Systemy mechaniki 19"

| Automaticon 2016 Artykuły

Rodzinę obudów stanowi obecnie wiele różnorodnych gałęzi, począwszy od prostych i tanich wyrobów z tworzywa sztucznego (ABS, poliwęglan, polistyren, poliester, itd.) przez typowe puszki aluminiowe i szafy ze stali nierdzewnej aż po wykonanie kwasoodporne oraz przeciwwybuchowe, a także specjalistyczne - takie jak elementy systemów zawieszeń bądź do zastosowań górniczych.

Systemy mechaniki 19"

Podział ze względu na materiał wykonania jest jednym z najczęściej stosowanych, lecz równie ważna jest aplikacja użytkownika. Segregacja ta jest być może nawet bardziej obszerna, ale w tym artykule skupimy się na tzw. mechanice 19".

Sama nazwa "system 19 cali" odnosi się do szerokości panelu przedniego obudowy (19 × 25,4 = 482,6 mm). Oprócz tego podawana jest również szerokość użytkowa obudowy, która jest oznaczana w sposób zależny od producenta: 84H, 84E. Obudowy systemu 19" mają określoną maksymalną szerokość zewnętrzną wynoszącą 450 mm, która jest uwarunkowana wewnętrzną szerokością szafy rack.

Liczba 84 oznaczają liczbę jednostek szerokości H lub E. Taka jednostka wynosi dokładnie 5,08 mm i oznacza rozstaw oraz liczbę otworów montażowych do zamocowania szyn do płytek PCB lub frontów paneli. Podsumowując, szerokość użytkowa obudowy 19 cali wynosi (84H) 84*5,08 mm = 426,72 mm.

Mając określony jeden z parametrów jako standardowy, często można już na tym etapie przystąpić do projektowania fragmentu instalacji wykorzystującej mechanikę 19". Głównymi użytkownikami tego rodzaju rozwiązań jest przemysł motoryzacyjny, branża maszynowa, produkcja elektroniki i płyt PCB, przemysł lotniczy, kolejnictwo oraz wojsko.

Niektóre z zastosowań wymagają skonstruowania nietypowych rozwiązań, ale w porozumieniu z dostawcami modułów elektronicznych lub innych podzespołów, które mają być zabudowane wewnątrz szaf rackowych, istnieje możliwość sprostania najbardziej wymagającym warunkom przyszłej pracy. Istotną cechą jest tu atest związany z badaniami na wytrzymałość na wahania i wstrząsy zgodny z IEC 61 587-1 na podstawie norm IEC 600-68-2-6 kontrola Fc oraz normy IEC 600-68-2-27 kontrola Ea.

Kolejnym oznaczeniem w systemie 19 cali jest wysokość zewnętrzna obudowy U. Literę tę można uznać jako jednostkę wysokości, tzn. 1U = 44,45 mm. Podając w oznaczeniu wysokość 1U, 2U, 3U, 4U, 5U, 6U, podaje się wielokrotność tej jednostki, czyli obudowa 6U ma wysokość 6* 44,45 = 266,7 mm. Głębokość obudów nie jest ściśle określona przez normy, ale najczęściej stosowane głębokości wynoszą 200, 250 bądź 300 mm.

Typowa budowa systemu zabudowy elektroniki wygląda następująco: rama nośna kart, blachy pokrywy, szyny łączące oraz inne pojedyncze części montażowe. Wykonanie poszczególnych powierzchni:

  • ściany boczne - z gładkiego aluminium o grubości 2 mm,
  • szyny łączące - profil wytłaczany z aluminium odpornego na korozję,
  • płyty kołnierzowe - wstępnie anodyzowane.

Ze względu na typowo mechaniczną problematykę, która pojawia się przy okazji systemów 19-calowych, niewielu producentów oferuje pełny zakres usług. Bardzo często firmy ograniczają się do dostawy komponentów, bazując na podanych wcześniej numerach produktowych - i nic ponadto. Wyjątkiem na rynku jest tu firma Heitec reprezentowana przez Dacpol, która wychodzi wyraźnie przed szereg.

Dostawa pojedynczych elementów to tylko podstawowa forma działalności. Oprócz tego oferowany jest montaż komponentów w gotowe podzespoły, a te w całe systemy zaprojektowane pod konkretnego odbiorcę tak, aby były one jakościowo wydajne, a przy tym dopasowane do wymagań środowiska pracy (np. ochrona EMC, układy chłodzenia, malowanie i inne). Warto zainteresować się dostawcą, który pełni funkcję nie tylko hurtowni dostarczającej wyposażenie, ale także pomoże w doborze i zapewni długotrwałe wsparcie posprzedażowe.

Dacpol
www.dacpol.eu