Automation University Special - spotkajmy się w maju!

| Automaticon 2016 Artykuły

Nowoczesne przedsiębiorstwa produkcyjne wymagają wdrażania systemów automatyki, które mogą być łączone z warstwą informatyczną i komunikować się z firmową infrastrukturą IT w czasie rzeczywistym. Rockwell Automation określa tego typu integrację mianem "The Connected Enterprise" i upatruje w niej źródeł przewagi konkurencyjnej producentów maszyn oraz przedsiębiorstw przemysłowych. W artykule przedstawiamy trzy nowości produktowe wchodzące w skład szerokiej oferty firmy, jednocześnie zapraszając do obejrzenia ich w praktyce podczas konferencji Automation University Special.

Automation University Special - spotkajmy się w maju!

SYSTEM iTRAK

Nowością, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem klientów, jest rozwiązanie mechatroniczne iTRAK. Umożliwia ono niezależne sterowanie wieloma elementami transportującymi poruszającymi się po prostych lub zakrzywionych torach, łącząc możliwości układów ruchu liniowego i obrotowego.

System może być konfigurowany i orientowany w przestrzeni tak, aby mógł spełniać wymagania konkretnego zastosowania, co oznacza, że użytkownik dobiera go do własnych potrzeb, a nie jest zmuszony do projektowania maszyny pod kątem standardowych, dostępnych układów ruchu. iTRAK składa się z:

  • modułów liniowych - każdy z nich ma wbudowany element napędowy, przy czym moduły nie zawierają żadnych ruchomych części podlegających zużyciu,
  • modułów zakrzywionych - mogą być łączone z modułami liniowymi i współpracują ze standardowymi elementami transportującymi,
  • ruchomych elementów (karetek) - dostępne są one w rożnych rozmiarach i kształtach, mogą być również dostosowywane do potrzeb konkretnych zastosowań; ruch elementu transportującego jest sterowany za pomocą enkodera absolutnego zintegrowanego wewnątrz modułu silnika iTRAK,
  • modułu zasilającego i sterującego - każdy moduł iTRAK zawiera swój własny napęd, który wymaga zasilania i komunikacji - zapewnia je centralny moduł systemu.

System został już wdrożony przez pierwszych klientów - w ich ocenie pozwala on na zwiększenie wydajności o ponad 50% w stosunku do rozwiązań tradycyjnych, do tego zapewnia skrócone czasy przestojów podczas zmian ustawień urządzeń oraz zwiększoną elastyczność aplikacyjną.

iTRAK zajmuje mniej miejsca niż podobne mu funkcjonalnie rozwiązania tworzone z kilku odrębnych układów napędowych, a także zapewnia zwiększoną niezawodność. Jest on szczególnie polecany do stosowania wraz z systemami wchodzącymi w skład oferowanej przez firmę Zintegrowanej Architektury.

STEROWNIKI O ZWIĘKSZONEJ WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWIE

Rockwell Automation poszerzył niedawno rodzinę sterowników Allen-Bradley ControlLogix o wydajny obliczeniowo model 5580. Urządzenie ma wielordzeniowy procesor (o 45% większa wydajność w stosunku do poprzednika), może kontrolować do 256 osi oraz zapewnia możliwość komunikacji w gigabitowych sieciach Ethernet (wymiana danych nawet z 300 węzłami zdalnymi takimi jak przetwornice częstotliwości, oddalone wejścia/wyjścia i inne).

Maksymalna pamięć użytkownika wynosi 40 MB, zaś maksymalna liczba punktów to 128 tys. wejść/wyjść cyfrowych oraz 4 tys. analogowych. Sterownik wspiera zawansowane strojenie przy wykorzystaniu funkcji "Load Observer" oraz "Tracking Notch Filter" - eliminują one konieczność strojenia każdej osi i przystosowywania do zmian częstotliwości w czasie ruchu. Zabudowany wyświetlacz oraz wskaźniki statusowe zapewniające zwiększoną diagnostykę oraz łatwe rozwiązywanie problemów.

Warto zwrócić uwagę, że sterownik obsługuje zaawansowane opcje zabezpieczeń w ramach strategii defense-in-depth, wspierając ochronę zakładów i własności intelektualnej. Obejmuje to cyfrowo podpisany i zaszyfrowany firmware, wykrywanie zmian oprogramowania sterownika oraz logowanie zmian/rejestrowanie audytów. Tak jak w przypadku pozostałych sterowników Logix, inżynierowie mogą wykorzystywać oprogramowanie projektowe Rockwell Software Studio 5000 do konfiguracji urządzenia i zaprogramowania pozostałych elementów systemu.

NOWOŚCI W OPROGRAMOWANIU STUDIO 5000

Studio 5000 to wspólna platforma programistyczna i środowisko projektowo-uruchomieniowe dla systemów sterowania procesami ciągłymi i wsadowymi, napędami oraz serwonapędami, a także układami dyskretnymi i bezpieczeństwa. Ostatnio zostało ono rozszerzone o trzy nowe aplikacje, które umożliwiają szybsze opracowywanie systemów automatyki w ramach tworzenia zintegrowanego przedsiębiorstwa. Nowymi narzędziami są:

  • Studio 5000 Architect - stanowi centralny punkt środowiska i umożliwia przeglądanie całego systemu automatyki, konfigurowanie urządzeń takich jak PLC czy HMI, a także zarządzanie komunikacją pomiędzy podzespołami. Aplikacja umożliwia też wymianę danych z innymi elementami systemu Studio 5000 oraz narzędziami firm trzecich.
  • Studio 5000 View Designer - służy do tworzenia systemu wizualizacji z wykorzystaniem paneli operatorskich PanelView 5500 marki Allen Bradley. Zwiększa integrację między układem sterowania a HMI, a także umożliwia nadzór pracy paneli.
  • Studio 5000 Application Code Manager - przyspiesza opracowanie systemu poprzez wsparcie użytkowników w zakresie budowy bibliotek kodu do ponownego wykorzystania, które mogą być zarządzane i wdrażane w innych projektach. Diametralnie skraca to czas tworzenia złożonych systemów.

Firma Rockwell Automation uaktualniła ponadto środowisko Studio 5000, zwiększając jego bezpieczeństwo oraz funkcje sterowania wsadowego. Nowe funkcje bezpieczeństwa obejmują więcej opcji autoryzacji użytkownika i kontroli dostępu oraz możliwość eskalowania przywilejów. Wspomagają one poprawę produktywności i wydłużenie czasu pracy systemu poprzez zagwarantowanie użytkownikom właściwych poziomów dostępu we właściwym czasie.

SPOTKAJMY SIĘ W MAJU!

Wiosną zapraszamy Państwa do spotkania z nami, które umożliwi poznanie w praktyce rozwiązań oferowanych przez Rockwell Automation. W dniach 18-19 maja organizujemy dwudniową konferencję Automation University Special, która odbędzie się w hotelu Windsor w Jachrance.

Wydarzenie analogiczne do planowanego miało już w Polsce miejsce kilkakrotnie i gromadziło każdorazowo po kilkaset osób. Tym razem uczestnicy będą mogli wziąć udział w dodatkowych sesjach dla przemysłu, a także zobaczyć na żywo działający system iTRAK.

Relację z poprzednich edycji imprezy znaleźć można na stronie www.rockwellautomation.com/pl_PL/events/automation-university/ oraz na www.automatykaB2B.pl wyszukując frazę "Automation University Special". Zapraszamy również do lektury relacji z odbywających się w Chicago targów Automation Fair 2015, którą opublikowano w bieżącym wydaniu magazynu APA. Omówiono w niej m.in. koncepcję "The Connected Enterprise", czyli zintegrowanego przedsiębiorstwa, a także przedstawiono nowości zaprezentowane podczas niedawnej wystawy.

Rockwell Automation
www.rockwellautomation.pl