeniem do operacji komercyjnych do 2030 roku.

źródło: Reuters, Virgin Hyperloop