Finder MasterIN system - pewne i szybkie łączenie profesjonalnego układu automatyki

| Energetab 2017 Artykuły

Ideą, jaka przyświeca nam przy tworzeniu omawianych produktów, jest to, aby praca z nimi była prosta, przyjemna i zapewniała komfort wieloletniego, bezawaryjnego użytkowania. Dzisiaj wymogi użytkowników, poza niezawodnością i jakością produktów, obejmują też możliwie jak największe skrócenie czasu prefabrykacji, ograniczenie niepotrzebnych elementów w rozdzielnicy i dostosowanie produktów do najnowszych wymagań. Z tych powodów stworzyliśmy system MasterIN oparty na technologii PushIN.

Finder MasterIN system - pewne i szybkie łączenie profesjonalnego układu automatyki

Wprowadziliśmy całą gamę gniazd do najpopularniejszych serii produktów, która zapewnia niespotykaną dotąd prostotę i pewność łączenia. Podczas tworzenia skupiliśmy się nie tylko na procesie prefabrykacji, ale również opisywania i testowania produktów, dzięki czemu mamy zaszczyt przedstawić nowe, unikalne rozwiązania.

NOWOCZESNE PRZEKAŹNIKI POŚREDNICZĄCE 6,2 MM Z SERII MASTERIN

Jak można jeszcze sprawniej i efektywniej zapewnić separację sterownika PLC? Odpowiedzią na to pytanie jest właśnie najnowsza seria naszych przekaźników w wykonaniu śrubowym i PushIN. Są to wyjątkowe produkty, które poza zwykłą funkcją pośredniczącą zapewniają dodatkowe funkcjonalności.

SZYBKIE POŁĄCZENIE ZE STEROWNIKIEM PLC

Moduł Master Adapter zapewnia łączenie do 8 przekaźników pośredniczących bezpośrednio z modułami wyjściowymi sterownika. Prostota i szybkość kablowania jeszcze nigdy nie były tak duże. Dzięki zastosowaniu modułu Master i przewodów jesteśmy w stanie zdecydowanie przyśpieszyć pracę nad rozdzielnicą - nie tylko w zakresie zmniejszenia liczby operacji, ale też eliminacji możliwych pomyłek.

Bezpośrednie wprowadzenie zasilania 24 VDC na moduł Master Adapter oraz zastosowanie dedykowanego przewodu pod dowolną konfigurację i typ sterownika powoduje, że tworzenie układu automatyki staje się czystą przyjemnością.

WYMIENNY BEZPIECZNIK Z SYGNALIZACJĄ PRZEPALENIA - W PODSTAWCE PRZEKAŹNIKA

W odpowiedzialnych układach automatyki pojawia się potrzeba zabezpieczenia każdego toru ze swobodnym dobraniem charakterystyki obciążenia zależnie od wymogów odbioru. Odpowiedzią na to jest MasterPLUS. Przekaźnik interfejsowy zapewnia zarówno pracę z bezpiecznikiem, jak i bez niego. Wkładki mogą mieć sygnalizację przepalenia, co jeszcze bardziej ułatwia analizę w sytuacji awaryjnej.

Po pierwszym włożeniu modułu następuje rozłączenie zwory, uniemożliwiające zwarcie toru podczas serwisu. Przed użyciem wkładki przekaźnik pracuje jak zwykła podstawka. Oczywiście cały czas istnieje możliwość zwolnienia jej blokady - np. w sytuacji serwisowej lub rezygnacji z funkcjonalności w danym obwodzie (zmiana konfiguracji z boku obudowy).

OGRANICZ LICZBĘ ZŁĄCZEK DZIĘKI MASTERINPUT I MASTEROUTPUT

Podczas projektowania rozdzielnicy staramy się zmniejszyć liczbę niepotrzebnych komponentów. Stajemy przed koniecznością zapewnienia czytelności i prostoty układu, w konfrontacji z coraz mniejszą ilością dostępnego miejsca. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom wprowadziliśmy do oferty serie przekaźników mających w sobie Bus-Bar (dodatkowe odseparowane wyprowadzenia, z możliwością łączenia wspólną szyną), zastępujące złączki potencjałowe dla MasterOutput i zasilające dla MasterInput.

Wyprowadzenie zasilania z podstawki do urządzeń wejściowych korzystnie wpływa na czytelność układu, zapewnia prostotę podłączenia i redukuje wykorzystywane miejsce niemal dwukrotnie (w tym dodatkowo podstawka wciąż daje nam funkcjonalność łączenia wyprowadzeń A2 mostkami grzebieniowymi).

Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku separacji obwodów wykonawczych, gdzie możemy mostkować zarówno wspólne zasilanie (zacisk COM), jak i stworzyć wspólną szynę potencjałową (szyna BB) dla obwodów wykonawczych z poziomu podstawki przekaźnika interfejsowego.

CO JESZCZE?

Warto zwrócić uwagę na parę unikalnych rozwiązań, jakie dają najnowsze wykonania elementów. Należy wspomnieć o podstawce z uniwersalnym napięciem zasilania 24-240 AC/DC, jak i jednym z pierwszych przekaźników półprzewodnikowych w gabarycie 6 mm o obciążalności prądowej 6 A (24 VDC) z wyjątkowo wysokimi częstotliwościami przełączania (180 000 cykli/h).

Dodatkowo wprowadziliśmy zupełną nowość w oznaczeniach przekaźników 6,2 mm - od połowy 2017 roku każdy z nich ma pełny kod wykonania od frontu, ułatwia to wymianę i rozpoznanie rodzaju wyjścia.

POŁĄCZ PRZEKAŹNIKI PRZEMYSŁOWE ZA POMOCĄ PUSHIN

Co zrobić, żeby łączenie układów logiki było jeszcze szybsze i pewniejsze? Najprościej zastosować system Finder MasterIN. Specjalnie zaprojektowane podstawki dla przekaźników serii z 46 (1P i 2P), 55 (2P, 3P, 4P) i 40 (1P, 2P) oraz wyjątkowej 44 (2P 10 A - 15,8 mm), która konstrukcję dziedziczy po rozwiązaniach z wymuszonym prowadzeniem styku.

Każdy z zacisków ma dwa wprowadzenia, co jest dużym udogodnieniem, jeśli tworzymy układy logiki w oparciu o przekaźniki elektromagnetyczne. Dodatkowe punkty probiercze przy zaciskach i na szynach dla sond mierników ułatwiają proces sprawdzania obwodu automatyki, a zaślepki dla szyn grzebieniowych zwiększają bezpieczeństwo obsługi (gdy decydujemy się na ich skrócenie).

Podstawki dostępne są w opcji z plastikowym wyrzutnikiem oraz obejmą metalową (gdy mamy do czynienia z aplikacją, w której występują silne drgania). Potwierdzeniem jakości wykonania jest fakt, że to rozwiązanie ma certyfikacje do aplikacji kolejowych, co potwierdza możliwość pracy w najtrudniejszych warunkach środowiskowych (silne wibracje i częste narażenie na skrajne temperatury).

Zastosowanie podstawek z zaciskami PushIN dla przekaźników przemysłowych powoduje 30% skrócenie procesu prefabrykacji w stosunku do tradycyjnych rozwiązań śrubowych. Jednoczesne użycie mostków i szyn grzebieniowych wpływa na to, że możemy zaoszczędzić dodatkowy czas, zapominając o konieczności tworzenia krótkich odcinków z drutu lub linki do łączenia torów.

Produkty, które przedstawiliśmy powyżej, są bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby i opinie użytkowników naszych produktów, łączą w sobie bezkompromisową jakość i szybkość łączenia.

Artykuł nie wyczerpał wszystkich możliwości serii MasterIN, więc gorąco zapraszamy do spotkania w celu przetestowania naszych najnowszych rozwiązań. Nasi doradcy techniczni pozostają do Państwa dyspozycji.

Stanisław Rak
FINDER Polska Sp. z o.o.

www.findernet.com