HumidIcon - połączenie stabilnego czujnika temperatury i wilgotności firmy Honeywell

| Automaticon 2015 Artykuły

Honeywell to jeden z największych światowych koncernów związanych z produkcją komponentów i urządzeń do automatyki przemysłowej, budynkowej, ciepłowniczej, a także do systemów lotnictwa. Koncern został założony w 1906 roku w amerykańskim Wabash, a wieloletnie doświadczenie na rynku sprawiło, że jest on uważany za niedościgniony wzorzec w jakości produktów. Jako pierwszy na świecie opracował standard analogowej pętli prądowej 4-20 mA stosowanej powszechnie do dnia dzisiejszego, a także protokół cyfrowej komunikacji DE. Nie dziwi więc fakt, że komponenty Honeywell możemy spotkać w większości urządzeń, z którymi mamy do czynienia na co dzień.

HumidIcon - połączenie stabilnego czujnika temperatury i wilgotności firmy Honeywell

HumidIcon jest jedną z rodzin czujników produkowanych przez firmę Honeywell. Jest to połączenie czujnika temperatury oraz wilgotności. Jest on głównie przeznaczony do zastosowań medycznych, HVAC (systemy ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji oraz chłodzenia) i przemysłowych. Czujniki zapewniają wysoką dokładność oraz długotrwałą stabilność i niezawodność. W zależności od serii dokładność pomiaru wilgotności zawiera się w przedziale od ±1,7% RH (seria HIH9000) do ±4,5% RH (seria HIH6000).

Dzięki 14-bitowemu przetwarzaniu czujniki są w stanie wykryć bardzo małe zmiany temperatury lub wilgotności, a długotrwała stabilność pomaga w utrzymaniu działającego systemu, eliminując konieczność napraw lub wymiany czujnika, co może być kłopotliwe i kosztowne. Producent zapewnia, że stabilność czujników wilgotności nie zmieni się więcej niż o 1,2% RH w ciągu pięciu lat pracy, a niezawodność oszacowana jest na co najmniej 9,3 mln godzin pracy.

Czujniki mają wielowarstwową budowę z termoutwardzalnych polimerów, co pozwala na pracę w trudnych warunkach, jak kurz, olej, chemikalia. Dodatkowo w zależności od serii elementy mogą pracować w temperaturach od -40°C do +100°C. HumidIcon komunikują się za pomocą cyfrowych, skompensowanych temperaturowo interfejsów I²C lub SPI. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyeliminowana jest konieczność regularnej kalibracji oraz zredukowana jest do minimum liczba dodatkowych komponentów poprawiających sygnał, co pozwala zminimalizować koszt urządzenia (zakup, magazynowanie, montaż dodatkowych komponentów).

Kolejną cechą wyróżniającą Humid - Icon na rynku jest czas kompensacji offsetu temperaturowego. W celu kompensacji offsetu temperaturowego konkurencyjne czujniki wilgotności wymagają 12-godzinnego procesu nawilżania przy 75% wilgotności względnej. Proces jest kłopotliwy, gdyż wymaga posiadania specjalnej komory. Czujniki Honeywell serii HumidIcon wymagają zaledwie 5-godzinnego procesu nawilżania w warunkach otoczenia przy 50% wilgotności względnej.

Czujniki doskonale nadają się do zastosowań w aplikacjach bateryjnych. Mogą być zasilane napięciem z przedziału 2,3÷5,5 VDC, pobierając przy tym prąd rzędu 1 µA w stanie uśpienia oraz 650 µA w stanie pełnej pracy. HumidIcon dostępne są w 2 rodzajach obudowy SOIC8 oraz SIP4. Dodatkowo użytkownik może wybrać wersję z filtrem hydrofobowym lub bez.

Czujniki HumidIcon są bardzo dobrym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym dla projektantów urządzeń i systemów, którzy chcą zredukować do minimum czas projektowania i dostarczenia urządzenia na rynek. Sprawdzona dokładność oraz niezawodność eliminuje konieczność testowania i kalibracji urządzeń opartych na omawianych elementach, co znacznie ogranicza koszt urządzenia.

Krzysztof Witkowski
TME, na podst. materiałów z Honeywell
Transfer Multisort Elektronik
www.tme.eu