System modułowy u-remote

| Automaticon 2016 Artykuły

System u-remote firmy Weidmuller to najwęższy na rynku modułowy system zdalnego wejścia/wyjścia. Oszczędza dużo miejsca w rozdzielni dzięki dużej gęstości upakowania kanałów. Rozwiązanie oferuje proste planowanie, łatwiejszy montaż, szybszy rozruch i krótszy czas przestojów.

System modułowy u-remote

LET’S CONNECT.

Fot. 1. Zdalny system u-remote I/O firmy Weidmüller oferuje poziome wtyczki zasilania modułu, dużą gęstość upakowania sygnałów i wysoką wydajność

Firma Weidmüller oferuje modułowy system I/O, zaprojektowany pod kątem wygody i potrzeb użytkowników. Zintegrowany serwer sieciowy ułatwia rozruch i przyspiesza prace konserwacyjne.

Charakterystyczne cechy systemu to: łatwe planowanie, prosty montaż, szybki rozruch i minimalizacja czasów przestojów.

CHARAKTERYSTYKA

Instalacja może być przeprowadzona bez użycia narzędzi. Kable mogą być wcześniej wstępnie zmontowane, przez co niezawodny montaż w rozdzielni i w urządzeniu jest przeprowadzany szybciej.

Fot. 2. System u-remote: stacje bazowe dają możliwość podłączenia do 64 modułów I/O dla różnych standardów komunikacyjnych, mają zintegrowany serwer sieciowy i zasilanie systemu

Poziome łączenie w rzędach zapewnia łatwość okablowania, instalacji i serwisowania. Specjalne wtyczki pozwalają na szybkie i bezpieczne podłączenie czujników i elementów wykonawczych z wstępnie zmontowanymi przewodami, minimalizując jednocześnie ryzyko błędu w instalacji systemu.

Dzięki bardzo wąskiej konstrukcji modułowej (szerokość modułu zaledwie 11,5 mm) i małej liczbie modułów zasilania zastosowanie u-remote pozwala projektować znacznie mniejsze szafy rozdzielcze, zwiększając jednocześnie elastyczność układu. Poszczególne elementy można wymieniać podczas pracy, bez konieczności przerywania połączenia i odłączania zasilania.

KLUCZOWE FUNKCJE

Fot. 3. Dzięki wąskiej konstrukcji modułowej (zaledwie 11,5 mm szerokości modułu) i małej liczbie modułów zasilania, system u-remote pozwala znacznie zmniejszyć rozdzielnice, a to daje większą elastyczność w projektowaniu układów

U-remote oferuje dwie ważne funkcje. Po pierwsze separuje zasilanie dla wejścia i wyjścia z dwóch 10-amperowych ścieżek prądowych, zdolnych do przenoszenia dużych obciążeń - dzięki temu, zmniejsza się ilość potrzebnych modułów zasilających i jednocześnie oszczędza się miejsce.

Po drugie, u-remote ma wewnętrzną ścieżkę zasilania zdolną wytrzymać duże obciążenia, co pozwala na podłączenie 64 modułów, które są obsługiwane za pomocą jednego zasilacza na sekcję. U-remote I/O oferuje dowolnie wybierane opcje połączenia czujnika (2 -, 3 -, 4-przewodowa technologia). Może również pracować w zakresie temperatur od -20°C do +60°C.

Szybki system komunikacji zapewnia pracującej elektronice wysoką wydajność, większą niż 256 DI/DO na 20 µs. Sygnalizacyjne diody LED na każdym module i przy każdym kanale, umieszczone bezpośrednio przy podłączonym przewodzie, są bardzo pomocne dla szybkiego odczytu statusów i diagnozy.

Dodatkowe funkcje systemu to ochrona przed niedopasowaniem połączeń dzięki kodowaniu 64 +4, szeroki zakres opcji znakowania, profesjonalne narzędzie do planowania i kontroli wejścia / wyjścia.

KODOWANIE

Fot. 4. Wtyczki do zasilania czujników i elementów wykonawczych są dostosowane do połączenia z wcześniej zmontowanymi przewodami - oszczędza to czas, poprawia obsługę i tym samym zmniejsza liczbę błędów przy okablowaniu

Przemyślane i proste kodowanie kolorami na modułach systemu I/O ułatwia użytkowanie i obsługę. Wszystkie istotne funkcje modułu można łatwo zidentyfikować wizualnie. Również pomarańczowe elementy mocujące ułatwiają intuicyjną obsługę.

Użytkownicy mogą zarówno zainstalować moduły u-remote bez użycia narzędzi, jak i w każdej chwili zmienić ich kolejność. Przyspiesza to czynności konserwacyjne i racjonalizuje konwersję systemu.

OPROGRAMOWANIE

Kolejną zaletą systemu u-remote jest profesjonalne oprogramowanie do projektowania upraszczające planowanie. Pomocne funkcje realizowane przez aplikację to m.in. widoki 3D, montaż na szynie DIN, etykietowanie i oznakowywanie, eksport danych CAD, weryfikacja poprawności konfiguracji systemu.

IDENTYFIKACJA

Fot. 5. Funkcja hot-plug zwiększa dostępność systemu, który po prostu działa dalej - dzięki stałej bazie moduły elektroniki można wymienić bez konieczności przerywania połączenia komunikacyjnego lub odłączania zasilania

System oferuje rozbudowane opcje identyfikacji. Wyposażenie można precyzyjnie opisać przy użyciu oznaczników typu MultiCard, które można wydrukować również w kolorze, na drukarkach PrintJet Advance. W ten sposób można oznaczyć też połączenia.

Także na każdym module można umieścić trzy oznaczniki. Do dyspozycji jest też oznacznik uchylny, który użytkownicy mogą opisać indywidualnie według potrzeb.

OCHRONA PRZED BŁĘDAMI

Ochrona przed błędami łączeniowymi została w systemie u-remote zapewniona przez zastosowanie czterech kodowanych wtyczek stacji. Pozwala to uniknąć błędów montażowych i jest pomocne podczas pracach eksploatacyjnych.

ELASTYCZNOŚĆ

Fot. 6. Wytrzymała obudowa u-remote zapewnia niezawodną ochronę w codziennym użytkowaniu w warunkach przemysłowych - wydrukowane na obudowie kody QR pozwalają szybko uzyskać dane przez smartfona

Weidmüller zapewnia szeroki zakres wariantów modułów nie przez dużą ich ilość, lecz poprzez ich zdolność do parametryzacji - w związku z tym, każdy moduł ma ten sam numer katalogowy, ale może obsługiwać szereg różnych funkcji. To sprawia, że wybór modułów i planowanie jest jeszcze łatwiejsze i wpływa na zmniejszenie stanów magazynowych.

Do systemu u-remote można na przykład podłączyć moduły sygnałów z IP20 oraz z IP67 w ramach jednego systemu I/O. Innowacyjny moduł bramki pozwala na bezpośrednie podłączenie do niego 15 modułów I/O, co oznacza, że odrębne i drogie komponenty sieciowe IP67 stają się zbędne. Zwiększa to jeszcze elastyczność rozwiązań automatyki i redukuje koszty.

BEZPIECZEŃSTWO

Dzięki dostępnym modułom bezpieczeństwa system u-remote gwarantuje niezawodne wyłączenie urządzenia przy zachowaniu aktywnych czujników. Po konserwacji można od razu uruchomić ponownie działanie systemu.

CERTYFIKACJA

Fot. 7. Innowacyjny moduł bramki pozwala na bezpośrednie podłączenie do jednego systemu I/O do 15 modułów sygnałów z IP20 oraz z IP67

System I/O firmy Weidmüller - z interfejsem Ethernet i USB - jest certyfikowany przez akredytowane laboratoria. Certyfikacja obejmuje integrację magistrali dla PLC, standard produktów IEC 61131-2 oraz certyfikat UL, EAC, Koreancert. Instrukcje instalacji i dane techniczne dostępne są w każdym momencie. Można je uzyskać poprzez skanowanie smatrfonem kodów QR umieszczonych na obudowie modułu.

Podczas tegorocznych targów Automaticon w Warszawie odbędzie się seminarium "Praktyczne przykłady integracji rozproszonych stacji I/O u-remote w sieciach komunikacyjnych Profibus i Profinet", którą firma Weidmüller organizuje wspólnie z firmą Encon. Podczas seminarium można będzie zobaczyć nasz system na żywo i dowiedzieć się więcej o praktycznych aspektach jego użytkowania, takich jak: integracja urządzenia w środowisku Step 7, podłączenie i adresacja stacji u-remote, wymiana danych i diagnostyka.

Weidmüller
www.weidmuller.pl