KLUCZOWA JEST KOMUNIKACJA

Rozwój technologiczny omawianych w raporcie produktów ma charakter ewolucyjny. Ich producenci, w szczególności urządzeń tablicowych, wykorzystują tu dokonania sektora elektroniki oraz postępy w obszarze cyfryzacji i komunikacji, dodając do swoich wyrobów kolejne funkcje i wyposażając je w nowe możliwości. Typowo jednak – może z wyjątkiem wprowadzenia rejestratorów elektronicznych w miejsce papierowych – nie ma to wpływu na podstawową funkcjonalność urządzeń. Istotne zmiany następują natomiast w zakresie jakości prezentacji danych (nowe rodzaje ekranów), łatwości obsługi czy możliwości wymiany danych. Dodatkowo następuje migracja funkcji pomiędzy urządzeniami, w efekcie czego prostsze, podstawowe moduły zyskują cechy bardziej zaawansowanych produktów.

W bieżącym badaniu najczęściej wskazywanymi trendami, jeżeli chodzi o wskaźniki, regulatory i rejestratory, były te związane z komunikacją sieciową i możliwościami wymiany danych. Kilkunastu respondentów określiło właśnie ten obszar rozwoju jako dzisiaj kluczowy, wymieniając m.in.: możliwość podłączania do Ethernetu i łatwej komunikacji z systematu nadrzędnymi, wymianę danych z chmurą obliczeniową, a także możliwości komunikacji poprzez interfejsy bezprzewodowe, w tym z urządzeniami przenośnymi. Dzisiaj, w dobie Przemysłu 4.0, tego typu możliwości nie są ciekawostką, ale zdecydowanie cechami wymaganymi przez coraz większą liczbę od biorców. Pojawiły się też wskazania związane ze stosowanymi wyświetlaczami, w szczególności z możliwością sterowania dotykowego, a także postępującą miniaturyzacją i zwiększaniem dokładności pomiarów.

Funkcje komunikacji sieciowej, w tym możliwości pracy bezprzewodowej, pojawiały się również w przypadku drugiej grupy produktów – osprzętu tablicowego. Ogólnie jednak wskazania dotyczące trendów technologicznych były tu bardziej zróżnicowane niż dla urządzeń. Tradycyjnie wysiłki producentów są skupione na cechach mechanicznych i elektromechanicznych wyrobów, obejmują też innowacje w zakresie materiałoznawstwa. Chodzi tu o zapewnianie zwiększonej trwałości, wytrzymałości, często też wysokiego stopnia ochrony. Jedna z odpowiedzi dotyczyła istotności norm branżowych, pojawiły się też dwa wskazania technologii LED, przy czym te ostatnie pozwalają stwierdzić, że nie mamy już do czynienia z nowością. Zresztą w poprzednim raporcie w 2017 roku przytaczaliśmy statystykę, w przypadku której żaden z respondentów nie miał wątpliwości co do tego, że LED stanowią standard i etap zmian związany z ich popularyzacją branża ma już za sobą.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty