ASEM 4.0 - zintegrowane rozwiązanie dla Przemysłu 4.0

| Automaticon 2019 Artykuły

ASEM 4.0 to pakiet czterech innowacji, które są powiązane dzięki spójnym technologiom i tworzą kompleksowe, zintegrowane rozwiązanie zgodne z koncepcją Przemysłu 4.0. Stanowi on holistyczne podejście do nowoczesnego zarządzania produkcją i jest oferowany z pełnym wsparciem doradcy i eksperta w omawianej dziedzinie - firmy SABUR.

ASEM 4.0 - zintegrowane rozwiązanie dla Przemysłu 4.0

W skład rozwiązania ASEM 4.0 wchodzą:

 • PAC LP40 - wizualizacyjno-sterujące panele z PAC (Programmable Automation Controller),
 • ARIO 500 - modułowy system zdalnych we/wy z komunikacją w standardzie EtherCAT lub Modbus TCP,
 • Uniqloud - rozwiązanie dla bezpiecznego przesyłania i przechowywania danych na serwerze prywatnym lub w chmurze,
 • Ubiquity - rozwiązanie sprzętowo-programowe firmy ASEM, które zapewnia zaawansowany, bezpieczny zdalny dostęp serwisowy do instalacji.

1 Z 4.0: WIZUALIZACYJNO-STERUJĄCYCH PANELE PAC

Panel LP40 firmy ASEM umożliwia ekonomiczne i skuteczne sterowanie i wizualizację instalacji automatyki. LP40 to HMI z pakietem SoftPLC, do którego można podłączać zdalne wejścia/wyjścia. Rozwiązanie to eliminuje konieczność stosowania dwóch osobnych urządzeń.

Oprócz funkcji wizualizacyjno-sterujących panele z PAC (Programmable Automation Controller) gwarantują bezpieczny, zdalny dostęp w trybie serwisowym do urządzeń i instalacji, który realizowany jest za pomocą technologii ASEM Ubiquity.

Funkcje związane z wizualizacją procesów wykonywane są w oparciu o środowisko HMI/SCADA Premium HMI 4 (pakiet dostępny jest w wersjach Basic i Advanced), funkcje sterowania zapewnia pakiet SoftPLC CODESYS. Środowisko CODESYS udostępnia do komunikacji w trybie master wiele popularnych sieci - m.in.: CANopen, EtherCAT, Modbus RTU i Modbus TCP.

LP40 wytwarzane są w aluminiowych obudowach, z ekranami od 5,7" do 15,6" i proporcjach obrazu 4/3 lub 16/9. Urządzenia charakteryzuje bezwentylatorowa konstrukcja, architekturą z procesorami ARM Cortex A8 oraz systemem Windows Embedded Compact 7 Pro. W wersji podstawowej panele wyposażone są w dwa porty ethernetowe, dwa porty USB, RS-232/422/485 oraz zewnętrznie dostępny slot kart SD.

Unikalną cechą paneli operatorskich i paneli PAC firmy ASEM jest technologia ASEM Ubiquity - zaawansowane funkcje bezpiecznego, zdalnego dostępu do systemów i urządzeń działających w sieciach Ethernet oraz szeregowych. Ubiquity umożliwia ich serwis i rekonfigurację, zaś wszystkie rozwiązania PAC firmy ASEM są dostarczane wraz z preinstalowaną, nową wersją środowiska Soft PLC CODESYS, które obsługuje serwer OPC UA.

Dlaczego ASEM 4.0?

Omawiane rozwiązania to jakość potwierdzona następującymi faktami:

 • ponad 35 lat doświadczenia,
 • długi cykl życia produktów,
 • 100% made in EU,
 • pełne cykl zarządzania rozwiązaniem: projektowanie -> montaż -> testy -> produkcja,
 • 30% pracowników w R&D.

2 Z 4.0: MODUŁOWY SYSTEM ZDALNYCH WE/WY ARIO 500

ARIO 500 to modułowy system zdalnych we/wy firmy ASEM służący do rozbudowy paneli i sterowników PAC. Zapewnia on komunikację w sieciach EtherCAT i Modbus TCP, i jest przeznaczony do realizacji zadań sterowania w rozproszonych układach automatyki przemysłowej.

System tworzą stacje bazowe magistrali, zasilacze oraz szeroka gama kompaktowych modułów we/wy. Do stacji bazowej można podłączyć do 64 modułów we/we, każda taka stacja jest sparowana z modułem zasilacza. System tworzą następujące typy modułów we/wy:

 • cyfrowe (4- lub 8-kanałowe, wejścia z czasem reakcji do 2 μs, wyjścia 0,5 i 2 A),
 • analogowe (2- lub 4-kanałowe, z rozdzielczością 16 bitów, do wyboru we/wy napięciowe i prądowe),
 • enkoderowe (licznikowe, z jednym lub dwoma kanałami, dla enkoderów inkrementalnych i absolutnych).

3 Z 4.0: SYSTEM ZDALNEGO DOSTĘPU SERWISOWEGO

Ubiquity to rozwiązanie sprzętowo-programowe firmy ASEM, które zapewnia zaawansowany, bezpieczny zdalny dostęp serwisowy do instalacji. Rozwiązanie zostało stworzone na potrzeby użytkowników, którym zależy na ciągłości pracy instalacji, szybkości serwisu, potrzebujących łatwego w użyciu narzędzia do konfiguracji i modyfikacji ustawień maszyn i całych instalacji. Są to funkcje szczególnie przydatne podczas fazy odbiorów i uruchomień instalacji, Ubiquity nie wymaga bowiem obecności wykwalifikowanej ekipy technicznej w miejscu.

Jednym z głównych wyzwań, jakie stoją przed osobami zarządzającymi infrastrukturą współczesnych systemów automatyki, jest zapewnienie bezpiecznego, zdalnego dostępu serwisowego do urządzeń i aplikacji pracujących na obiekcie. ASEM Ubiquity jest zgodne z międzynarodowymi normami cyberbezpieczeństwa IEC 62443 i stanowi optymalne rozwiązanie dla użytkowników poszukujących bezpiecznych metod zdalnego serwisu.

4 Z 4.0: CHMURA DLA IIOT, BEZPIECZNEGO PRZESYŁANIA I PRZECHOWYWANIA DANYCH

Czwarty z elementów, Uniqloud firmy ASEM, to specjalnie zaprojektowane rozwiązanie do bezpiecznego przesyłania danych z różnych obszarów i ich przechowywania w chmurze obliczeniowej. Uniqloud pojawia się jako opcjonalna usługa dla oprogramowania HMI firmy ASEM, umożliwiająca bezpieczne i efektywne przechowywanie dużych ilości informacji.

Jest ona kompatybilna z usługami chmurowymi świadczonymi przez wielu dostawców, a także z rozwiązaniami opartymi na usługach brokerów w sieciach lokalnych. W połączeniu z oprogramowaniem Premium HMI pozwala na stworzenie interfejsu dla dowolnej aplikacji - od najprostszych interfejsów użytkownika do rozbudowanych systemów BMS/SCADA.

Korzyści związane ze stosowaniem ASEM 4.0:

 • Unikanie nieplanowanych kosztów produkcji poprzez zapobieganie awariom i przestojom;
 • Obniżenie kosztów produkcji poprzez zdalny dostęp do urządzeń w sytuacjach awarii;
 • Zapewnienie bezpieczeństwa działania zakładu produkcyjnego - bezpieczna komunikacja IIoT;
 • Obniżenie kosztów zakupu urządzeń i systemów bazodanowych dzięki przechowywaniu w chmurze;
 • Integracja w obszarze sterowania i wymiany informacji w wielooddziałowych zakładach produkcyjnych.

ASEM 4.0 TO INTEGRACJA WSZYSTKICH ELEMENTÓW ROZWIĄZANIA

OPC UA to uniwersalny standard, dostępny dla wielu urządzeń automatyki, pochodzących od różnych producentów. Serwer umożliwia pełną współpracę systemów poprzez wdrożenie mechanizmów centralizacji i współdzielenia danych, charakterystycznych dla koncepcji przemysłowego Internetu rzeczy (IIoT) i Przemysłu 4.0. W ramach współpracy z klientem oferowana jest pełna obsługa w zakresie dostawy, wdrożenia oraz stałej opieki (SABUR Developer Support) w całym okresie współpracy.

SABUR