Dwucyfrowy wzrost rynku elektrolizerów do 2026 roku

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Wyzwania klimatyczne sprawiają, że konieczne jest znalezienie alternatyw dla nośników energii takich jak m.in. węgiel. Coraz częściej, jako jego ekologiczny zamiennik wskazuje się wodór. Wodór to najczęściej występujący pierwiastek chemiczny na Ziemi. Jest wykorzystywany w różnych sektorach gospodarki. Jednym z głównych problemów związanych z obecnie wykorzystywanym wodorem są niewystarczające moce produkcyjne tego paliwa. Wodór pozyskiwany jest m.in. w procesie reformingu parowego metanu lub gazyfikacji węgla.

Dwucyfrowy wzrost rynku elektrolizerów do 2026 roku

Coraz częściej do produkcji wodoru wykorzystywany jest elektrolizer. Urządzenia te za pomocą energii elektrycznej przeprowadzają elektrolizę wody, której wynikiem jest wodór i tlen. Wodór wytworzony w takim procesie nadaje się do zastosowania w ogniwach paliwowych. Obecnie na rynku można wyróżnić elektrolizery alkaliczne, PEM i tlenków stałych.

Elektrolizery alkaliczne pracują w temperaturze rzędu 80-160°C. Moce dostępnych na rynku elektrolizerów zaczynają się od 500 KW do 2 MW. Producenci oferują także urządzenia o mocy powyżej 2 MW.

Według badań przeprowadzonych przez agencję analityczną The Business and Research Company w 2021 roku rynek elektrolizerów został wyceniony na 0,27 mld dolarów. W 2022 roku segment ten osiągnie wartość 0,29 mld dolarów, przy rocznej stopie wzrostu na poziomie 10,6%. Rosnący popyt na motoryzację opartą na ogniwach paliwowych znacząco przyczynia się do rozwoju rynku elektrolizerów. Na przykład w 2021 roku sprzedaż samochodów osobowych z napędem elektrycznym, w tym pojazdów z ogniwami paliwowymi, była o 140% wyższa niż w 2019 roku.

Postęp technologiczny jest kluczowym trendem na rynku elektrolizerów. W październiku 2019 roku naukowcy z izraelskiego instytutu badawczego Technion Israel Institute of Technology opracowali technologię E-TAC, która pozwala o 98,7% efektywniej przeprowadzać elektrolizę.

Szacuje się, że w 2026 roku światowy rynek elektrolizerów osiągnie wartość 0,46 mld dolarów, przy wskaźniku CAGR utrzymującym się na poziomie 11,5%. Firmy widzą zysk w rozwoju rynku elektrolizerów. W związku z tym w październiku 2020 roku francuskie przedsiębiorstwo GTT przejęło spółkę Areba H2Gen. Dzięki temu firma może rozszerzyć swoją ofertę technologiczną w zakresie produkcji wodoru i rozwijać obecne rozwiązania.

źródło: The Business and Research