Rozwiązania YASKAWA dla Industry 4.0

| Prezentacje firmowe Przemysł 4.0

Firma Yaskawa rozwija ofertę rozwiązań kompatybilnych z Industry 4.0. Najnowsze produkty mają zintegrowane interfejsy Profinet, EtherCAT oraz umożliwiają wykorzystanie OPC UA.

Rozwiązania YASKAWA dla Industry 4.0

Przemiennik GA500 to najnowszy produkt w ofercie firmy Yaskawa. To uniwersalny przemiennik częstotliwości, który został opracowany w Japonii i tylko tam jest produkowany. Wyróżnia się kompaktową budową oraz wbudowanym filtrem EMC klasy C1/C2. Do programowania możemy wykorzystać zarówno komputer PC i wbudowane złącze USB, klawiaturę na przemienniku oraz urządzenia mobilne, jak i tablet czy smartfon. Wbudowana logika PLC daje nam możliwość stworzenia własnej funkcjonalności. Od chwili debiutu na rynku europejskim w maju 2019 roku zostało sprzedanych prawie 20 tysięcy tych urządzeń. Pracują bez awarii. To zasługa niespotykanej jakości, potwierdzonej bardzo wysokim MTBF (średni czas do wystąpienia awarii) przekraczającym 25 lat. GA500 ma wejścia bezpieczeństwa zgodne z SIL3. Pozwala to na używanie go w aplikacjach maszynowych.

W Polsce dużym powodzeniem cieszy się funkcja Gateway, polegająca na komunikacji po sieci np. Profinet z jednym urządzeniem oraz z czterema pozostałymi GA500 po wewnętrznej sieci. To ogromna oszczędność w budowaniu większych aplikacji.

Od chwili debiutu najnowszej generacji serwonapędów Sigma 7 minęły 3 lata. Jednak najnowsza wersja ma wbudowany Profinet wraz z możliwością łatwej konfiguracji w oprogramowaniu TIA Portal. Firma Yaskawa posiada i wspiera własny protokół – jest to Mechatrolink. Jest on popularny w Japonii i Azji. W Europie nie ma jedynego popularnego protokołu, dlatego oferujemy serwo z wbudowanym EtherCAT-em lub Profinetem.

Sigma 7 to przede wszystkim klasa premium wśród serwonapędów. Potwierdzają to wysokie parametry, jak rozdzielczość enkodera 24 bity, wbudowane funkcje safety oraz wysoka jakość. Produkty te powstają w Japonii, a niektóre modele w Szkocji. Zaawansowane oprogramowanie do obsługi serw daje możliwość łatwej parametryzacji z komputera poprzez wbudowane złącze USB. SigmaWin+, bo o nim mowa, jest darmowy do pobrania z naszej strony. Przeciążalność 350% to unikalna wartość na rynku. Daje to możliwość użycia tych serw nawet w trudnych aplikacjach.

Rozwiązaniem umożliwiającym wykorzystanie informacji o parametrach pracy przemiennika czy serwowzmacniacza w oprogramowaniu wykorzystującym OPC UA Client może być sterownik YASKAWA MICRO.

Najnowszy sterownik PLC MICRO ma wbudowany OPC UA Server, Profinet do komunikacji i podłączenia serwonapędów serii Sigma7, przemienników częstotliwości GA500 oraz układów rozproszonych SLIO. MICRO jest niewielkim gabarytowo sterownikiem o wymiarach 72 mm × 88 mm × 71 mm, mającym 16 DI, 12 DO, 2 AI. Sterownik ten realizuje instrukcje bitowe w czasie zaledwie 0,02 μs zapewniając niezwykle krótki cykl obiegu pętli programowej. Ma on 2 porty Ethernet (obsługujące Profinet / Modbus TCP), z czego jeden wykorzystany jest do współpracy z serwopackiem a drugi do np . wysyłania informacji do systemu nadrzędnego przez OPC UA lub np. do współpracy z HMI.

Dzięki obsłudze standardu Profinet CPU odpowiedzialne jest za typowe zadanie PLC – wyznaczanie sterowania dla urządzeń wykonawczych. CPU MICRO może się również idalnie sprawdzać w roli bramki OPC UA. Stan bajtów kontrolnych wykorzystywanych w komunikacji Profinet między sterownikiem a przemiennikiem czy serwowzmacniaczem może być dzięki funkcjonalności serwera OPC UA udostępniany do systemów nadrzędnych typu MES. Można monitorować tryb pracy układu, częstotliwość wyjściową itp. CPU MICRO ma również webserwer umożliwiający stworzenie wizualizacji obsługiwanej z poziomu np przeglądarki internetowej wspierającej HTML5 . Programowanie odbywa się za pomocą darmowego narzędzia Speed7 Studio, jak również innych dostępnych na rynku narzędzi.

Część sygnałów cyfrowych czy analogowych z maszyny / linii technologicznej może być również zbierana lokalnie do koncentratora jakim może być wyspa sygnałowa systemu SLIO z interfejsem Profinet, która połączona jest z PLC MICRO a ten również poprzez OPC UA server przekazuje informacje do poziomu wyższego. SLIO to jeden z najwydajniejszych i najnowocześniejszych systemów we/wy dostępnych na rynku. Dostępnych jest wiele modułów interfejsu. Oprócz Profinet czy Profibus jest również EtherCAT, DeviceNet, CANopen, EtherNET/IP czy Modbus TCP moduł interfejsu wspiera obsługę do 64 modułów. Dzięki zintegrowanym diodom statusu i przyjaznym dla użytkownia szyldom opisowym, przyporządkowanie kanałów, ich czytelność i diagnostyka są łatwe i precyzyjne. Magistrala wewnętrzna o szybkości do 48 Mbit/s gwarantuje bardzo krótkie czasy reakcji.

Wszyscy obecni i przyszli klienci firmy mogą skorzystać z prezentacji i szkoleń produktowych online, organizowanych przez zespół Yaskawa w czasie i formie dostosowanej do potrzeb uczestników. Yaskawa Polska zaprasza do subskrypcji swoich kanałów w sieci, gdzie można śledzić na bieżąco nowe działania i tutoriale.

 

Yaskawa Polska
www.yaskawa.pl