Nowa linia przekaźników czasowych RPC

| Energetab 2017 Artykuły

Relpol od kilkudziesięciu lat posiada w swojej ofercie przekaźniki czasowe. Ze względu na swoją prostotę przekaźniki czasowe będą stosowane jeszcze bardzo długo. W nowej linii przekaźników czasowych stosowane są podzespoły elektroniczne najwyższej jakości, które decydują o wysokiej niezawodności i dokładności działania oferowanych produktów. Dzięki temu mogą skutecznie konkurować z prostymi sterownikami i przekaźnikami programowalnymi. Zaimplementowana liczba funkcji powyżej 30 daje możliwość szerokiego ich stosowania w wielu różnych aplikacjach przemysłowych.

Nowa linia przekaźników czasowych RPC

Nowa linia to 35 przekaźników czasowych podzielonych na dwie grupy ze względu na zasilanie: uniwersalne działające na napięcie od 12 do 240 VAC/DC oraz napięcie 230 VAC. Silną stroną przekaźników czasowych jest:

  • Zastosowanie we wszystkich modelach styków AgSnO2, odpowiednie do pracy z obciążeniami indukcyjnymi;
  • Obciążenie znamionowe 16 A/250 VAC dla RPC-1... oraz 2×8 A/250 VAC dla RPC-2...;
  • Uniwersalny zacisk śrubowy pozwala na stosowanie wkrętaków płaskich i krzyżakowych (zdjęcie nr 1).

PRZEKAŹNIKI WIELOFUNKCYJNE

Tabela 1

W tabeli 1 przedstawiono wielofunkcyjne przekaźniki czasowe ze stykami 1P i 2P. Zawierają one najczęściej stosowane funkcje czasowe np.: E - opóźnione załączenie - przekaźnik wykonawczy włącza się po upływie nastawionego czasu i pozostaje włączony do momentu wyłączenia zasilania; Wu - załączenie na nastawiony czas - przekaźnik wykonawczy włącza się po podaniu napięcia a następnie po upływie nastawionego czasu wyłącza się; Bp - symetryczna praca cykliczna - włączenie zasilania rozpoczyna pracę cykliczną, która trwa aż do wyłączenia zasilania.

Przekaźniki czasowe przedstawione w tabeli 1 mogą pracować z 23 różnymi funkcjami.

PRZEKAŹNIKI JEDNOFUNKCYJNE

Tabela 2

W tabeli nr 2 przedstawiono 12 przekaźników jednofunkcyjnych z trzema najczęściej stosowanymi funkcjami. Konfiguracja styków 1P lub 2P, osiem zakresów czasowych z płynną nastawą od 0,1 do 1 zakresu czasowego.

PRZEKAŹNIKI CZASOWE Z REGULACJĄ CZASÓW T1 I T2

Tabela 3

Przekaźniki czasowe z możliwością niezależnego ustawiania dwóch czasów T1 i T2 (tabela nr 3). To 14 różnych przekaźników z dwoma rodzajami zasilania. Najbardziej charakterystyczny z tej grupy jest przekaźnik RPC-1IP-UNI. Praca cykliczna o dwóch niezależnych czasach T1 i T2. Stan styku sterującego po podaniu napięcia zasilania określa, czy przekaźnik ma działać od przerwy, czy zadziałania.

W nowej rodzinie przekaźników czasowych RPC znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów. Przekaźniki czasowe RPC mogą pracować zarówno w urządzeniach automatyki przemysłowej, jak i budynkowej, mogą być stosowane także w rozdzielniach instalacyjnych.

PRZEKAŹNIKI DO UKŁADÓW ROZRUCHOWYCH

Przekaźnik RPC-TSD-UNI przeznaczony do układów rozruchowych gwiazda-trójkąt. Przekaźnik ten zasilany jest napięciem od 12 do 240 VAC/DC. Wiadomo nie od dziś, że załączenie silnika klatkowego (asynchroniczny trójfazowy) powoduje pojawienie się dużego prądu rozruchowego w jego uzwojeniach. Przy rozruchu bezpośrednim uderzenie prądowe może być 5-8-krotnie większe od wartości prądu znamionowego.

Jedną z metod obniżania prądu rozruchowego jest zastosowanie układu przełączania uzwojeń silnika "gwiazda-trójkąt". W tym układzie sterującym ma zastosowanie przekaźnik RPC-TSD-UNI. Przekaźnik ten działa w następujący sposób: po włączeniu napięcia zasilania następuje zamknięcie zestyku 1 (gwiazdy) przekaźnika na czas T1. Zestyk 1 uruchamia stycznik zasilający silnik z uzwojeniem połączonym w gwiazdę (T1 - czas rozruchu silnika).

Fot. 1.

Fot. 2.

Po upływie czasu T1 zestyk 1 przekaźnika zostaje otwarty i rozpoczyna się odmierzanie zwłoki czasowej T2, po upływie której następuje zamkniecie zestyku 2 przekaźnika uruchamiającego stycznik zasilający silnik z uzwojeniem połączonym w trójkąt.

Wszystkie przekaźniki łączy kilka wspólnych cech:

  • Nowy design obudowy jednolity dla urządzeń modułowych i przekaźników elektromagnetycznych.
  • Wysoki poziom niezawodności ze względu na jakość zastosowanej elektroniki.
  • Podwójny zaczep zapewnia wygodny montaż na szynie DIN 35 mm. Obudowa dobrze współpracuje z szyną, zamontowany przekaźnik trzyma się mocno, pewnie i nie przesuwa się na szynie. Zdjęcie nr 2.
  • Wysokiej jakości złącza. Zaciski przekaźników wyposażone są w uniwersalną śrubę pozwalającą na pracę z wkrętakami płaskimi i krzyżakowymi.
  • Niski pobór mocy przez całe urządzenie, co daje wymierne oszczędności energii elektrycznej.
  • Obudowa zapewnia stopień ochrony IP20.

Relpol S.A.
www.relpol.com.pl