Unikatowe na rynku serwonapędy ACOPOS P3

| Automaticon 2016 Artykuły

Producenci maszyn i systemów znaleźli się pod istnym ostrzałem żądań o większą wydajność i dostępność eksploatacyjną ich produktów. Dylemat przedsiębiorstw polega na spełnieniu tych wymagań i jednoczesnej redukcji czasu i kosztu budowania każdej maszyny. Nowa generacja serwonapędów B&R ma stawić czoło tym wyzwaniom. Charakteryzują się one bardzo wysoką gęstością mocy na jednostkę objętości, wbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa oraz niezrównaną precyzją i dynamiką pracy z czasem próbkowania sygnału na poziomie 50 µs w całej kaskadzie regulatorów.

Unikatowe na rynku serwonapędy ACOPOS P3

ACOPOS P3 oferowany jest w wersji jedno-, dwu- i trzyosiowej, w przedziale mocy od 0,6 do 24 kW. Obudowa nowego napędu trzyosiowego jest równie mała, jak tradycyjnego napędu jednoosiowego, a tym samym zmniejsza ilość potrzebnego miejsca w szafach sterowniczych o 69%.

KRÓTKI CZAS CYKLU STEROWANIA TO KONKRETNE KORZYŚCI DLA BRANŻY

Krótki, bo wynoszący 50 µs, cykl sterowania prądowego, prędkością i położeniem to nowe możliwości sterowania napędami za pomocą ACOPOS P3. Procesy technologiczne odznaczające się znaczną dynamiką i dokładnością, np. w poligrafii i przemyśle opakowaniowym, wymagają bezwzględnie precyzyjnego sterowania ruchami o dużej prędkości. Nie stanowi to problemu dla ACOPOS P3, który odznacza się krótkim czasem cyklu oraz dysponuje przepustowością i precyzją działania sieci POWERLINK Ethernet czasu rzeczywistego.

FUNKCJE BEZPIECZEŃSTWA - BEZWGLĘDNE MUST HAVE

Dzięki dyrektywom unijnym dotyczącym maszyn oraz podobnym przepisom prawa w innych częściach świata, coraz większą wagę przywiązuje się do funkcji bezpieczeństwa komponentów automatyki przemysłowej. ACOPOS P3 uwzględnia wiele funkcji bezpieczeństwa odpowiadającym kryteriom kategorii 4 SIL 3 / PL e.

Nowa funkcja o nazwie SLT (Safety Limited Torque - kontrola wartości momentu obrotowego granicznego) sprawdza, czy podczas ruchu nie dochodzi do przekroczenia dopuszczalnego maksymalnego momentu obrotowego. Zintegrowane funkcje bezpieczeństwa to: STO, SS1, SS2, SLS, SMS, SBC, SDI, SLI, SLP, SMP, SLA, RSP, SBT, SLT.

Najważniejsze cechy

  • Gabaryty zmniejszone o 69%
  • Czas próbkowania 50 µs
  • Czujniki wirtualne
  • Możliwość eksploatacji w każdym kraju

BEZPIECZEŃSTWO W STANDARDZIE

Dla producentów i użytkowników maszyn wartościowa jest też kolejna zaleta serwonapędu ACOPOS P3. System o takim stopniu minimalizacji umożliwia również integrację kompleksowego rozwiązania bezpieczeństwa sterowania. Wirtualny sterownik bezpieczeństwa SafeLOGIC-X pracuje na zwykłym sterowniku PLC, oferując niezawodność bez wdrażania oddzielnego sterownika bezpieczeństwa.

BEZ STRAT ENERGII

ACOPOS P3 połączony z napędem ACOPOSmulti daje temu drugiemu możliwość regenerowania mocy. Energia hamowania ACOPOS P3 nie zmienia się w ciepło na rezystorach hamowania, lecz zostaje przekazana do ACOPOSmulti za pomocą magistrali prądu stałego, mogącej podawać energię z powrotem do sieci.

BEZ OGRANICZEŃ MIEJSCA INSTALACJI

ACOPOS P3 wyróżnia się ogromną uniwersalnością: może pracować w dowolnym miejscu na ziemi, ponieważ odpowiada najpowszechniej przyjętym układom zasilania sieciowego: TN, TT, IT oraz TN-S. W niektórych przypadkach zgodność instalacji z lokalnymi przepisami wymaga tylko uzupełnienia jej o dodatkowy filtr liniowy. Serwonapęd ACOPOS P3 spełnia także wymagania dotyczące produkcji maszyn i systemów, określone normą EN 55011 CISPR 11 i EN 61800-3 (środowisko pierwsze, kategoria C2).

ODCHUDZONA AUTOMATYKA

Kompaktowa budowa ACOPOS P3 to niejedyny czynnik zmniejszający ilość miejsca potrzebnego do wdrożenia rozwiązania automatyki przemysłowej. Można także stworzyć niezwykle odchudzone urządzenia automatyki, łącząc serwonapęd z innymi podzespołami dostępnymi w asortymencie automatyki B&R.

Wszechstronne i kompleksowe rozwiązanie systemu automatyki można zbudować już za pomocą jednego urządzenia Power Panel (będącego sterownikiem i panelem operatora w jednym), serwonapędów ACOPOS P3 i modułów I/O serii X20. Taki system jest wyczerpująco modułowy i skalowalny, a tym samym można go modernizować i rozbudowywać wedle uznania. Gwarantuje to maksymalizację ponownego wykorzystania raz opracowanego oprogramowania.

B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
www.br-automation.com