Błędy w kodowaniu powodują bardzo kosztowne wyłączenia

| Gospodarka Aktualności

Według nowego badania przeprowadzonego przez amerykańską firmę Copia Automation, błędy w kodowaniu przemysłowym skutkują przestojami produkcyjnymi trwającymi średnio 30 godzin, kosztującymi 4,2 mln dolarów za godzinę, czyli 126 mln dolarów za taki incydent. Połowa wszystkich przestojów jest spowodowana zmianami w kodzie przemysłowym, niejasnością kodu, brakiem wglądu w kod oraz problemami z PLC.

Błędy w kodowaniu powodują bardzo kosztowne wyłączenia

Ankieta przeprowadzona wśród 200 dyrektorów - głównie z sektora high-tech, elektroniki, półprzewodników, handlu detalicznego i motoryzacji - ujawniła, że ​​najczęstszymi przyczynami nieplanowanych przestojów są naruszenia cyberbezpieczeństwa (47%), następnie awarie sprzętu (45%), problemy z kodowaniem i oprogramowaniem (41%), błędy ludzkie (32%) i w końcu katastrofy środowiskowe (25%).

Dokument "2024 State of Industrial DevOps Report" podkreśla poważne luki w sprzęcie i oprogramowaniu OT (operational technology) używanym do sterowania sprzętem przemysłowym. Jedną z możliwych przyczyn stanowią doraźne poprawki do oprogramowania przemysłowego, przy czym 79% respondentów zgłosiło, że takie poprawki są powszechne.

Chociaż szybkie poprawki mogą tymczasowo przywrócić działanie, często pozostawiają organizacje w stanie podatności na dalsze naruszenia, ponieważ zmiany nie zostały dokładnie prześledzone. Zdaniem firmy Copia, utrudnia to, lub uniemożliwia niezawodne utrzymywanie aktualizacji zabezpieczeń. Kaskadowy efekt niemonitorowanych zmian może być znaczący. Koszt przestoju minimalizuje lub likwiduje margines między rentownością a porażką.

Ankietowani twierdzą, że spędzają około dziesięć razy więcej czasu (45 godzin miesięcznie) na debugowaniu kodu niż na jego przeglądaniu, przy czym mnożnik ten znacząco wzrasta (dając 77 godzin miesięcznie) w sektorach handlu i dostaw materiałów. Przestoje spowodowane zmianami kodu są wyższe w przypadku firm z większą liczbą lokalizacji - 65% dla 76-99 lokalizacji, w porównaniu do firm z mniejszą ich liczbą - 31% dla 11-25 lokalizacji.

Copia Automation sugeruje, że jedną z odpowiedzi na problemy jest stosowanie w środowiskach OT zasad i praktyk IT DevOps, takich jak przejrzystość, automatyzacja, walidacja i kontrola jakości. Firma twierdzi, że choć 97% respondentów w badaniu jest świadomych przemysłowego DevOps - połączenia rozwoju oprogramowania i operacji - i dostrzega jego potencjalne korzyści, 44% wskazało inne priorytety jako większe wyzwania, a 39% podkreśliło brak zainteresowania ze strony kierownictwa.

Prawie jedna trzecia (30%) ankietowanych pracowała w organizacjach o przychodach powyżej 15 mld dolarów (30%), 28% w organizacjach o przychodach od 1 do 15 mld dolarów, a 28% w organizacjach o przychodach od 300 do 999 mln dolarów.

źródło: Drives & Controls