Wartość rynku sprężarek powietrza przekroczyła 12 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

W 2020 roku wartość rynku przemysłowych sprężarek powietrza przekroczyła 12,4 mld dolarów. Przygotowana prognoza na lata 2021-2027 pokazuje wzrost o ponad 5,7% rocznie. Branżę sprężarek przemysłowych będzie napędzać rosnące zapotrzebowanie w sektorze transportu, wydobycia ropy naftowej oraz rozwój w zakresie wytwarzania energii.

Wartość rynku sprężarek powietrza przekroczyła 12 mld dolarów

Jednym z czynników napędzających popyt na sprężarki przemysłowe będzie sprzedaż samochodów w regionie Azji i Pacyfiku oraz popyt generowany przez przemysł motoryzacyjny w Europie i Ameryce Północnej. Mimo, że liczba ludności rośnie w znacznie niższym tempie niż w regionach rozwijających się, Stany Zjednoczone i Europa nadal pozostaną głównymi rynkami dla przemysłu motoryzacyjnego.

Pandemia COVID-19 miała wpływ na każdą branżę, w tym segment sprężarek przemysłowych. Przepisy i wytyczne rządowe, takie jak dystans społeczny i blokady, spowodowały zatrzymanie zakładów produkcyjnych, przerywając cały globalny łańcuch dostaw. Producenci sprężarek przemysłowych byli świadkami gwałtownego spadku popytu na głównych rynkach. W 2020 roku pod względem przychodów firmy łącznie straciły 2,74 mld dolarów. Szacuje się, że z powodu niekorzystnego wpływu na popyt, w prognozowanym okresie rynek straci około 24,73 mld dolarów.

W 2027 roku sprężarki stacjonarne będą odpowiadały za ponad 80% rynku.  Segment ten obejmuje szeroką gamę urządzeń, do których należą przemysłowe sprężarki powietrza dużej i średniej wydajności, stosowane w różnych zakładach produkcyjnych i magazynach. Stacjonarne sprężarki powietrza o mniejszych i średnich rozmiarach są szeroko stosowane w lodówkach, klimatyzatorach i samochodach. Gabarytowo większe są stosowane w przemysłowych i produkcyjnych środowiskach. Tego typu sprężarki są w stanie zapewnić wyższe ciśnienie w porównaniu z przenośnymi. Do 2027 roku rosnący popyt na sprzęt AGD w krajach rozwijających się, jak Indie, Chiny i Brazylia, wpłynie na wzrost rynku sprężarek stacjonarnych.

Sprężarki olejowe mogą zająć czołowe miejsce na rynku

Szacuje się, że do 2027 roku wzrost rynku przemysłowych sprężarek olejowych będzie charakteryzować CAGR przekraczający poziom 5,5%. Sprężarki olejowe są powszechnie stosowane ze względu na ich trwałość i niski koszt utrzymania. Oferują również dodatkową moc i są szeroko stosowane w zakładach produkcyjnych i platformach wiertniczych. Sprężarki te są uważane za niezawodne. Postęp w zakresie badań nad olejami zwiększa zastosowanie sprężarek tego typu w przemyśle spożywczym.

Najwięcej zastosowań znajdą sprężarki rotacyjne

Rynek sprężarek rotacyjnych ma wzrosnąć o około 6% do 2027 roku. Sprężarki tego typu wykorzystują m.in. technologie spiralne i śrubowe. Od kilku lat sprężarki rotacyjne wypierają przemysłowe maszyny oparte na tłokach i prawdopodobnie trend ten będzie postępować w kolejnych latach. Sprężarki tego typu wymagają minimalnej konserwacji, oferują lepszą wydajność i są stosunkowo tańsze. Dzięki temu poziom wykorzystania sprężarki tłokowej ograniczył się do zastosowań, w których wymagana moc nie przekracza 30 KM.

75-500 kW - optymalna moc sprężarek rotacyjnych

Najczęściej stosowane w przemyśle są sprężarki o mocy w granicach od 75 do 500 kW. W roku 2020 ich udział w rynku przekroczył 45% ze względu na elastyczne działanie, podwyższoną niezawodność, wysoką wydajność i niższe koszty energii. Ten przedział mocy zapewnia również stały przepływ powietrza w ekstremalnych i trudnych warunkach. Producenci aktywnie inwestują w rozwój sprężarek rotacyjnych, które zapewniają wysoką wydajność przy niskim zużyciu energii, co pozytywnie wpływa na rozwój segmentu.

Dla rynku sprężarek kluczowe staną się rozwiązania produkcyjne

Segment produkcyjny jest kluczowym obszarem na rynku przemysłowych sprężarek powietrza, którego wzrost latach 2021-2027 charakteryzuje CAGR na poziomie 6%. Większe sprężarki przemysłowe są wykorzystywane w takich sektorach, jak przemysł wytwórczy, naftowo-gazowy, budowlany oraz górniczy i energetyczny. Maszyny te są dość drogie ze względu na ich złożoność operacyjną i produkcyjną, wyższą wydajność i transport. Rosnący popyt na samochody wzmocni również segment produkcyjny, ponieważ przemysłowe sprężarki są aktywnie wykorzystywane podczas procesu montażowego pojazdów.

Które regiony zdominują rynek sprężarek?

Przez cały okres prognozy rynek sprężarek zdominuje region Azji i Pacyfiku, odpowiadając za 50% światowej produkcji tych maszyn. Wynika to z rosnącej automatyzacji i działań rozwojowych w regionach rozwijających się. Czynniki te wraz z postępem sektora elektronicznego w Indiach, Chinach, Korei Południowej i Japonii będą generować zapotrzebowanie na przemysłowe sprężarki powietrza.

Światowy rynek przemysłowych sprężarek powietrza jest dość dobrze zbudowany, z dużą liczbą producentów zlokalizowanych we wszystkich regionach świata. Do grona podmiotów specjalizujacych się w tej dziedzinie należą: Doosan Portable Power, Rolair Systems, Atlas Copco, Gardner Denver, Sullair, Bauer Compressors, Kaeser Kompressoren, Ingersoll-Rand, Ciasons Industrial, Aerzener Maschinenfabrik, Elgi Compressors, Hitachi, Heyner, Sullivan-Palatek, Emerson Climate Technologies, Frank Technologies, Mat Holdings i Quincy Compressor.

źródło: Global Market Insights

Zobacz również