iQ-R, czyli rewolucja przemysłowa na targach Automaticon 2015

| Automaticon 2015 Artykuły

Targi Automaticon to największa impreza automatyki i robotyki w Polsce z ponad 20-letnią historią. Przez ten czas mogliśmy zaobserwować gigantyczny skok technologiczny i przemysłowy w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W latach 90. zautomatyzowane linie produkcyjne czy zrobotyzowane stanowiska były filmem science fiction rodem z Japonii, podczas gdy obecnie coraz częściej stają się standardem w polskich zakładach. Pełna integracja, zminimalizowany koszt inwestycji i wdrożenia, intuicyjne oprogramowanie i prosta diagnostyka to tylko niektóre z wyzwań, jakie muszą być spełnione, aby sprostać obecnym wymaganiom klientów. Dlatego też pod hasłem "rewolucji przemysłowej" prezentujemy w tym roku rozwiązania prosto z Japonii, w tym najbardziej wyczekiwaną platformę PLC Mitsubishi Electric o nazwie iQ-R.

iQ-R, czyli rewolucja przemysłowa na targach Automaticon 2015

IQ-R W DUŻYM SKRÓCIE

Nowa seria bazuje na sukcesie serii Q, kontynuując filozofię integracji wielu zadań sterowania na jednej płycie bazowej. Decydując się na modułowy sterownik Mitsubishi Electric, zyskujemy wartość poprzez najnowsze technologie i redukujemy koszty inwestycji, minimalizując czas uruchomienia systemu czy zwiększając pewność działania przez cały okres eksploatacji. Oprogramowanie narzędziowe GXWorks3, przeznaczone do najnowszego sterownika, to większa ergonomia programowania i dbałość o wykorzystanie istniejących zasobów, ale również szybka i intuicyjna diagnostyka. Sterownik przemysłowy serii R to prawdopodobnie najszybszy PLC na rynku (0,9 ns na operację bitową).

IQ-R MÓZGIEM INTELIGENTNEGO MAGAZYNU WYSOKIEGO SKŁADOWANIA

W pełni automatyczny magazyn wysokiego składowania nie jest już koncepcją, ale realnym miejscem, gdzie czynności magazynowe wykonuje się bez udziału człowieka. Największymi jego zaletami jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a także skrócony czas realizacji dostaw, przy dużej liczbie artykułów i zwiększonej rotacji. Zautomatyzowany magazyn pozwala na ewidencję towarów i bezbłędne kompletowanie dostaw, ale przede wszystkim zapewnia redukcję kosztów utrzymania oraz czasu dostawy. Jednak aby cała machina działała bezbłędnie, potrzeby jest zaawansowany system sterowania, czyli iQ-R.

W zaprezentowanym przez nas podczas targów Automaticon stanowisku symulującym magazyn wysokiego składowania sercem całego systemu będzie właśnie platforma iQ-R. Zapewnia ona jednocześnie modułowość oraz możliwość rozproszenia systemu, co jest bardzo istotne w takich aplikacjach. Modułowa filozofia pozwala na integrowanie niezbędnych lub potrzebnych w danym momencie funkcji sterowania. Możemy na jednej płycie użyć kilku PLC lub dodać zaawansowane sterowanie Motion czy też dopiąć sterownik robota. To znacznie rozszerza obszar zastosowania takiego systemu sterowania w całej aplikacji magazynów składowania i innych zadań transportu. Nie jest tutaj problemem również integracja z systemami nadrzędnymi jak MES/ERP czy SAP. Otrzymujemy zatem uniwersalną platformę gotową do wielu wyzwań.

Systemy transportu to w dużym stopniu systemy rozproszone, obejmujące nie tylko wejścia/wyjścia ale również dużą liczbę falowników czy czytników danych (Barcode, RFID). To wszystko wymaga szybkiego przesyłania znacznej ilości danych, nie tylko sterujących, ale również tych odczytywanych z palet transportowych. A zatem mamy tutaj przykład podwójnego wykorzystania sieci rozproszonej: pierwotnego, czyli sterującego i współczesnego, czyli informacyjnego. Informacja płynie tu od czytnika aż do systemu zarządzania. iQ-R integruje także szybkie i wydajne rozwiązania sieciowe. CC-Link IE Control jest wydajną siecią światłowodową łączącą jednostki sterowania, natomiast miedziany CC-Link IE Field jest przeznaczony to poziomu wykonawczego. Obie sieci są całkowicie oparte na przemysłowym Ethernecie i pracują z prędkością 1 Gbit/s. Zapewniają szybką, wydajną i deterministyczną komunikację.

ŚWIAT W RUCHU, CZYLI TECHNOLOGIA SERWONAPĘDÓW MR-J4

Jeszcze szybciej, dokładniej i bardziej intuicyjnie - te wymagania sprawiają, że producenci maszyn wybierają najlepszych dostawców technologii serwo i motion. Mitsubishi Electric, dzięki nowej serii serwosilników i serwowzmacniaczy MR-J4, wyznacza nowe trendy w zakresie precyzji sterowania ruchem. Seria ta doskonale sprawdza się w maszynach pakujących, manipulatorach jak również w systemach transportu i przeładunku.

MR-J4 wyposażone są również w liczne, innowacyjne i proste w użyciu funkcje. Dzięki "Realtime Auto Tuning" (automatyczne strojenie w czasie rzeczywistym) i "Vibration suppression control" (kontrola tłumienia drgań) strojenie systemu przebiega szybko i sposób bardzo przyjazny użytkownikowi. Funkcje te dostępne są zarówno podczas uruchamiania systemu, jak i podczas eksploatacji, co pozwala skrócić czas rozruchu i parametryzacji. Dodatkowo szeroka gama silników, intuicyjne oprogramowanie a także bezpieczeństwo i niezawodność plasuje napędy Mitsubishi Electric na topowej pozycji.

Także na Automaticonie nie zabraknie nowej aplikacji, która doskonale obrazuje, jak w łatwy sposób można zrealizować skomplikowaną i kompleksową maszynę. Manipulator o dość specyficznej budowie można w bardzo prosty i zrozumiały sposób oprogramować w wirtualnym świecie iQ-R Motion. Ponadto, równie łatwo można zintegrować go z systemem wizyjnym, co było do tej pory domeną robotyki, a nie serwonapędów. Jednocześnie dzięki prostym w użyciu funkcjom strojenia napędów maszyna działa bardzo szybko i precyzyjnie.

Nad tym wszystkim czuwać będzie układ sterowania oparty na najnowszej platformie iQ-R, która pozwala rozbudować maszyną o jeszcze więcej opcji, takich jak komunikacja z systemem zarządzania czy innymi maszynami w linii.

ZAPEWNIAMY ŚWIĘTY SPOKÓJ - SERIĄ PRZETWORNIC FR-A800

Mitsubishi Electric opracowało nową generację znakomitych przetwornic FR-A800, która jest następcą kultowej serii FR-A700. Prezentowana 800 przeznaczoną jest zarówno do wyjątkowo dokładnych, jak i bardzo rozbudowanych systemów napędowych. Zaawansowane funkcje oszczędzania energii pozwalają obniżyć koszty produkcji, a 3-letnia gwarancja zapewnia użytkownikowi święty spokój.

Wbudowany port USB do programowania i kopiowania parametrów, czytelny panel obsługi, funkcje optymalizacji poboru energii oraz jej oszczędzania, jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa, trzy gniazda rozszerzeń do szeregu dostępnych opcji oraz kart komunikacji sieciowej, tworzy serię A800 trudnym zawodnikiem dla konkurencji.

Na targach Automaticon nie mogło zabraknąć stanowiska w całości poświęconego naszym niezastąpionym przetwornicom. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć specjalna wersję FR-A800 o podwyższonej klasie IP. Przetwornica została umieszczona w specjalnie przygotowanym środowisku, które ma symulować pracę w otoczeniu o ekstremalnie wysokiej wilgotności. Przetwornica wręcz polewana jest wodą! Dzięki klasie IP55 nie stanowi to jednak żadnego problemu dla naszego produktu.

Odwiedzający będą mogli również zapoznać się z ważną funkcjonalnością serii A800 - wbudowanym sterownikiem PLC. Posiada on parametry zbliżone do podstawowych sterowników kompaktowych, dzięki czemu jest to doskonałe uzupełnienie dla każdej aplikacji przemysłowej. Na stanowisku oprócz wyżej wymienionych produktów będzie można również zaobserwować, jak nasze przetwornice radzą sobie z klasycznym zadaniem pozycjonowania. W tym celu zostały one podłączone do dwóch najczęściej obecnie występujących typów silników: indukcyjnego oraz synchronicznego. Dla lepszego zademonstrowania efektów działania na stanowiska został specjalnie zamontowany moduł RTU, który w połączeniu z systemem nadzorczym MAPS pozwala zaobserwować niewidoczne gołym okiem parametry pozycjonowania takie jak dokładność i powtarzalność.

IQ-F - MŁODSZY BRAT I-QR

Od ponad 30 lat, tj. od premiery oryginalnego sterownika FX, Mitsubishi Electric sprzedało we wszystkich zakątkach świata ponad 13 milionów sztuk tej serii. Seria FX w tym roku odradza się na nowo jako iQ-F.

Począwszy od pojedynczego zastosowania w maszynach, aż do zaawansowanych aplikacji sieciowych, seria iQ-F zapewnia zaawansowaną funkcjonalność dostępną do tej pory tylko w rozbudowanych platformach PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej złożonych i skomplikowanych systemów i aplikacji o wyższej wydajności, bez konieczności migracji do większej i bardziej kosztownej rodziny PLC.

IQ-F oferuje udoskonaloną szybką magistralę, wbudowane funkcje rozszerzone, zaawansowaną obsługę sieci SSCNETIII/H oraz udoskonalone środowisko inżynierskie. Program i parametry ustawiane są za pomocą oprogramowania inżynierskiego GXWorks3.

Przykładem aplikacji wykorzystującej wszystkie funkcje sterownika iQ-F będzie w pełni zautomatyzowana linia pakująca. Aplikacja przedstawia symulację maszyny, w której realizowane są poszczególne etapy pakowania i paletyzowania produktu. Główną kontrole sprawuje sterownik kompaktowy iQ-F połączony do serwonapędów poprzez 4-osiowy modułowi Simple Motion.

Pierwsza i ostatnia faza produkcji to etap przekładania produktu, czyli tzw. operacja pick & place. Zastosowano tutaj serwonapęd zintegrowany ze śrubą kulową oraz chwytakiem na sprężone powietrze. Kolejnym etapem jest symulacja noża obrotowego i proces zgrzewania folii. Pozwalają na to wbudowane funkcje krzywki CAM czy wykrywanie znacznika. Następnie wykonywany jest etap etykietowania produktu oraz obkurczania folii. Ruch transporterów odbywa się poprzez silniki zintegrowane z przetwornicami częstotliwości. Są one połączone ze sterownikiem dedykowanym protokołem RS485. Całość zamyka panel operatorski połączony ze sterownikiem po porcie Ethernet.

TUTAJ LICZY SIĘ PRĘDKOŚĆ - ROBOTY Z CZASEM CYKLEM 0,28 S

Jak zapewnić ultraszybką pracę w aplikacjach wymagających wysokiej jakości i precyzji? To proste, zatrudnić nowego robota Mitsubishi Electric, który w ciągu 1 minuty wykonuje do 150 operacji pick & place.

Nowy robot typu SCARA (o udźwigu do 1 kg) przeznaczony jest do przenoszenia małych przedmiotów z ogromną prędkością. Doskonale sprawdza się w zadaniach pakowania w rożnych obszarach, jak przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny, spożywczy lub w laboratoriach.

Dzięki podwieszanej konstrukcji oszczędzamy miejsce na linii produkcyjnej oraz eliminujemy zbędne ruchy, co z kolei skraca czas cyklu i zwiększa zakres zadań, które robot może wykonywać.

Gwarantujemy niezapomniane wrażenia z pokazu naszego robota sprintera na żywo.

Uchyliliśmy rąbka tajemnicy, ale więcej nie zdradzamy, by dodatkowo zachęcić Państwa do odwiedzenia nas na targach Automaticon 2015 w Warszawie. Jesteśmy w tym samym miejscu od ponad 14 lat, czyli hala 1, stoisko B14/C11. Zaawansowane rozwiązania, aplikacje demo i oczywiście premiera roku czyli iQ-R - to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić nasze stoisko. Zapraszamy!

Mitsubishi Electric Europe B.V.
mitsubishielectric.com