Nowa przekładnia falowa pozwala na budowanie niedrogich 6-osiowych robotów

| Energetab 2016 Artykuły

Nieskomplikowane, modułowe, lekkie i niedrogie - właśnie takie są rozwiązania z rodziny robolink. Firma igus poszerzyła ofertę modułów do budowy niedrogich robotów i zaprezentowała na ostatnich targach hanowerskich wiele nowości, od nowej przekładni i kompletnego ramienia robota począwszy, na łatwym w użyciu internetowym konfiguratorze rozwiązań robolink skończywszy. Dzięki temu producenci mogą budować niedrogie roboty, natomiast użytkownicy mogą automatyzować wykonywanie prostych operacji.

Nowa przekładnia falowa pozwala na budowanie niedrogich 6-osiowych robotów

Fot. 1. Dzięki nowej przekładni falowej można niskim kosztem zbudować kompletne, 6-osiowe ramię robota - już od 999 zł za przegub robolink bez silnika

Dzięki przegubom robolink D oferowanym przez firmę igus można budować indywidualne systemy robotyczne w bardzo niskiej cenie. Pojedyncze przeguby, które są napędzane silnikiem bezpośrednio połączonym z osią, są dostępne w różnych wielkościach.

Firma igus poszerzyła swoją ofertę i zaprezentowała podczas targów Hannover Messe 2016 kolejne elementy, które zapewniają jeszcze większą swobodę konstruowania. Teraz jest możliwe np. łączenie silników oraz przegubów o różnych wielkościach z powszechnie stosowanymi sterownikami w celu zbudowania kompletnego 6-osiowego robota z tworzywa sztucznego i aluminium. Takimi przykładowymi rozwiązaniami są te pozwalające na przenoszenie ciężarów do 3 kg, które wyposażono w sterowniki Beckhoff.

NOWA PRZEKŁADNIA FALOWA UMOŻLIWIAJĄCA KONSTRUOWANIE LŻEJSZYCH RAMION

Na szczególną uwagę zasługuje nowa przekładnia falowa robolink, którą można łatwo zastosować np. jako szóstą oś ramienia robota, a także jako połączenie obrotowe między ramieniem a chwytakiem. Ten bardzo lekki i wydajny moduł jest oferowany przez firmę igus w dwóch wielkościach - jako oddzielny element lub wraz z silnikiem krokowym w obudowie Nema17 albo Nema23.

"Przekładnia falowa ma tę zaletę, że cechuje się bardzo małym luzem przy zmianie kierunku ruchu, co przekłada się na dużą precyzję i płynność ruchu. Ponadto jest bardzo kompaktowa i ma duże przełożenie" - objaśnia Martin Raak, manager produktów robolink w firmie igus. Przekładnia składa się z zewnętrznego pierścienia zębatego oraz elastycznego, ale jednocześnie bardzo odpornego na ścieranie, wewnętrznego pierścienia zębatego wykonanego z wysokogatunkowego tworzywa iglidur.

SZYBKIE I ŁATWE KONFIGUROWANIE PRZY UŻYCIU NOWEGO NARZĘDZIA ON-LINE

W Hanowerze firma zaprezentowała kompletne, 6-osiowe ramię robota z przekładniami falowymi. Z podobnych tworzyw iglidur wykonane są także ślimacznice o przełożeniach 1:30 i 1:70 zastosowane w przekładni ślimakowej robolink D. Firma igus oferuje te przekładnie również w wersji z rozłączonym silnikiem i przegubem.

Obydwa elementy łączone są przy użyciu sprzęgła aluminiowego, dzięki czemu uzyskuje się lepszy rozkład obciążenia osi i można podnosić większe ciężary. Nowy adapter chwytaka pozwala na podłączanie różnorodnych chwytaków do przegubów robolink D.

Dopełnieniem asortymentu modułów robolink D jest nowy konfigurator online, który pozwala na zestawianie przegubów robolink D, a tym samym na konfigurowanie tanich ramion robotów.

JUŻ OD 999 ZŁ ZA JEDNĄ OŚ

Modułowość oraz tworzywa sztuczne pozwalają na budowanie rozwiązań robotycznych o bardzo przystępnych cenach. Przegub robolink bez silnika jest dostępny w cenie od 999 zł przy zakupie jednej sztuki. Odbiorcy mogą też kupić opcjonalne silniki, enkodery, okablowanie oraz inne akcesoria. Ponadto firma igus dostarcza zmontowane ramiona oraz oferuje konstruktorom robotów seryjnie produkowane przekładnie bez dodatkowych elementów.

igus Sp. z o.o.
www.igus.pl