Nowoczesny regulator z rejestracją danych

| Energetab 2015 Artykuły

AR654 to nowy, czterokanałowy regulator z rejestracją procesów, kolorowym wyświetlaczem i ekranem dotykowym. Urządzenie produkowane jest przez firmę APAR i zapewnia liczne funkcje pomiarowe, a dzięki rozbudowanym możliwościom komunikacyjnym pozwala też na udostępnianie danych w różnych sieciach.

Nowoczesny regulator z rejestracją danych

FUNKCJE POMIAROWE I REGULACYJNE

Dane techniczne regulatora

Regulator ma cztery wejścia uniwersalne (termometryczne i analogowe) oraz cztery wyjścia dla procesów wolnozmiennych z niezależnymi algorytmami regulacji. Te ostatnie to: on-off z histerezą, PID (z elementami fuzzy logic), autotuning PID, 12-odcinkowa regulacja programowa oraz tryb ręczny (otwarta pętla regulacji).

Dodatkowo dostępny jest opcjonalny moduł z czterema wyjściami analogowymi oraz pięcioma wejściami binarnymi. Wyjścia analogowe umożliwiają regulację lub retransmisję pomiarów, wejścia binarne służą do zmiany trybów pracy regulatora jak np. start/stop regulacji. Użytkownik ma także możliwość wyboru rodzaju sygnałów sterujących dla wyjść (w tym realizacji funkcji matematycznych na sygnałach wejściowych).

WYŚWIETLANIE ORAZ REJESTRACJA DANYCH

Urządzenie wyposażone jest w kolorowy wyświetlacz graficzny LCD TFT o rozdzielczości 320×240 punktów (QVGA) z ekranem dotykowym, regulacją jasności oraz programowalnym kolorem tła dla poszczególnych kanałów. Zapewnia on różne sposoby prezentacji pomiarów (bargraf, licznik, wykres i inne) oraz grupowanie kanałów pomiarowych do wyświetlania z autoformatowaniem ekranu.

Regulator ma funkcjonalność rejestratora danych - w standardowym pliku tekstowym zapisuje dane pomiarowe, przy czym plik może być umieszczony w wewnętrznej pamięci regulatora (4 GB - ponad 340 dni pracy z zapisem co 0,5 s) lub znajdować się w pamięci USB (pendrive). Istnieje szeroki wybór sposobów uruchamiania rejestracji (ciągła, ograniczona datą i czasem, cykliczna dobowa, nad lub pod progiem zezwolenia), dodatkowo dostępna jest ochrona danych przed niepowołanym kopiowaniem i modyfikacją.

MOŻLIWOŚCI KOMUNIKACYJNE

Regulator ma w standardzie kilka interfejsów zapewniających możliwość wymiany danych w sieciach komunikacyjnych. Są nimi: USB do współpracy z komputerem oraz pamięciami, RS-485 i Ethernet z protokołami TCP/IP oraz Modbus-RTU. Serwer WWW pozwala na przesyłanie informacji w sieciach - z wykorzystaniem dowolnej przeglądarki internetowej uzyskujemy dostęp do informacji o aktywnych kanałach pomiarowych, czasie, stanie wyjść, rejestracji, itd., przy czym możliwa jest prezentacja wykresów za pomocą usługi Google Chart API. Warto dodać, że usługa DDNS umożliwia łatwy dostęp poprzez globalną sieć Internet do rejestratora przyłączonego do sieci nie mającej stałego publicznego adresu IP.

INNE WAŻNE CECHY

Urządzenie ma programowalne rodzaje wejść, zakresy wskazań, alfanumeryczny opis kanałów i grup pomiarowych, opcje rejestracji alarmów oraz inne parametry. Konfiguracja odbywa się z użyciem klawiatury foliowej, ekranu dotykowego lub przez sieć - USB, RS-485 lub Ethernet. Do tego ostatniego konieczne jest użycie darmowego narzędzia ARsoft-WZ1 lub aplikacji użytkownika. Wymienione oprogramowanie umożliwia także archiwizację oraz prezentację graficzną lub tekstową zarejestrowanych wyników.

Regulator ma programowalny przycisk F służący do szybkiego wyboru jednej z wielu funkcji, wewnętrzny zegar czasu rzeczywistego z podtrzymaniem bateryjnym oraz wbudowany zasilacz 24 VDC do zasilania przetworników obiektowych. Zapewnia on też sygnalizację wizualną i dźwiękową oraz powiadamianie e-mailem w przypadku alarmów. Wszystkie te możliwości czynią z niego bardzo uniwersalny produkt, który dodatkowo oferowany jest w atrakcyjnej cenie i ze wsparciem lokalnego producenta.

APAR Biuro Handlowe
www.apar.pl