Daimler i Volvo wyprodukują ogniwa paliwowe

| Gospodarka Aktualności

Spółka Daimler Truck AG i Volvo Group przedstawiły strategię dla nowo utworzonej spółki joint venture Cellcentric. Firma opracuje, wyprodukuje i skomercjalizuje systemy ogniw paliwowych zarówno do transportu długodystansowego, jak i do innych zastosowań. Joint venture będzie korzystać z zasobów technologicznych opracowanych przez Daimler Truck AG i Volvo Group.

Daimler i Volvo wyprodukują ogniwa paliwowe

Obecnie firma Cellcentric przygotowuje plany wdrożenia ogniw do seryjnej produkcji na dużą skalę. Decyzje o lokalizacji fabryki zostaną przedstawione do 2022 roku. Celem Daimler Truck AG i Volvo Group jest rozpoczęcie testów samochodów ciężarowych zasilanych ogniwami paliwowymi za około trzy lata i produkcji seryjnej takich pojazdów w połowie tej dekady. Wszystkie przedsięwzięcia w zakresie motoryzacji są realizowane niezależnie od siebie, ponieważ obie firmy pozostają konkurentami we wszystkich kategoriach pojazdów i produktów, a zwłaszcza w ogniwach paliwowych.

Na początku marca tego roku Daimler Truck AG i Volvo Group utworzyły spółkę cellcentric. Volvo nabył 50% udziałów w istniejącej spółce Daimler Truck Fuel Cell Gmbh za sumę około 600 mln euro. Daimler i Volvo w listopadzie 2020 roku zawarły wiążące porozumienie o utworzeniu spółki joint venture. Wstępne, niewiążące porozumienie podpisano już w kwietniu tego samego roku. Ponad 300 wysoko wykwalifikowanych specjalistów  pracuje dla cellcentric w placówkach zlokalizowanych w Nabern, Stuttgarcie (Niemcy) i Burnaby (Kanada). Uzyskali oni dotąd około 700 indywidualnych patentów, co potwierdza ugruntowaną pozycję firmy w rozwoju technicznym.

źródło: Daimler