Programowany ze smartfona przetwornik głowicowy w ofercie firmy APAR

| Automaticon 2015 Artykuły

W styczniu 2015 r. w ofercie firmy APAR pojawił się nowy, innowacyjny przetwornik głowicowy ATR-RTD produkcji włoskiej firmy Pixsys - dobrze kojarzonej na rynku polskim głównie za sprawą swoich niezawodnych regulatorów temperatury. Prezentowany przetwornik służy do przetwarzania sygnału uzyskanego z czujników temperatury typu Pt100, Pt1000, Ni100 ( podłączenie 2-, 3- lub 4-przewodowe) oraz w wersji ATR-TC z szerokiej gamy termopar na sygnał standardowy 4-20 mA.

Programowany ze smartfona przetwornik głowicowy w ofercie firmy APAR

Dla wersji obsługującej termopary przetwornik ma izolację galwaniczną wejście-wyjście 1 kV. Przetwornik cechuje wysoka dokładność przetwarzania sygnałów oraz odporność na zakłócenia pochodzące od sieci zasilającej 50 Hz. Dzięki zastosowaniu 16-bitowych przetworników A/D-D/A osiągnięto rozdzielczość wyjścia 4-20 mA na poziomie 1µA (w wersji ATR-TC jest to 2 µA). Wymiary przetwornika są odpowiednie do montażu w typowej głowicy przemysłowych czujników temperatury typu B.

Fot. 1. Programowanie przetworników bezprzewodowo przy użyciu programatora oraz telefonu z aplikacją na Androida

Rys. 1. Szkic poglądowy przetwornika ATR

Z wielkiej ilości podobnych przetworników na rynku wyróżnia go jedna, ważna cecha - do programowania nie potrzebuje zasilania, a samo programowanie odbywa się bezprzewodowo za pomocą smartfona wyposażonego w darmową aplikacje Pixsys-NFC lub z programatora USB i komputera. Należy podkreślić, że zarówno programator USB, jak i telefon z aplikacją Pixsys umożliwiają programowanie wszystkich dostępnych parametrów oraz odczytanie wykresu temperatury z pamięci urządzenia. Zapis i odczyt parametrów poprzez telefon komórkowy jest bardzo przydatny przy pracy w terenie, gdzie nie musimy zabierać ze sobą komputera - telefon służy nam za przenośny programator.

Przetwornik daje się zaprogramować nawet po zainstalowaniu w głowicy czujnika temperatury.

Dane techniczne przetwornika

Do konfiguracji przetwornika za pomocą komputera niezbędne jest użycie programatora RF oraz oprogramowania RF Programmer. Po podłączeniu programatora do komputera przez złącze USB i uruchomieniu oprogramowania możliwa jest edycja (edit) parametrów przetwornika.

Przez kliknięcie opcji read lub write można wczytać aktualnie ustawione parametry do komputera lub zapisać je w przetworniku. W dolnej części okna programu pokazuje się lista wszystkich zaprogramowanych urządzeń. Listę można wydrukować jako potwierdzenie właściwego zaprogramowania przetworników.

Kolejną cechą prezentowanego przetwornika jest możliwość rejestracji temperatury z podłączonego czujnika. Urządzenie po zaprogramowaniu pamięta ostatnie 4000 próbek (zapis w pętli). Okres próbkowania można ustalić w zakresie od 1 do 3600 s. Bardzo łatwo można zarejestrowane dane pobrać bezprzewodowo i oczywiście wyświetlić w postaci wykresu, jest to bardzo przydatna funkcjonalność w przemysłowym pomiarze temperatury.

Przetwornik posiada pamięć nieulotną i po wyłączeniu napięcia pętli 4-20 mA nadal pamięta zarejestrowane dane - ostatnie 4000 pomiarów. Jest to ważna cecha umożliwiająca analizę temperatury z historii np. przy awarii całego urządzenia, w którym pracuje. Zapisane dane można odczytać przez programator RF lub telefon komórkowy. Ponowne zasilenie przetwornika przez pętlę 4-20 mA powoduje wyczyszczenie pamięci i rozpoczyna nowy zapis temperatury.

APAR - Biuro Handlowe
www.apar.pl