Command Sequencer - innowacyjna funkcjonalność dostępna w zenon Energy Edition

| Energetab 2015 Artykuły

Na rynku oprogramowania dla przemysłu i energetyki istnieje przynajmniej kilka dobrych rozwiązań, które różnią się pozornie jedynie szczegółami. Jednak to właśnie te szczegóły mają ogromne znaczenie i decydują o możliwości zastosowania oprogramowania w danym systemie energetycznym. Przedstawiciele COPA- DATA wiedzą o tym i na podstawie ponad dwudziestu lat obserwacji, badań oraz wymiany doświadczeń z klientami z branży energetycznej firma stworzyła i wprowadziła w 2006 roku na rynek oprogramowanie zenon Energy Edition. W marcu tego roku do klientów trafiła najnowsza wersja ergonomicznego rozwiązania HMI/ SCADA, zenon 7.20, które jest całkowicie zgodne z zasadami i wytycznymi dla Smart Factory.

Command Sequencer - innowacyjna funkcjonalność dostępna w zenon Energy Edition

COPA-DATA działa na rynku od prawie trzydziestu lat, a od ponad dwóch dekad bardzo aktywnie w przemyśle energetycznym. Ponad 100 tys. instalacji na całym świecie sprawiło, że firma jest rozpoznawalną i rekomendowaną marką, a jej przedstawicielstwa znajdują się w 50 krajach - również w Polsce.

Misją firmy jest tworzenie ergonomicznego oprogramowania optymalizującego procesy produkcji w różnych branżach, które odpowiada na wszystkie nawet najbardziej specyficzne potrzeby klientów. Produktem, który sprawił, że COPA- DATA jest znana inżynierom z branży energetycznej, jest wielokrotnie nagradzany m.in. na targach Energetab - zenon Energy Edition.

Dzięki sterownikom IEC 60870 i DNP3 oprogramowanie jest czołowym rozwiązaniem stosowanym w automatyzacji stacji energetycznych. Wprowadzenie sterownika IEC 61850 i jego pozytywna certyfikacja przez instytut badawczy KEMA było kolejnym ważnym krokiem w kierunku zajęcia pozycji lidera wśród systemów komunikacji, wizualizacji i kontroli.

Program zenon Energy Edition jest rozwiązaniem SCADA przeznaczonym do automatyki elektrowni i podstacji, technologii kontroli sieci oraz zarządzania farmami wiatrowymi, elektrowniami fotowoltaiczynymi oraz wspierającym tzw. Smart Grids (inteligetne sieci). Pozwala on na pełny monitoring i kontrolę procesów produkcji i dystrybucji energii. Ma wiele standardowych i niestandardowych funkcji, o których szerzej poniżej.

PARAMETRYZOWANIE ZAMIAST PROGRAMOWANIA

Wiele programów wciąż opiera się na programowaniu i skryptach tworzonych na zamówienie klienta. zenon Energy Edition działa zupełnie inaczej. Nasze rozwiązanie zwalnia wdrażających je integratorów z konieczności ciągłego programowania wciąż tych samych funkcji dla każdego elementu. Zamiast tego wartości określa się jeden raz i przypisuje się je obiektom, aby móc później w łatwy sposób wykorzystać je w dowolnym momencie, przez proste wskazanie i kliknięcie myszą. To tylko jedna spośród wielu przydatnych cech odróżniających zenona od tradycyjnych systemów.

NIEOGRANICZONA INTEGRACJA I NIEZALEŻNOŚĆ

COPA-DATA jest Złotym Partnerem firmy Microsoft i opiera swoje rozwiązanie na platformach Windows. Klienci zawsze mają gwarancję, że każda najnowsza wersja oprogramowania zenon jest kompatybilna z najnowszą wersją systemu.

Obecnie z Windows 8.1 (oprogramowanie ma certyfikat zgodności Microsoftu) oraz mającym już wkrótce premierę Windows 10. Dzięki technologii zenon Webserver można przenieść projekty na dowolną przeglądarkę WWW bez konieczności wykonywania dodatkowych działań inżynieryjnych. Daje to kompletną swobodę i elastyczność dostępu do projektu.

Ponadto zenon jest całkowicie niezależny. Tylko od użytkowników zależy na sprzęcie jakiego typu i jakiego producenta będą go używali. Oprogramowanie pracować może bowiem praktycznie na dowolnie skonfigurowanym zestawie.

KOMUNIKACJA I PRZETWARZANIE STANÓW

Podstawową funkcją każdego systemu automatyzacji instalacji energetycznych jest komunikacja i wymiana informacji. Oprogramowanie zenon zapewnia bezpieczną i otwartą komunikację z możliwością użycia całej gamy charakterystycznych dla branży energetycznej protokołów od GOOSE po IEC 60870.

Dzięki sterownikom natywnym i protokołom komunikacyjnym oprogramowanie zenon Energy Edition jest doskonale dopasowane do wszystkich zadań komunikacyjnych z różnymi IED oraz z systemami zdalnymi. Stosowane są protokoły takie jak: IEC 61850 Client/ Server i GOOSE, IEC 61400-25, IEC 60870-5 (101/103/104), DNP3, IEC 62056-21, OPC UA, Modbus, IEEE C37.118 (Synchrophaser), Slave/ Server Side z zenon Process Gateway dla ICCP/ TASE. 2/ IEC 60870-6, IEC 60870-5, DNP3, OPC UA, Modbus.

BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM

Technologie w energetyce wymagają stosowania ścisłych procedur oraz przestrzegania surowych norm. W firmie COPA- DATA doskonale to rozumiemy. Zdajemy sobie sprawę również z tego, że bezpieczeństwo systemu SCADA nigdy nie jest warunkiem statycznym, ale procesem ewolucyjnym, wymagającym stałego ulepszania.

Dzięki zastosowaniu tej metody, od pierwszej wersji, która pojawiła się w 1989 roku, oprogramowanie zenon stało się najbardziej niezawodnym i zapewniającym 100% bezpieczeństwo wśród wszystkich dostępnych systemów SCADA. Nasi menedżerowie produktu i inżynierowie cały czas są zaangażowani w proces poprawiania bezpieczeństwa oprogramowania zenon.

Aby zapewnić 100% bezpieczeństwo danych, przestrzegamy norm standardu IEC 62351 i dostarczamy informacje dla NERC/ CIP, jeżeli jest to wymagane przez integratora systemu. Dla IEC 62351 wdrożyliśmy uwierzytelnianie ACSE (ISO 8650-1) dla klienta IEC 61850, oferując zgodność z PICS z S1 dla profilu ISO 9506. Stale pracujemy nad zgodnością z innymi profilami i będziemy sukcesywnie je wdrażać.

BLOKADY TOPOLOGICZNE I PROCESOWE

Mechanizmy blokad topologicznych umożliwiają wyraźne wskazanie użytkownikowi konsekwencji wszelkich jego decyzji podejmowanych podczas eksploatacji. zenon Energy Edition niezależnie szacuje wpływ każdego przełączenia na całą sieć topologiczną. W globalnym modelu topologicznym systemu zenon tego rodzaju współzależność uniemożliwia występowanie przypadkowych stanów w sieci. Na przykład mechanizm blokady "napięcie względem masy" zapobiega zwarciom w całej sieci.

Dla lepszej ochrony nieokreślone lub błędne przełączenia powodują podświetlenie linii na różne kolory. Dostarczane w ten sposób informacje są łatwo i szybko dostrzeżone, dzięki czemu operatorzy mogą natychmiast zauważyć problemy. Stworzony model topologiczny może być także użyty dla blokowania sterowania. Model topologii jest wykonywany przez narysowanie linii i użycie wyłączników i odłączników.

REAGUJ W PORĘ - ALARMY GRAFICZNE

Spójna i dopasowana idea zarządzania alarmami jest kluczowym elementem bezpiecznej pracy systemu. Oprogramowanie zenon Energy Edition to system SCADA, który w pełni wspomaga użytkownika w jej stworzeniu i wdrożeniu. W zenon Energy Edition zarządzanie alarmami jest funkcją natywną i łatwą w konfiguracji, bez potrzeby pisania kodu.

Obsługa alarmów umożliwia optymalne użycie i funkcjonalność, a także jest w pełni zintegrowana z funkcją redundancji zenon. Wizualne instrukcje alarmowe, czyli obszary alarmowe, umożliwiają utworzenie aplikacji prowadzącej użytkownika od wskazania podsumowanego alarmu do szczegółowego ekranu alarmu. Możliwe jest także tworzenie w podsumowujący sposób wizualizacji alarmów aktywnych, aktywnych/ potwierdzonych i nieaktywnych/ niepotwierdzonych.

WSZECHSTRONNE RAPORTOWANIE Z OPROGRAMOWANIEM ZENON

Rewolucyjny system raportowania opracowany przez inżynierów COPA- DATA jest opcjonalnym wyborem dla zastosowań energetycznych. System pozwala integrować dane z rozproszonych źródeł i prezentować je w raportach graficznych, które można tworzyć z danych online lub historycznych. Raporty umożliwiają precyzyjny podgląd statusu elektrowni i wskaźników jakościowych (Power Quality Indicators). Określone raporty mogą być generowane automatycznie, co czyni oprogramowanie zenon niezastopionym narzędziem do tworzenia zgodnej i spójnej dokumentacji.

NIEOGRANICZONE MOŻLIWOŚCI DZIĘKI COMMAND SEQUENCER W ZENON 7.20

W marcu tego roku do klientów trafiła najnowsza wersja ergonomicznego rozwiązania HMI/SCADA, zenon 7.20, które jest całkowicie zgodne z zasadami i wytycznymi dla Smart Factory. Umożliwia ono użytkownikom m.in. przeprowadzanie ukierunkowanych analiz i ocen oraz obliczeń w Big Data. Dostarcza również wszystkich istotnych informacji w dowolnym czasie, miejscu i do właściwych osób.

Dodatkowo, przedsiębiorstwa mogą skorzystać z ekonomicznego, skalowalnego rozwiązania w chmurze opartego na technologiach zenon i Microsoft Azure. Dodatkowo użytkownicy zenon Energy Edition mogą korzystać z licznych benefitów nowego modułu "Command Sequencer". Może on być m.in. wykorzystywany do konfigurowania sekwencji poleceń. W łatwy i intuicyjny sposób pozwala kompilować sekwencje poleceń, korzystając z funkcji drag & drop [przeciągnij i upuść] w edytorze PFC.

PODSUMOWANIE

zenon to uniwersalne narzędzie, które doskonale sprawdza się w eneregetyce konwecjonalnej i odnawialnej. Dzięki zenon Energy Edition nowoczesne zakłady energetyczne mogą wydajnie, bezpiecznie, ergonomicznie spełniać oczekiwania stawiane przed nimi, wykorzystując jednocześnie najnowsze technologie takie jak Big- Data, przechowywanie danych w chmurze czy zdalny dostęp do projektów przy zachowaniu 100% gwarancji stabilności i bezpieczeństwa danych.

Urszula Bizoń-Żaba
Na podstawie materiałów udostępnionych przez Ing. Punzenberger COPA-DATA GmbH.
COPA-DATA Polska Sp. z o.o.
www.copadata.pl

Zobacz również