Czterokrotnie wzrośnie wartość rynku robotów rolniczych

| Gospodarka Roboty

Zgodnie z danymi przygotowanymi przez organizację WHO światowa populacja rośnie w szybkim tempie. Szacuje się, że do 2050 roku osiągnie ona pułap 9,7 mld. Wzrost popytu na żywność, rosnąca populacja i coraz większe wykorzystanie upraw pionowych to tylko niektóre z czynników stwarzających wielkie możliwości dla rynku robotów rolniczych. Obecnie wielu rolników decyduje się na uprawę wertykalną, ponieważ wymaga ona mniejszej ilości wody, a także zmniejsza wykorzystanie gruntów rolnych.

Czterokrotnie wzrośnie wartość rynku robotów rolniczych

W 2018 roku wartość rynku robotów rolniczych wyniosła 4,82 mld dolarów. Do roku 2026 ma ona osiągnąć 16,64 mld dolarów i będzie rosła w tempie 19,2% rocznie. Sektor robotów rolniczych w Ameryce Północnej w 2018 roku wygenerował przychody w wysokości 1,46 mld dolarów i oczekuje się, że wzrost będzie charakteryzować się CAGR na poziomie 18,9%.

Koszt robotów jest uważany za jedno z największych ograniczeń, które może przyczyniać do hamowania wzrostu rynku. Roboty te są bardzo drogie, przez co nie mogą sobie na nie pozwolić rolnicy z klasy średniej i niższej. Poza kosztami istnieją takie przeszkody, jak brak odpowiedniej wiedzy, który będzie również działał jako główny czynnik hamujący wzrost rynku.

Drony na czole zrobotyzowanego rolnictwa

Szacuje się, że w 2026 roku segment bezzałogowych statków powietrznych będzie miał największy udział w rynku robotów rolniczych. Segment ten wygenerował przychody w wysokości 408,3 mln dolarów w 2018 roku. Analiza wskazuje, że do 2026 roku osiągnie 1763 mln dolarów. Roboty te pomagają w zwiększeniu produkcji roślinnej, a także umożliwiają monitorowanie wzrostu plonów. Pomagają również rolnikom w optymalizacji ich działalności, co jeszcze bardziej poprawi wydajność gruntów.

Segment autonomicznych ciągników został w 2018 roku wyceniony na 939 mln dolarów. Do roku 2026 ma osiągnąć poziom 3,71 mld dolarów. Pojazdy zostały przystosowane do samodzielnego omijania przeszkód podczas wykonywania zadania. Ze względu na te czynniki wiele krajów przyjęło autonomiczne ciągniki na polach rolniczych, co pomaga zredukować koszty zatrudnienia.

Cyfrowa transformacja mleczarni i zbiorów

Mleczarstwo to najpopularniejszy segment robotyki w rolnictwie. Wygenerował on przychód w wysokości 1,14 mld dolarów w 2018 roku. Do roku 2026 roku osiągnie poziom 4,49 mld dolarów. W zarządzaniu mleczarnią zaawansowane roboty są wykorzystywane do pobierania mleka od krów, a także do wypasu gruntów rolnych.

Roboty znalazły zastosowanie w miejscach przechowywania zebranych plonów. Maszyny te wykonują takie operacje, jak czyszczenie, chłodzenie, pakowanie i sortowanie zbiorów. Segment ten wygenerował przychody w wysokości 892,1 mln dolarów w 2018 roku. Szacuje się, że do roku 2026 przekroczy poziom 3,55 mld dolarów przy wzroście charakteryzującym się CAGR na poziomie 18,8%.

Regiony rolnicze z największym potencjałem dla robotyzacji

Oczekuje się, że przez cały okres prognozy Ameryka Północna będzie zajmować czołową pozycję na rynku robotów rolniczych. W tym regionie działa duża liczba rolników, którzy wdrażają zautomatyzowane rozwiązania. Co więcej, korzystne działania rządowe na rzecz rolnictwa są uważane za kluczowy czynnik napędzający rynek robotów rolniczych w Ameryce Północnej. Region ten wygenerował przychody w wysokości 1,46 mld dolarów w 2018 roku. Szacuje się, że jego wzrost będzie charakteryzować się CAGR na poziomie 18,9%.

Region Azji i Pacyfiku wykazuje najwyższy wskaźnik wzrostu robotów rolniczych na światowym rynku. Zwiększone wykorzystanie automatyzacji w sektorze rolnym i korzystne działania rządowe, takie jak dotacje, będą napędzać ten rynek. Oczekuje się, że wartość rynku robotów rolniczych w regionie Azji i Pacyfiku osiągnie wzrost charakteryzujący się CAGR na poziomie 19,7%. Do roku 2026 sektor ten wygeneruje przychody w wysokości 3,79 mld dolarów.

źródło: Robotics&aAutomation