Autonomiczne roboty mobilne będą sprawniejsze dzięki oprogramowaniu

| Gospodarka Roboty

Należąca do ścisłej czołówki światowego rynku autonomicznych robotów mobilnych firma Mobile Industrial Robots (MiR) wprowadziła nowe oprogramowanie, dzięki któremu urządzenia te stają się bardziej solidne i skalowalne. Nowy software pozwala na szybsze realizowanie misji i ściślejszą integrację z innymi systemami, a także zwiększa bezpieczeństwo cybernetyczne.

Autonomiczne roboty mobilne będą sprawniejsze dzięki oprogramowaniu

Oprogramowanie, dostępne dla pojedynczych robotów oraz całych flot, początkowo skupia się na szybszym w obsłudze, bardziej intuicyjnym interfejsie użytkownika, który umożliwia klientom sprawniejsze realizowanie takich funkcji, jak planowanie omijania przeszkód na bieżąco, przy zoptymalizowanej reakcji na otoczenie i ruch ze strony pracowników, innych robotów czy wózków widłowych, oraz sprawne nawigowanie w dużych obiektach i płynne przełączanie się między różnymi piętrami lub halami produkcyjnymi. Możliwość sprawnego poruszania się przy jednoczesnym unikaniu zatorów ma decydujące znaczenie dla pracy robotów AMR, a powyższe funkcje zapewniają optymalną wydajność robotów MiR.

- Nowy system zapewnia solidne podstawy do optymalizacji zastosowań naszych robotów AMR obecnie i w przyszłości, w miarę dostosowywania się do dynamicznych środowisk i postępu technicznego. Poczynając od umożliwiania operatorom szybszego i płynniejszego planowania misji robotów, po podwyższenie poziomu cyberbezpieczeństwa i integracji z niezliczonymi występującymi w zakładach systemami, będziemy nadal zwiększać osiągi naszych robotów, aby utrzymywać wydajność fabryk i satysfakcję zarządów firm z osiąganych wyników - mówi Søren E. Nielsen, prezes zarządu MiR.

Nowe oprogramowanie MiR ma całkowicie przeprojektowany interfejs użytkownika, który całościowo zwiększa łatwość jego obsługi. W interfejsie użytkownika dostępne są poziomy dla różnych użytkowników, a jego konfigurowanie można przeprowadzić na komputerze stacjonarnym, smartfonie czy tablecie, z których pracownicy mogą uzyskiwać dostęp do różnych kokpitów lub przywoływać roboty jednym kliknięciem. Software ukazuje zwiększone zaangażowanie firmy MiR w bezpieczeństwo cybernetyczne – poprzez wprowadzenie lepszych zabezpieczeń, zgodnie z normą IEC 62443 (bezpieczeństwo cybernetyczne systemów automatyki przemysłowej). Ulepszenia obejmują podpisywanie kodu oprogramowania, rozszerzone uwierzytelnianie robotów oraz aktualizacje ich systemu operacyjnego.

źródło: Mobile Industrial Robots