Ekonomiczna automatyzacja igus dla przemysłu pakującego

| Prezentacje firmowe Roboty

Podnoszenie towarów z pudełka, wsparcie w pobieraniu próbek oraz wydawanie puszek z maszyny – wszystko wykonywane przez roboty! Niezależnie od tego, czy są to przegubowe ramiona, roboty typu delta czy kartezjańskie, igus ma w swojej ofercie wszystkie trzy kinematyki jako rozwiązania dla ekonomicznej automatyzacji.

Ekonomiczna automatyzacja igus dla przemysłu pakującego

Aby umożliwić klientowi sprawdzenie, który model jest najbardziej odpowiedni do konkretnego zastosowania, firma igus proponuje igus robot control, czyli oprogramowanie do symulacji i programowania wszystkich swoich robotów.

- Jako firma z branży inżynierii mechanicznej, doskonale znamy różne elementy kinematyki, dlatego kolejnym logicznym krokiem było opracowanie odpowiednio prostego i intuicyjnego systemu sterowania robotem - mówi Kamil Niemyjski, manager produktów z zakresu ekonomicznej automatyzacji w firmie igus.

W oprogramowaniu dostępne są klony cyfrowe wszystkich robotów igus, które można uczyć jak prawdziwe maszyny oraz przeprowadzać z ich udziałem symulacje. Każdy program da się później zastosować do prawdziwego robota.

Bezsmarowy i ekonomiczny: robot Delta z 10-krotnie większą przestrzenią roboczą

Lekki, ekonomiczny i o większym zasięgu – to nowy robot delta drylin DLE-DR firmy igus. Zastosowanie bezsmarowych trybopolimerów nie tylko jest bardzo ekonomiczne przy zakupie, ale także nie wymaga obszernej konserwacji podczas użytkowania. Dzięki modułowemu systemowi użytkownicy mogą wybierać między kompaktowym zestawem modułowym do samodzielnego montażu a wersją wstępnie zmontowaną w ramie transportowej.

 
Fot. 1. Robot delta firmy igus umożliwia prostą i ekonomiczną automatyzację. Nowa wersja ma 10-krotnie większą przestrzeń roboczą niż sprawdzony model

Robot składa się z trzech bezobsługowych osi pasa zębatego drylin ZLW z silnikami krokowymi w rozmiarze NEMA23 XL z enkoderem, bezsmarowych przegubów łączących igubal i pasujących adapterów do chwytaków i silników. Zapewnia to szybką obsługę do 5 kg z dokładnością ± 0,5 mm. Urządzenie oferuje 10 razy większą niż dotąd przestrzeń roboczą, o średnicy 660 mm i wysokości 180 mm, co znacznie zwiększa zasięg. Przymocowany bezpośrednio do płytki montażowej sworzeń kalibrujący umożliwia ustawienie robota w punkcie zerowym.

Robot przeciw żywiołom: ramię Robolink IP44 z polimeru i stali nierdzewnej do pracy w kontakcie z wodą

Wilgotne środowisko pracy może szybko pogorszyć mechanikę robota. Skłoniło to firmę igus do wprowadzenia na rynek rozwiązania, dzięki któremu można wykonywać w łatwy i niskokosztowy sposób proste robotyczne zadania, a jednocześnie pracować w kontakcie z wodą.

 
Fot. 2. Dzięki bezsmarowej i niekorodującej kombinacji polimeru oraz stali nierdzewnej rozpryski wody nie stanowią problemu. Nowy robolink ma klasę ochrony IP44 (źródło: igus)

- Z rozmów z klientami dowiedzieliśmy się, że wielu użytkowników poszukuje niedrogiego rozwiązania, które może być również stosowane w miejscach, gdzie występują rozpryski wody, np. tam, gdzie trzeba wyczyścić pojemniki czy zbiorniki – wyjaśnia Kamil Niemyjski, manager produktu robolink w igus Polska. – W związku z tym opracowaliśmy robota, który jest do tego odpowiedni.

Nowy robolink wykorzystuje zalety dwóch materiałów: stali nierdzewnej i wysokowydajnych polimerów. Po raz pierwszy w robocie firmy igus ogniwa łączące wykonano ze stali nierdzewnej 304 lub 316, a przeguby ze sprawdzonych, bezsmarowych trybopolimerów. Użytkownik nie potrzebuje dodatkowych, kosztownych osłon, ponieważ dzięki brakowi smarowania w przegubach smar nie zostanie wypłukany, przez co nie przedostanie się do środowiska.

Nowy robolink spełnia wymogi klasy ochrony IP44, co gwarantuje wspomnianą odporność na rozpryski wody. Może udźwignąć do 3 kg, ma zasięg 790 mm z pięcioma stopniami swobody i jest w stanie wykonać 7 cykli na minutę. Dzięki zastosowaniu silników z enkoderami o stopniu ochrony IP65, ramię robota da się z łatwością wykorzystać również do inspekcji na zewnątrz. Możliwe zastosowania obejmują np. przemysł spożywczy i opakowaniowy, sektor chemiczny i farmaceutyczny, a nawet czyszczenie zbiorników i pojemników.

 
Fot. 3. Kamil Niemyjski, igus

 

igus
www.igus.pl