Rosną wydatki na cyberbezpieczeństwo

| Gospodarka Aktualności

Jak prognozuje Gartner, globalne wydatki przedsiębiorstw na bezpieczeństwo cyfrowych danych w 2025 roku mają sięgnąć 212 mld dolarów, rosnąc o 15,1% r/r - wg szacunków w bieżącym roku mają one wynieść 183,9 mld dolarów. To bezpośrednia odpowiedź na zagrożenie, a obecnie coraz istotniejsze staje się stosowanie proaktywnych strategii, takich jak monitorowanie zagrożeń w czasie rzeczywistym oraz przeprowadzanie regularnych symulacji ataków, gdyż inwestowanie wyłącznie w narzędzia defensywne już nie wystarcza.

Rosną wydatki na cyberbezpieczeństwo

W obszarze cyberbezpieczeństwa więcej możliwości  daje  sztuczna inteligencja , dlatego firmy chętniej inwestują w narzędzia AI. Są one stosowane m.in. w zabezpieczeniach aplikacji i danych, ochronie prywatności oraz zabezpieczeniach infrastruktury. Automatyzacja procesów wykrywania i reagowania na zagrożenia pozwala na szybszą identyfikację potencjalnych ataków oraz zmniejszenie ryzyka wycieku danych.

Rozwój generatywnej sztucznej inteligencji powoduje, że gwałtownie rosną potrzeby związane z ochroną, pociągając za sobą wzrost wydatków na oprogramowanie zabezpieczające. Według Gartnera, w 2023 roku ten wzrost wyniósł 13,6%, w 2024 będzie to 14,2%, a w 2025 roku - 15,1%. W przypadku biznesowych użytkowników chmury rynek specjalistycznych zabezpieczeń dla rozwiązań chmurowych (CASB i CWPP) w 2025 roku osiągnąć ma 8,7 mld dolarów, w porównaniu do 6,7 mld dolarów w roku 2024.

Rozwój dużych modeli językowych (LLM) związany jest nie tylko z postępem technologicznym i szeroko rozumianymi korzyściami - sztuczna inteligencja wykorzystywana jest również przez przestępców. Narzędzia oparte na AI mogą być stosowane do automatyzacji ataków, co znacząco zwiększa ich skalę i złożoność. Gartner przewiduje, że do 2027 roku narzędzia wykorzystujące LLM będą odpowiadały za 17% ataków lub wycieków danych.

źródło: inPlus Media