igus przedstawia najlżejszego na świecie cobota

| Gospodarka Roboty

Firma igus przedstawia polimerowego cobota o masie zaledwie dziesięciu kilogramów. W połączeniu z niskimi kosztami, niewielkim nakładem pracy związanej z konserwacją i prostą obsługą, ReBeL sprawia, że nowe innowacyjne pomysły w robotyce usługowej stają się możliwe do realizacji dla mniejszych firm oraz start-upów — od zastosowań w dronach rolniczych po wsparcie mobilne w postaci pomocy domowej.

igus przedstawia najlżejszego na świecie cobota

Dzięki nowemu ramieniu robotycznemu ReBeL, automatyzacja stała się bardzo prosta. Lekkie coboty mogą pomóc zautomatyzować monotonne zadania w pielęgniarstwie, maszynach dozujących, na polu czy w fabrykach.

Aby umożliwić szybkie i niedrogie wdrożenie koncepcji interaktywnej robotyki usługowej, firma igus opracowała nową generację ramion robotycznych o nazwie ReBeL. Lekki robot z tworzywa sztucznego ma w pełni zintegrowaną trybo-przekładnię falową z silnikiem, enkoderem, kontrolą siły i sterowaniem. Elektroniczne komponenty przekładni umożliwiają współpracę człowieka z robotem (HRC). Dzieje się tak, ponieważ technologia enkodera umożliwia określenie oraz ograniczenie sił i momentu obrotowego poprzez prąd silnika w połączeniu z pomiarem kąta. W tym celu firma igus korzysta z podwójnego enkodera, w którym pomiar jest wykonywany przed i za przegubem. Wykrywa siły i poziomy momentu obrotowego oraz odpowiednio reaguje.

Tworzywa sztuczne to rewolucja w automatyce

Zastosowanie polimerów w ReBeL skutkuje niezwykle kompaktową, lekką konstrukcją. Przy masie netto poniżej dziesięciu kilogramów robot jest najlżejszym cobotem na rynku. Jego nośność wynosi dwa kilogramy, a zasięg 700 milimetrów. Dzięki niskiej cenie początkowej — poniżej 4000 euro wraz z systemem sterowania — ReBeL może być używany nawet w obszarach, w których korzystanie z robotyki nie było wcześniej opłacalne. Wiele nowych innowacyjnych pomysłów staje się teraz możliwych do zrealizowania: od zastosowania w zautomatyzowanym systemie pojazdów sterowanych po wykorzystanie jako barman.

- Wiele młodych firm prezentuje obecnie, co jest możliwe dzięki ekonomicznej automatyzacji. Przykład z przemysłu tekstylnego, na podstawie ADOTC. Tutaj przegubowe ramię robotyczne firmy igus wykonuje automatyczne zadania podawania i usuwania elementów tekstylnych do i z maszyny do szycia. Z uwagi na to, że ceny energii dla robotów są porównywalne na całym świecie, ten system automatyzacji jest wart zainteresowania — mówi Alexander Mühlens, dyrektor ds. technologii automatyzacji w igus.

Bariery wejścia dla robotyki ciągle spadają

Oprócz ceny, igus obniża również inne bariery wejścia, takie jak złożoność. Na przykład nowy ReBeL, podobnie jak inne ramiona robotyczne, roboty typu delta lub roboty kartezjańskie firmy igus, można przetestować i obsługiwać w bardzo prosty sposób. W tym celu firma igus oferuje bezpłatne oprogramowanie w zakresie sterowania. Zdefiniowanie i przeprowadzenie symulacji ruchów robota jest proste. Oszczędza firmom koszty wdrożenia i zmniejsza ich zależność od integratorów.

Ci, którzy wymagają większego wsparcia, mogą również skorzystać z nowej usługi RBTXpert, która pomaga w doborze odpowiedniego, ekonomicznego rozwiązania w zakresie automatyzacji. Po bezpłatnej konsultacji online z RBTXpert można przetestować odpowiedni system automatyzacji. Na podstawie testów, RBTXpert może następnie podać klientowi cenę. Jest to możliwe dzięki platformie ekonomicznej automatyzacji RBTX.com, na której można znaleźć komponenty, sprzęt i oprogramowanie różnych producentów. Wśród nich znajdują się różne kinematyki robotów, kamery, interfejsy GUI, chwytaki, systemy zasilania, silniki, czujniki i systemy sterowania. Zgodnie z podejściem „Zbuduj lub kup” klienci mogą konfigurować poszczególne komponenty dla swojego robota lub bezpośrednio zamówić gotowe rozwiązania z zakresu automatyzacji produkcji.

źródło: igus

Zobacz również