Produkty firmy Advantech dla energetyki - przegląd rozwiązań

| Energetab 2016 Artykuły

Inteligentne sieci energetyczne (smart grid) nieustannie zyskują na znaczeniu, gdyż automatyzacja sterowania systemem dystrybucji energii, zdalny monitoring parametrów i kontrola długoterminowa urządzeń tworzących infrastrukturę sieci prowadzi do znacznych oszczędności i większej dostępności zasilania dla odbiorców. Poniżej przedstawiamy krótkie opisy trzech rodzin komputerów, kierowanych do pracy w układach automatyki systemów energetycznych.

Produkty firmy Advantech dla energetyki - przegląd rozwiązań

UNO-4000

Sieci przesyłowe energii elektrycznej, składające się z tysięcy kilometrów przewodów wysokiego napięcia rozpiętych między ogromne pylony, odgrywają znaczącą rolę w naszym życiu. Wchodzącą na rynek nowością w tym obszarze są inteligentne sieci energetyczne (smart grid) i standardy z nimi związane zapewniające interoperacyjność. Sieci smart grid są postrzegane jako fundament gospodarki w najbliższej przyszłości.

Budowa sieci inteligentnych wymaga znaczącej automatyzacji podstacji energetycznych i innych obiektów związanych z dystrybucją energii, po to, aby możliwe było zdalne kontrolowanie i monitorowanie parametrów oraz zdalne sterowanie siecią. Automatyzacja zasilania i możliwość realizacji wszystkich zadań z centralnego punktu zarządzania jest tutaj najważniejszym celem.

Do automatyzacji sieci i automatyzacji podstacji energetycznych firma Advantech opracowała montowane w stojakach rack komputery przemysłowe typu Box-PC o konstrukcji bezwentylatorowej z serii UNO-4000. Są one używane jako platformy obliczeniowe i bramy komunikacyjne dla zwiększenia efektywności przesyłu energii elektrycznej i realizacji systemów automatyki podstacji.

Tylny panel I/O ze złączami i LED na przednim panelu upraszczają instalację i nadzór podczas pracy. Poza tym UNO-4000 wyróżnia się niezawodną konstrukcją niezbędną do spełnienia wymagań krytycznych aplikacji z obszaru przemysłu i energetyki.

Budowa sieci inteligentnych wymaga zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa i niezawodności od komponentów automatyki. Z tego powodu producenci implementują wiele mechanizmów, takich jak TPM (Trusted Platform Module) w komputerach UNO, które zawierają kryptoprocesory pozwalające na sprzętowe generowanie kluczy kryptograficznych w urządzeniach, generatory liczb losowych i szyfrowanie komunikacji.

ECU-4000

Seria ECU-4000 to komputery modułowe zaprojektowane, aby spełnić najwyższe wymagania obliczeniowe w poziomie stacji i podstacji energetycznych. Jednostki te są zgodne z wymaganiami norm IEC 61850-3 i IEEE 1613 w zakresie niezawodności systemów stosowanych w aplikacjach energetycznych.

Produkty te kierowane są do pracy w roli bramek komunikacyjnych, konwerterów protokołów oraz jednostek nadrzędnych do zarządzania komunikacją w sieci. Ich wysoka wydajność i duże zasoby sprzętowe pozwalają na uruchamianie na nich maszyn wirtualnych i aplikacji KVM, co obniża koszty eksploatacji i serwisu.

Oprogramowanie komputerów zapewnia możliwość zdalnego monitorowania i diagnostyki podłączonych urządzeń. Poza tym modułowa konstrukcja tych komputerów umożliwia łatwą rozbudowę i dopasowanie do wymagań, które pojawią się w przyszłości.

Komputery te pozwalają na instalację kart szybkich interfejsów analogowych i wielokanałową akwizycję danych, co pozwala na dokładne monitorowanie wielu parametrów sieci jednocześnie. Tworzenie aplikacji energetycznych ułatwia ponadto zaawansowana synchronizacja czasu za pomocą modułu IRIG-B.

ECU-1000

Stabilność i bezpieczeństwo są nadrzędnymi celami w złożonym procesie przesyłania i dystrybucji energii. Zasilanie elektryczne ma wpływ na życie milionów rodzin, więc bezproblemowe działanie urządzeń jest konieczne. Ze względu na wiele czynników, które prowadzą do uszkodzeń, jak przegrzanie, drgania, przepięcia i naprężenia mechaniczne, efektywne i nowoczesne metody zarządzania i monitoringu stanu są dzisiaj niezbędne.

Największy potencjał mają technologie zapobiegania nieplanowanym przestojom i maksymalizujące żywotność urządzeń elektrycznych. Wydajne systemy komputerowe zdolne do odczytu, oceny parametrycznej i długoterminowej parametrów takich jak temperatura, wibracje, losowe zakłócenia pracy stają się sercem takich systemów.

Komputery z serii ECU-1000 zostały zaprojektowane do pracy jako kontrolery automatyki do aplikacji przemysłowych i energetycznych takich jak zarządzanie i monitorowanie pracy turbin wiatrowych. Jednostki te są wysoce niezawodne, elastyczne i stabilne, co czyni je idealnym rozwiązaniem do aplikacji odnawialnych źródeł energii i automatyki oraz energetyki. Są zgodne z IEC-61850 i mają wytrzymałą i zintegrowaną konstrukcję z bogatym zestawem interfejsów I/O.

Advantech Poland Sp. z o.o.
www.advantech.eu