Trako 2017 - przewodnik targowy

| Trako 2017 Artykuły

Trako to największa w krajowej branży kolejowej impreza targowa. Wydarzenie to od kilku lat przeżywa boom zarówno jeśli chodzi o liczbę prezentujących się tu przedsiębiorstw, jak i zainteresowanie odwiedzających. Jest też miejscem, gdzie co dwa lata wystawia się kilkadziesiąt firm znanych z sektora automatyki i elektrotechniki, dla których kolejnictwo stanowi atrakcyjny i rozwijający się rynek. Przedstawiamy przewodnik po targach - w tym roku odbędą się one od 26 do 29 września i będzie to 12 edycja imprezy.

Trako 2017 - przewodnik targowy

Gdańska wystawa odbywa się w AmberExpo, które jest o tyle szczególnym obiektem wystawienniczym, że obok niego znajduje się sporych rozmiarów bocznica kolejowa dająca możliwość swobodnego prezentowania taboru szynowego.

Również przed wejściem do hal na czas targów kładzione są tory, gdzie pokazywane są tramwaje i mniejsze pojazdy szynowe. Z kolei w halach targowych, w których w tym roku zaprezentuje się ponad 500 firm, oglądać można pełny przegląd rozwiązań technologicznych, urządzeń oraz innych produktów i usług dla kolejnictwa.

TARGI BĘDĄ WIĘKSZE NIŻ POPRZEDNIO

Wybrani wystawcy Trako 2017

Ostatnia edycja targów, która miała miejsce w 2015 roku, zgromadziła ponad 600 wystawców, którzy zaprezentowali swoje produkty na 20 tys. m² powierzchni wystawienniczej oraz 800 m.b. torów kolejowych. Na targi przyjechało około 15,5 tys. osób, a podczas imprezy odbyło się 30 seminariów i innych wydarzeń. Podczas wystawy premierę miał Dart - najdłuższy polski elektryczny zespół trakcyjny przeznaczony do ruchu dalekobieżnego, który został zaprojektowany przez bydgoską PESĘ dla PKP Intercity.

W tym roku można spodziewać się wydarzenia nawet o większej skali - pojawią się nowe hale (namioty) targowe rozstawione na parkingach, co przedstawiono na prezentowanej w przewodniku mapie. Również liczba wystawców będzie prawdopodobnie większa i można oczekiwać, że asortyment prezentowanych na wystawie produktów oraz urządzeń będzie bardzo szeroki.

"Transport szynowy" to nie tylko zespoły trakcyjne, wagony i lokomotywy, ale też całe spektrum technologii energoelektronicznych, komunikacyjnych, związanych z automatyką i innymi pokrewnymi dziedzinami.

Wiktor Kozioł

CSI Computer Systems for Industry

  • Jaką funkcję pełnią dla Was targi takie jak Trako oraz Energetab?

Obecnie targi branżowe to nieraz jedyny czas w roku do bezpośrednich spotkań na żywo z klientami - zarówno stałymi, jak i potencjalnymi, a także możliwość porozmawiania na temat nowych projektów i planów na przyszłość. W codziennym ferworze pracy projektant i dostawca nie zawsze mają czas na tego typu rozmowy.

Jest to również doskonała okazja do twórczych spotkań, prezentacji i poznawania nowych gałęzi naszej oferty, a także doskonalenie aktualnej współpracy. Bardzo cenna jest dla nas informacja zwrotna klienta, jak w danej aplikacji sprawują się nasze produkty oraz bliższe poznanie, w jakich warunkach one funkcjonują. Dzięki temu wiemy, jakie podzespoły dobrać do danego rozwiązania, aby spełniały wyznaczone zadania.

Internet pozwala na znalezienie praktycznie każdej informacji, jednak nie zawsze umożliwia ocenę jakości i niezawodności nowych nieznanych produktów, która ma kluczowe znaczenie w przypadku doboru komponentów do systemów odpowiedzialnych nieraz za życie ludzkie. Nie zawsze pozwala na śledzenie trendów w danej branży, a jeśli nawet, to z opóźnieniem.

Specyficzny charakter targów Energetab i Trako umożliwiających wiele spotkań biznesowych, a także prezentowane na nich nowości oraz sprawdzone rozwiązania sprawiają, że zainteresowanie nimi z roku na rok jest coraz większe.

Targi pozwalają być na bieżąco z trendami w danej branży, co ułatwia dostosowanie oferty na przyszłość. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska w hali D53 na targach Trako.

ZNANE FIRMY BRANŻOWE

Współczesny transport skupia wiele nowoczesnych technologii i po części bazuje na podobnych produktach, jakie można spotkać m.in. w energetyce oraz automatyce. Z tych powodów na, wydawałoby się, wąsko wyspecjalizowanej imprezie pojawi się też wielu dostawców z obszaru przemysłowego.

Odwiedzić będzie można m.in. firmy: ABB, Advantech, Astat, CSI, Dacpol, Delta Energy Systems, Elmark Automatyka, Eltron, Gamma, Finder, HARTING Polska, Impol-1, Ledatel, Maritex, Medcom, OEM Automatic, Phoenix Contact, Pilz Polska, PIAP, Siemens, Staubli, Tekniska Polska, TME, WAGO oraz Weidmüller.

Patrząc na listy wystawców wrześniowych imprez, widzi się nawet, że część firm zrezygnowała z pokazania się na Energetabie i tym razem wybrała Trako lub zamieniła kieleckie targi MSPO właśnie na Trako. Zapewne powodem jest to, że targi kolejowe są organizowane co dwa lata oraz że częste wystawianie się na targach oznacza spore koszty i duży wysiłek organizacyjny, co zmusza do kompromisów. Dwa lata temu widoczne były podobne zjawiska.

BOGATY PROGRAM IMPREZ TOWARZYSZĄCYCH

Wybrane seminaria i konferencje targów Trako 2017

Imprezie towarzyszyło będzie kilkadziesiąt spotkań tematycznych: debaty, konferencje oraz seminaria i prezentacje firm na tematy związane z transportem szynowym. Warto przy tym zauważyć, że część z nich organizowanych jest przez przedsiębiorstwa dobrze znane w naszej branży.

Przykładami są: prezentacja raportu SGH dotyczącego cyfrowej transformacji kolei, który powstał przy współpracy z firmą Siemens, przedstawienie tematyki bezpieczeństwa funkcjonalnego systemów sterowania na kolei wg norm CENELEC (Pilz Polska) oraz omówienie inteligentnych rozwiązań obliczeniowych i komunikacyjnych, co zaprezentuje Advantech.

Zapowiedzi wydarzeń towarzyszących zebraliśmy w publikowanej w zapowiedzi tabeli, przy czym część z nich ma charakter otwarty, w przypadku pozostałych wymagane są zaproszenia.

INFORMACJE O WYSTAWIE

W publikowanym przewodniku prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące targów, zachęcamy też do odwiedzenia strony internetowej organizatora: http://trakotargi.amberexpo.pl/. Gdańska wystawa organizowana jest przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA oraz Grupę PKP, natomiast jej partnerami są firmy: Bombardier, Knorr-Bremse, Medcom, Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA, TINES oraz TRACK TEC.

Zbigniew Piątek